Ból gardła w ciąży – jak można sobie pomóc?
Zioła na ból gardła w ciąży
O ile w czasie ciąży trzeba zachować ostrożność przy stosowaniu leków, o tyle zioła dają nam więcej swobody. Wśród środków na ból gardła dolegliwość króluje nieśmiertelna szałwia, która działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco dzięki zawartym w niej taninom, goryczy i karnozolowi. Naparem z szałwii, do którego można dodać również ziele rumianku, należy płukać gardło pięć razy dziennie. Regularność i konsekwencja mają tu kluczowe znaczenie, ponieważ jeśli stosujemy zabieg zbyt rzadko, bakterie i tak będą się namnażać. Mimo to szałwia uważana jest za środek, którym da się wyleczyć nawet anginę ropną. Ważne jest jednak, by raczej nie stosować ziela szałwii dłużej niż kilka dni.
Podobnie ma się sprawa z tymiankiem, który również słynie z przeciwbakteryjnego działania. Za jego właściwości odpowiadają zawarte w nim flawonoidy, fenolokwasy i olejek tymolowy. Mimo że nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, które wskazywałyby na szkodliwość tych ziół, lepiej zachować ostrożność i ograniczyć się do płukania gardła naparem, natomiast całkowicie z nich zrezygnować w przypadku ciąży zagrożonej.
Bez obaw możemy też próbować wykorzystywać antybakteryjne właściwości mięty, choć udowodnione jest jej działanie głównie na przewód pokarmowy i drogi żółciowe.
Wypróbuj to, co znajdziesz w kuchni
Z pomocą przyjdzie nam także to, co zwykle mamy w kuchennych szafkach. Najbardziej znanym sposobem naszych babć jest oczywiście płukanie gardła mającym antybakteryjne i przeciwobrzękowe właściwości roztworem soli – wystarczy łyżeczka soli na szklankę letniej wody i płukanie gardła co najmniej trzy razy dziennie; najlepiej robić to co dwie godziny. Do roztworu można też dodać trochę gliceryny, dzięki której płyn bardziej „przyklei się” do śluzówki, co przedłuży jego działanie.
Należy jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach sól może zadziałać na śluzówkę drażniąco, dlatego jeśli nie odczuwamy żadnej ulgi po przepłukaniu gardła, lub wręcz czujemy, że ból się zaostrza, zastosujmy inną metodę. Zmniejszenie stężenia soli może oczywiście zredukować działanie drażniące, ale zbyt słaby roztwór nie będzie miał już dostatecznie silnych właściwości przeciwbakteryjnych i alkalizujących. Gardło możemy płukać również roztworem sody oczyszczonej – szczególnie że ta, w odróżnieniu od soli, nie powinna powodować podrażnień. Proporcje roztworu zachowujemy takie same jak w przypadku soli.
W Internecie możemy też znaleźć wiele stron polecających płukanie lub pędzlowanie gardła roztworem wody utlenionej. Jakkolwiek jej działanie przeciwbakteryjne zostało udowodnione, wciąż brakuje badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo tego popularnego środka odkażającego dla błon śluzowych. Dlatego lekarze nadal sceptycznie podchodzą do tego sposobu leczenia bólu gardła.
Warto spróbować też nieszczególnie smacznego, lecz skutecznego ciepłego mleka z czosnkiem – kolejnego całkowicie naturalnego i nieszkodliwego dla kobiet w ciąży pogromcy groźnych drobnoustrojów.
Leki na ból gardła bezpieczne dla ciężarnych
Świetnym sposobem na ból gardła w ciąży jest propolis, czyli kit pszczeli, zwany naturalnym antybiotykiem. Jego antybakteryjne właściwości potwierdzili m.in. naukowcy z Al-Ameen College of Pharmacy z Bengaluru w Indiach – choć skuteczność propolisu okazała się zależna od rodzaju zastosowanej ekstrakcji. Pozytywne wyniki uzyskano w przypadku ekstrakcji z użyciem etanolu i dyfuzji z użyciem agaru, zaś żadnej aktywności nie wykazały preparaty wyekstrahowane za pomocą eteru naftowego czy chloroformu.
Preparaty z propolisem można kupić w formie kropli, które należy rozpuścić w wodzie (do picia i płukania), lub nawet w postaci sprayu.
Jeśli żaden z naturalnych sposobów na poradzenie sobie z bólem gardła w ciąży nie działa, nie mamy wyjścia – musimy sięgnąć po leki. Te należy przyjmować jednak tylko po konsultacji z lekarzem. Ulotki ogromnej większości z nich zwykle zawierają ostrzeżenie, iż danego leku nie powinno się przyjmować w ciąży i/lub podczas karmienia piersią. Jeśli jednak infekcja się rozwija, a ból narasta, lekarz może zdecydować o konieczności podania leku. Za najbezpieczniejsze uważane są te zawierające głównie składniki naturalnego pochodzenia, jak wyciąg z propolisu, porostu islandzkiego czy owoców malin. Podobnie rzecz się ma z tzw. solą emską, której skuteczność wynika ze zjawiska osmozy.
Źródła:
1. Leszek Garbowski, Czy w zapaleniu gardła można zalecać u dzieci płukanie gardła wodą utlenioną?, online: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.3.25.
2. Nilesh Kumar, Mueen Ahmad K.K., Raman Dang, Ahmed Husain, Antioxidant and antimicrobial activity od propolis from Tamil Nadu zone, „Journal of Medicinal Plants Research”, Vol. 2(12), 2008, online: http://www.academicjournals.org/journal/JMPR/article-full-text-pdf/C57754015645.
3. Colloidal Silver, „WebMD”, online: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-779/colloidal-silver.