×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy miłość ma jedno imię - „Oksytocyna”?

Miłość jest nie tylko motywem przewodnim wierszy i romantycznych poematów, ale także przedmiotem zainteresowania naukowców. Od dawna badają oni jej neurobiologiczne podłoże, a więc szukają związku pomiędzy powstającą więzią, a biologiczną „grą” pewnych neurohormonów. Okazuje się, że jedne z głównych skrzypiec (obok dopaminy i wazopresyny) może odgrywać oksytocyna…

Oksytocyna – hormon wielofunkcyjny

Oksytocyna jest cyklicznym peptydem zbudowanym z 9 aminokwasów i wydzielanym do krwioobiegu przez zakończenia aksonów w tylnym płacie przysadki. Wzmożenie wydzielania oksytocyny powoduje silny skurcz macicy, co przyspiesza akcję porodową, a w czasie zaś stosunku płciowego umożliwia transport nasienia w kierunku jajowodów. W szeregu badań wykazano jednak, że neurohormon ten determinuje również zachowania społeczne, m.in. przywiązanie matki do dziecka. Nie jest to jednak jedyna tego typu funkcja oksytocyny.

Oksytocyna i … miłość

W badaniu przeprowadzonym przez Theodoridou i wsp. w 2009 r. osoby, które otrzymywały oksytocynę, rozpoznawały twarze na fotografiach jako bardziej przyjazne i atrakcyjne w porównaniu z oceną wyrażaną przez badanych z grupy kontrolnej2. Z kolei naukowcy z Bonn, w eksperymencie przeprowadzonym w 2013 r., analizowali aktywność mózgów mężczyzn, którym donosowo podano oksytocynę i pokazano zdjęcie osoby darzonej uczuciem, za pomocą wyspecjalizowanej metody - funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI)1. Okazało się, że oksytocyna (w dużym uproszczeniu oczywiście) działała jak kompas w stosunku do ukochanej i „uaktywniała” te rejony mózgu, które są związane z pozytywnymi uczuciami. Uzyskane rezultaty pozwalają zrozumieć, dlaczego niektóre osoby popadają w depresję, gdy są rozłączone ze swoimi partnerami. Podczas separacji, ilość oksytocyny spada, a obwód przyjemności przestaje być stymulowany…

Piśmiennictwo:

  1. Scheele D, Wille A, Kendrick KM, Stoffel-Wagner B, Becker B, Güntürkün O, Maier W, Hurlemann R. Oxytocin enhances brain reward system responses in men viewing the face of their female partner. Proceedings of the National Academy of Sciences 110 (50), 20308-20313.
  2. Theodoridou A, Rowe AC, Penton-Voak IS, Rogers PJ.  Oxytocin and social perceptions; oxytocin increases perceived facial trustworthiness and attracyvenees. Horm Behav 2009; 56 (1): 128–132.

Podziel się: