Płukanie gardła – jak i czym płukać gardło?
Płukanie gardła jest jednym z domowych sposobów na łagodzenie nieprzyjemnych objawów infekcji gardła, ale także innych dolegliwości. Płukanki pomagają uśmierzyć ból, zmniejszyć opuchliznę i obrzęk gardła, a także nawilżyć suchą i podrażnioną śluzówkę. Jak i czym płukać gardło? O czym warto pamiętać, stosują płukanki na gardło?
Płukanie jamy ustnej może złagodzić nie tylko ból gardła, ale również zapalenie krtani. Pomaga w wielu schorzeniach, które często są uciążliwe, a nawet wstydliwe, takich jak nieświeży oddech, krwawienie dziąseł, zajady czy chrypka. W tym artykule postaram się przedstawić obiecujące w działaniu, proste kompozycje do płukania jamy ustnej gardła.
Płukanie gardła – na co może pomóc?
Płukanie gardła to prosty zabieg, który każdy może wykonywać w domu i który niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Dzięki domowym płukankom na gardło można nie tylko złagodzić ból gardła i przyśpieszyć proces leczenia, ale także zapobiec rozwojowi infekcji.
Czym najczęściej płucze się gardło? W przypadku bólu gardła lub krwawienia z dziąseł można płukać jamę ustną i gardło wodą z solą lub naparem z ziół. Płukanki solne i ziołowe pomagają utrzymać prawidłowy poziom pH w jamie ustnej, przez co łagodzą stany zapalne, podrażnienia, obrzęki i zaczerwienienia występujące w obrębie tych struktur.
Niektóre płukanki mają także za zadanie nawilżyć błonę śluzową gardła, dzięki czemu skutecznie zapobiegają chrypce (sprawdź, jak powstaje chrypka). Przykładem może być płukanka z soli emskiej, którą poleca się osobom intensywnie używającym głosu oraz cierpiącym na suchość w gardle.
Płukanki stosuje się także do zniwelowania nieświeżego oddechu. Płukanie gardła pomaga również usunąć nagromadzony śluz w drogach oddechowych i jamie nosowej.
Dzięki płukankom jama ustna jest mniej narażona na rozwój wirusów i bakterii. Stosując płukanki o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym możemy zmniejszyć ilość bakterii oraz wirusów i nie doprowadzić przy tym do uszkodzenia tkanek. Płukanie gardła może zapobiec rozwojowi zapalenia migdałków, a także złagodzić jego objawy.
Jak płukać gardło?
Aby dobrze wykonać płukanie gardła, warto zastosować się do poniższych porad:
- wykonując roztwór do płukania, substancję rozpuszczaną wymieszaj tak, aż całkowicie się rozpuści. Nierozpuszczone drobinki substancji mogą podrażnić gardło (np. kryształki soli),
- do wykonania płukanki powinno się wykorzystać letnią wodę,
- nie należy połykać płynu, którym płuczemy gardło.
Jak płukać gardło? Należy wziąć niewielki łyk roztworu i trzymać go przez chwilę w ustach. Następnie należy przechylić głowę do tyłu i płukać gardło przez około 30 sekund, a następnie wypluć roztwór. Proces ten należy powtarzać do momentu, aż przygotowany płyn się skończy.
Przepisy na płukanki do gardła – czym płukać gardło?
Wiedząc już, jak płukać gardło, należy teraz zastanowić się, z jakich substancji skorzystać, aby płukankę wykonać.
Płukanka z wodą utlenioną (3% roztwór wody utlenionej):
Płukanka posiada właściwości przeciwbakteryjne i odkażające. Aby przygotować roztwór do płukania, należy wymieszać 1 łyżkę wody utlenionej w szklance letniej wody. Gardło należy płukać kilka (3–4) razy dziennie w równych odstępach czasu.
Płukanka z solą kuchenną (chlorek sodu):
Roztwór soli wykazuje najwięcej działań spośród znanych płukanek do jamy ustnej i gardła. Posiada działanie przeciwbakteryjne, odkażające, ściągające, przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej, zabija bakterie odpowiadające za nieświeży oddech. Solankowy roztwór może złagodzić pieczenie i przyspieszyć gojenie podrażnionych błon śluzowych. Aby przygotować roztwór do płukania, należy wymieszać 1/2 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Gdy dodamy większą ilość soli, roztwór może spowodować podrażnienia gardła (ból, pieczenie, kaszel). Płukanie należy powtórzyć 3–4 razy dziennie.
