Ból gardła w ciąży – jak można sobie pomóc?
Anna Rutkowska

Ból gardła w ciąży – jak można sobie pomóc?

W ciąży wiele rzeczy, które zwykle wydają się proste, wcale takimi nie jest. Trudno zasznurować buty, znaleźć dobrą pozycję do spania, nie wspominając o ogoleniu nóg. Trudno też leczyć się z dolegliwości, z którymi normalnie radzimy sobie bez większego problemu – wiele leków jest bowiem niedozwolonych dla ciężarnych. Co robić, gdy dopadnie nas ból gardła w ciąży?

Zioła na ból gardła w ciąży

O ile w czasie ciąży trzeba zachować ostrożność przy stosowaniu leków, o tyle zioła dają nam więcej swobody. Wśród środków na ból gardła dolegliwość króluje nieśmiertelna szałwia, która działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco dzięki zawartym w niej taninom, goryczy i karnozolowi. Naparem z szałwii, do którego można dodać również ziele rumianku, należy płukać gardło pięć razy dziennie. Regularność i konsekwencja mają tu kluczowe znaczenie, ponieważ jeśli stosujemy zabieg zbyt rzadko, bakterie i tak będą się namnażać. Mimo to szałwia uważana jest za środek, którym da się wyleczyć nawet anginę ropną. Ważne jest jednak, by raczej nie stosować ziela szałwii dłużej niż kilka dni.

W czasie ciąży nie należy też pić naparu z szałwii. Zawarty w niej tujon – substancja używana do produkcji absyntu – powoduje wzmożoną aktywność kory mózgowej, może też wywołać przedwczesne skurcze. 

Podobnie ma się sprawa z tymiankiem, który również słynie z przeciwbakteryjnego działania. Za jego właściwości odpowiadają zawarte w nim flawonoidy, fenolokwasy i olejek tymolowy. Mimo że nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, które wskazywałyby na szkodliwość tych ziół, lepiej zachować ostrożność i ograniczyć się do płukania gardła naparem, natomiast całkowicie z nich zrezygnować w przypadku ciąży zagrożonej.

Bez obaw możemy też próbować wykorzystywać antybakteryjne właściwości mięty, choć udowodnione jest jej działanie głównie na przewód pokarmowy i drogi żółciowe.

Wypróbuj to, co znajdziesz w kuchni

Z pomocą przyjdzie nam także to, co zwykle mamy w kuchennych szafkach. Najbardziej znanym sposobem naszych babć jest oczywiście płukanie gardła mającym antybakteryjne i przeciwobrzękowe właściwości roztworem soli – wystarczy łyżeczka soli na szklankę letniej wody i płukanie gardła co najmniej trzy razy dziennie; najlepiej robić to co dwie godziny. Do roztworu można też dodać trochę gliceryny, dzięki której płyn bardziej „przyklei się” do śluzówki, co przedłuży jego działanie. 

Sól (a także tzw. sól emska, którą kupisz w aptece) jest skuteczna przede wszystkim dzięki zjawisku osmozy, czyli transportu wody z błon śluzowych. Innymi słowy – roztwór soli pobiera wodę z naszej śluzówki, pobudzając tę drugą do wydzielania śluzu, co łagodzi stan zapalny i ułatwia odkrztuszanie. 

Należy jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach sól może zadziałać na śluzówkę drażniąco, dlatego jeśli nie odczuwamy żadnej ulgi po przepłukaniu gardła, lub wręcz czujemy, że ból się zaostrza, zastosujmy inną metodę. Zmniejszenie stężenia soli może oczywiście zredukować działanie drażniące, ale zbyt słaby roztwór nie będzie miał już dostatecznie silnych właściwości przeciwbakteryjnych i alkalizujących. Gardło możemy płukać również roztworem sody oczyszczonej – szczególnie że ta, w odróżnieniu od soli, nie powinna powodować podrażnień. Proporcje roztworu zachowujemy takie same jak w przypadku soli. 

W Internecie możemy też znaleźć wiele stron polecających płukanie lub pędzlowanie gardła roztworem wody utlenionej. Jakkolwiek jej działanie przeciwbakteryjne zostało udowodnione, wciąż brakuje badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo tego popularnego środka odkażającego dla błon śluzowych. Dlatego lekarze nadal sceptycznie podchodzą do tego sposobu leczenia bólu gardła. 

Warto spróbować też nieszczególnie smacznego, lecz skutecznego ciepłego mleka z czosnkiem – kolejnego całkowicie naturalnego i nieszkodliwego dla kobiet w ciąży pogromcy groźnych drobnoustrojów. 

Powiązane produkty

Leki na ból gardła bezpieczne dla ciężarnych

Świetnym sposobem na ból gardła w ciąży jest propolis, czyli kit pszczeli, zwany naturalnym antybiotykiem. Jego antybakteryjne właściwości potwierdzili m.in. naukowcy z Al-Ameen College of Pharmacy z Bengaluru w Indiach – choć skuteczność propolisu okazała się zależna od rodzaju zastosowanej ekstrakcji. Pozytywne wyniki uzyskano w przypadku ekstrakcji z użyciem etanolu i dyfuzji z użyciem agaru, zaś żadnej aktywności nie wykazały preparaty wyekstrahowane za pomocą eteru naftowego czy chloroformu.

Preparaty z propolisem można kupić w formie kropli, które należy rozpuścić w wodzie (do picia i płukania), lub nawet w postaci sprayu.

Jeśli żaden z naturalnych sposobów na poradzenie sobie z bólem gardła w ciąży nie działa, nie mamy wyjścia – musimy sięgnąć po leki. Te należy przyjmować jednak tylko po konsultacji z lekarzem. Ulotki ogromnej większości z nich zwykle zawierają ostrzeżenie, iż danego leku nie powinno się przyjmować w ciąży i/lub podczas karmienia piersią. Jeśli jednak infekcja się rozwija, a ból narasta, lekarz może zdecydować o konieczności podania leku. Za najbezpieczniejsze uważane są te zawierające głównie składniki naturalnego pochodzenia, jak wyciąg z propolisu, porostu islandzkiego czy owoców malin.  Podobnie rzecz się ma z tzw. solą emską, której skuteczność wynika ze zjawiska osmozy. 

Najbardziej ryzykownymi lekami na ból gardła dla kobiet w ciąży są natomiast te, które zawierają salicylany. Nie powinno się też stosować popularnego ostatnio srebra koloidalnego, ponieważ istnieje ryzyko, że wpłynie ono negatywnie na rozwój płodu.

Źródła:

1. Leszek Garbowski, Czy w zapaleniu gardła można zalecać u dzieci płukanie gardła wodą utlenioną?, online: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.3.25.
2. Nilesh Kumar, Mueen Ahmad K.K., Raman Dang, Ahmed Husain, Antioxidant and antimicrobial activity od propolis from Tamil Nadu zone, „Journal of Medicinal Plants Research”, Vol. 2(12), 2008, online: http://www.academicjournals.org/journal/JMPR/article-full-text-pdf/C57754015645.
3. Colloidal Silver, „WebMD”, online: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-779/colloidal-silver. 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij