×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Naturalne mydło z orzechów indyjskich

Łupiny niezwykłego orzecha występującego na terenie Indii i Nepalu słyną z właściwości piorących, bakteriobójczych i odkarzających. Czy orzechy piorące są w stanie zastąpić tradycyjne środki chemiczne?

Orzechy rosną na kilkunastometrowych drzewach, owocujących co roku przez niemalże 90 lat. Po zebraniu są łuskane, suszone i zgniatane, ponieważ do celów pralniczych stosowane są jedynie łupiny, które zawierają naturalne mydło – saponinę. Saponina w kontakcie w ciepłą wodą wytwarza pianę, jest całkowicie biologicznie rozkładalna, a ponadto ma działanie bakterio i grzybobójcze.

Orzechy mają szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym i mogą z pewnością zastąpić tradycyjne chemiczne detergenty. Użytkownicy wyrażają się pozytywnie na temat użycia orzechów np. do mycia podłóg, naczyń, a nawet ciała i włosów.

Orzechy są niezwykle ekonomiczne i ekologiczne, paczka 0,5 kg wystarcza średnio na rok przy 2-3 praniach tygodniowo. Raz użyte orzechy można użyć ponownie (jeżeli pierzemy w temperaturze do 60 stopni nie wypłukują się wszystkie saponiny, więc orzechy nie tracą swoich właściwości piorących). Nadają się również do delikatnych tkanin i nie spierają kolorów. Można w nich prać w pełnym zakresie temperatur (30 - 90 stopni).

Orzechy mają specyficzny zapach, choć uprane ubrania pachną nie przesiąkają nim. Jeśli ktoś lubi, można dodać do prania kilka kropel olejku zapachowego. Orzechy nie są tak skuteczne, jak proszek i nie radzą sobie z dużymi zabrudzeniami.

Nie  zaleca się stosowania orzechów do prania ubrań z polaru, ponieważ polar absorbuje olejek roślinny, zawarty w orzechach.

Do prania białych tkanin warto dodać łyżeczkę sody oczyszczonej, która jest naturalnym wybielaczem.


Podziel się: