Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?
W sezonie jesienno-zimowym trudno nie cierpieć z powodu infekcji dróg oddechowych. Czasami mamy problem z katarem, z mokrym lub suchym kaszlem, a niekiedy zaczyna chorować gardło. Każdy zna na pewno to nieprzyjemne uczucie łaskotania, drapania oraz bólu gardła, mniej lub bardziej nasilonego.
Kiedy czujemy, że z gardłem zaczyna się „dziać coś złego”, wtedy w pierwszej kolejności, aby pokonać infekcje możemy spróbować zastosować któryś z domowych sposobów na ból gardła. Takie metody były wielokrotnie w przeszłości używane przez nasze mamy i babcie z bardzo dobrym efektem, dlatego przed ewentualną wizytą u lekarza warto z nich skorzystać.
Jakie są domowe sposoby na ból gardła?
Kiedy czujemy, że zaczyna nas boleć gardło, powinniśmy zadbać o jego właściwe nawilżenie. Musimy pamiętać o właściwej wilgotności w domu, unikając suchego powietrza w sypialni, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy są włączone kaloryfery.
Musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jeżeli nie odczuwamy pragnienia, powinniśmy pić małymi łyczkami bardzo często wodę, co nawilży błonę śluzową i tym samym załagodzi dolegliwości bólowe. Dodatkowo, by nawilżyć gardło, możemy wykonać inhalacje. Dzięki nebulizatorowi zrobimy inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Brak odpowiedniego sprzętu warto zastąpić starym, domowym sposobem. Nalewamy do miski gorącej wody, pochylamy się nad nią, po czym przykrywamy głowę ręcznikiem. W takiej pozycji przez kilka minut wdychamy parę.
Dowiedz się, jak wybrać inhalator i czym różni się od nebulizatora.
Kolejnym domowym sposobem na ból gardła jest jego płukanie. Płukanka z rumianku, szałwii i tymianku ma właściwości odkażające, dzięki czemu zadziała również bakteriobójczo i wirusobójczo. Zioła zawarte w mieszance pełnią funkcję przeciwzapalną oraz znakomicie likwidują obrzęk błony śluzowej gardła, dlatego często są składnikami preparatów na ból gardła.
Co jeszcze łagodzi ból gardła?
Kolejnym domowym sposobem łagodzącym ból gardła jest picie herbaty z miodem, cytryną i malinami. Miód osłabia ból gardła, a maliny i cytryna hamują rozwój infekcji. Dodatkowo można zrobić napar z siemienia lnianego. Siemię lniane powleka przełyk cienką błonką, redukując drapanie i dolegliwości bólowe. Należy pamiętać także o piciu mleka z masłem oraz miodem – napój nawilża, a także uśmierza wszystkie przykre dolegliwości.
Jeszcze jednym domowym sposobem na ból gardła jest czosnek. Czosnek sprawdza się znakomicie, gdyż ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, pomaga tym samym w szybszym zwalczeniu choroby. Kiedy odczuwamy niedogodności związane z gardłem, warto zjeść ząbek czosnku razem z kanapką, dzięki temu mamy szansę zdusić infekcję w zarodku.
Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy naszego lekarza?
Jeśli pomimo stosowania starych, sprawdzonych domowych sposobów na ból gardła czujemy, że dolegliwości nie ustępują lub stają się bardziej nasilone albo pojawiają się jeszcze inne symptomy, takie jak gorączka bądź kaszel, należy udać się do lekarza POZ. Lekarz zbierze dokładny wywiad dotyczący czasu trwania objawów oraz stosowanych sposobów leczenia, po czym nas zbada. Na tej podstawie oceni czy nie zachodzi potrzeba włączenia do kuracji leczniczej antybiotyku lub innych środków farmakologicznych.