Płukanka z sodą oczyszczoną:
Soda jest wykorzystywana do dezynfekcji. Bardzo dobrze łagodzi ból gardła. Aby dobrze rozpuścić sodę, do gotowanej wody dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej. Płukanie gardła wykonuje się, gdy roztwór ostygnie. Płukanie można powtórzyć 3–4 razy dziennie.
Płukanka z szałwią i/lub rumiankiem:
Napary z ziół wykazują działanie odkażające, przeciwzapalne i ściągające. Dobrze sprawdzą się w chorobach dziąseł i przyzębia. Łagodzić będą również chrypkę i ból gardła. Napar z ziół wykonuje się z wrzątku zgodnie z przepisem na opakowaniu. Płukanie gardła wykonuje się, gdy roztwór ostygnie. Płukanie można powtórzyć 3–4 razy dziennie.
Płukanka z jodyną:
Jodyna ma silne i skuteczne działanie odkażające. Swoje zastosowanie znajduje w łagodzeniu bólu gardła oraz stanów zapalnych występujących w jamie ustnej (zajady, afty, rany, krwawienie dziąseł). Dobrze sprawdza się również przy anginie ropnej, gdyż ma działanie przeciwbakteryjne. Jamę ustną i gardło można wypłukać, ale również wypędzlować. Roztwór do płukania gardła przygotowuje się z ostudzonej, przegotowanej wody maksymalnie w stosunku objętościowym 1 do 10 (jodyna:woda) lub niższym. Płukanie można powtórzyć 2–4 razy dziennie.
Płukanie jamy ustnej olejem:
Płukanie samej jamy ustnej olejem (tzw. ssanie oleju) wywodzi się z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej. Jakie są efekty płukania ust olejem? Żucie oleju ma pomóc wybielić zęby, wesprzeć leczenie próchnicy czy zapobiec krwawieniu dziąseł. Przed wykonaniem płukanki z oleju, należy napić się wody po to, aby pobudzić ślinianki do produkcji śliny. Zaleca się oleje o neutralnym smaku i zapachu: słonecznikowy, rzepakowy, lniany, kokosowy lub sezamowy. Do płukania wystarczą 2–3 łyżeczki wybranego oleju. Często mówi się wręcz o żuciu lub ssaniu oleju, gdyż płukanie jamy ustnej olejem może trwać nawet do 15 minut. Oleju nie należy połykać.
Płukanka z sokiem z cytryny:
Sok z cytryny wykazuje działanie ściągające. Pomaga zmniejszyć obrzęk tkanek gardła i stwarza wrogie środowisko dla wirusów i bakterii. Aby sporządzić płukankę, wystarczy po prostu wymieszać łyżeczkę soku z cytryny w szklance wody. Z sokiem z cytryny bardzo dobrze będzie komponował się miód.
Płukanka na nieświeży oddech:
Aby pozbyć się nieświeżego oddechu, warto przepłukać jamę ustną goździkową herbatą. Aby ją zrobić, należy zalać filiżankę z jedną lub dwiema łyżeczkami goździków wrzącą wodą. Po zaparzeniu rozwór należy odcedzić, a następnie ostudzić. Taką herbatkę można wypić, wstrzymując ją przez chwilę w ustach. Płukanie można wykonywać w zależności od potrzeb.
Co na ból gardła zamiast domowych płukanek?
Płukanie gardła nie jest jedynym postępowaniem poprawiającym kondycję gardła. Jeśli domowe płukanki na gardło nie pomogą, w aptece są dostępne preparaty na ból gardła bez recepty zawierające substancje czynne. Zastosować można syropy, tabletki do ssania, spraye, roztwory czy cukierki ziołowe. Wiele zależy o choroby i przyczyny bólu gardła, ale także od preferencji użytkownika. Jeśli ból nie będzie ustępował przez 3–4 dni, należy udać się do lekarza.