Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?
Anna Posmykiewicz

Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?

W sezonie jesienno-zimowym trudno nie cierpieć z powodu infekcji dróg oddechowych. Czasami mamy problem z katarem, z mokrym lub suchym kaszlem, a niekiedy zaczyna chorować gardło. Każdy zna na pewno to nieprzyjemne uczucie łaskotania, drapania oraz bólu gardła, mniej lub bardziej nasilonego.

Kiedy czujemy, że z gardłem zaczyna się „dziać coś złego”, wtedy w pierwszej kolejności, aby pokonać infekcje możemy spróbować zastosować któryś z domowych sposobów na ból gardła. Takie metody były wielokrotnie w przeszłości używane przez nasze mamy i babcie z bardzo dobrym efektem, dlatego przed ewentualną wizytą u lekarza warto z nich skorzystać.

Jakie są domowe sposoby na ból gardła?

Kiedy czujemy, że zaczyna nas boleć gardło, powinniśmy zadbać o jego właściwe nawilżenie. Musimy pamiętać o właściwej wilgotności w domu, unikając suchego powietrza w sypialni, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy są włączone kaloryfery.

Jeśli mamy nawilżacz powietrza, to po prostu należy go systematycznie używać. Świetnie sprawdzą się także mokre ręczniki położone na kaloryferze – parująca z nich woda znacznie poprawi wilgotność powietrza. 

Musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jeżeli nie odczuwamy pragnienia, powinniśmy pić małymi łyczkami bardzo często wodę, co nawilży błonę śluzową i tym samym załagodzi dolegliwości bólowe. Dodatkowo, by nawilżyć gardło, możemy wykonać inhalacje. Dzięki nebulizatorowi zrobimy inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Brak odpowiedniego sprzętu warto zastąpić starym, domowym sposobem. Nalewamy do miski gorącej wody, pochylamy się nad nią, po czym przykrywamy głowę ręcznikiem. W takiej pozycji przez kilka minut wdychamy parę. 

Dowiedz się, jak wybrać inhalator i czym różni się od nebulizatora.

Kolejnym domowym sposobem na ból gardła jest jego płukanie. Płukanka z rumianku, szałwii i tymianku ma właściwości odkażające, dzięki czemu zadziała również bakteriobójczo i wirusobójczo. Zioła zawarte w mieszance pełnią funkcję przeciwzapalną oraz znakomicie likwidują obrzęk błony śluzowej gardła, dlatego często są składnikami preparatów na ból gardła

Poza ziołowymi wywarami do płukania gardła można wykorzystywać sodę oczyszczoną, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Nada się także woda z solą lub rozcieńczona w wodzie woda utleniona.

Co jeszcze łagodzi ból gardła?

Kolejnym domowym sposobem łagodzącym ból gardła jest picie herbaty z miodem, cytryną i malinami. Miód osłabia ból gardła, a maliny i cytryna hamują rozwój infekcji. Dodatkowo można zrobić napar z siemienia lnianego. Siemię lniane powleka przełyk cienką błonką, redukując drapanie i dolegliwości bólowe. Należy pamiętać także o piciu mleka z masłem oraz miodem – napój nawilża, a także uśmierza wszystkie przykre dolegliwości. 

Jeszcze jednym domowym sposobem na ból gardła jest czosnek. Czosnek sprawdza się znakomicie, gdyż ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, pomaga tym samym w szybszym zwalczeniu choroby. Kiedy odczuwamy niedogodności związane z gardłem, warto zjeść ząbek czosnku razem z kanapką, dzięki temu mamy szansę zdusić infekcję w zarodku.

Powiązane produkty

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy naszego lekarza?

Jeśli pomimo stosowania starych, sprawdzonych domowych sposobów na ból gardła czujemy, że dolegliwości nie ustępują lub stają się bardziej nasilone albo pojawiają się jeszcze inne symptomy, takie jak gorączka bądź kaszel, należy udać się do lekarza POZ. Lekarz zbierze dokładny wywiad dotyczący czasu trwania objawów oraz stosowanych sposobów leczenia, po czym nas zbada. Na tej podstawie oceni czy nie zachodzi potrzeba włączenia do kuracji leczniczej antybiotyku lub innych środków farmakologicznych. 

Domowe sposoby bardzo często okazują się pomocne i dzięki nim możemy pozbyć się bólu gardła bez stosowania środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze okażą się korzystne. Czasami ból gardła związany jest z infekcją bakteryjną, która przyczynia się do powstania anginy. W tej sytuacji niezbędne staje się zastosowanie antybiotyku, gdyż niewłaściwie leczona angina niekiedy doprowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.