×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przeziębienie w ciąży. Rady dla przeziębionych mam

Dla wielu kobiet ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów życia. Jednak w sezonie jesienno-zimowym część z nich zgłasza się do lekarza z powodu dokuczającego przeziębienia czy innej choroby.

Co zrobić gdy przeziębienie zaatakuje w ciąży?

Każda infekcja w okresie ciąży stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu, ponieważ organizm matki zostaje zaatakowany przez wirusy, bakterie czy też pierwotniaki. Również leki zażywane w czasie ciąży mogą oddziaływać niekorzystnie na płód.

Czym grodzi infekcja w ciąży?

Skutki działania wspomnianych szkodliwych czynników są różne i zależą w dużej mierze od okresu ciąży, w którym zadziałały. W czasie pierwszego trymestru ciąży tj. w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży może dochodzić do uszkodzenia zarodka i powstawania wad rozwojowych lub nawet poronienia. W późniejszym okresie ciąży niekorzystne wpływy czynników zakaźnych lub leków mogą wywołać poród przedwczesny i wówczas rodzi się wcześniak wymagający intensywnej opieki medycznej. Stąd też dla kobiet ciężarnych, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, najlepiej byłoby unikać jesienią i zimą dużych skupisk ludzkich, w których bardzo łatwo jest o "złapanie" kataru czy też zapalenia gardła.

Jeśli jednak przeziębienie już się zaczęło u kobiety w ciąży, to najważniejsze jest, aby pozostała ona w domu przez kilka dni. Przyjmowanie leków przez ciężarną powinno być ograniczone do minimum.

Naturalne sposoby na przeziębienie w ciąży

W celu złagodzenia kataru można smarować skórę wokół otworów nosa np. maścią majerankową. W celu obniżenia gorączki można pić herbatę z sokiem malinowym lub napar z suszonych owoców malin. Ciężarne od IV miesiąca ciąży mogą również jako lek przeciwgorączkowy zażywać paracetamol. Ból gardła można złagodzić płukanką z szałwi. Na kaszel skuteczne są tabletki ułatwiające wykrztuszanie. Można również zażywać wapno i witaminę C.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli jednak objawy infekcji u kobiety w ciąży nasilają się, to powinna ona zgłosić się do lekarza. Czasem jednak konieczny okazuje się antybiotyk. Dla kobiet w ciąży najbezpieczniejsze są penicyliny (ampicylina, amoksycylina). Alternatywą mogą być makrolidy np. spiramycyna. Nie wolno natomiast zażywać w czasie ciąży tetracyklin, ponieważ wywołują one u dzieci żółtobrunatne zabarwienie zębów oraz zaburzają wzrost kości. Druga grupą antybiotyków, przeciwwskazaną w czasie ciąży są aminoglikozydy ponieważ mogą one uszkodzić słuch lub nerki płodu.

W czasie ciąży każdej kobiecie powinna przyświecać zasada "im mniej leków, tym lepiej". A najlepiej ich w ogóle nie zażywać, jeśli nie ma ścisłych wskazań lekarskich.

Podziel się: