Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?
Anna Posmykiewicz

Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?

W sezonie jesienno-zimowym trudno nie cierpieć z powodu infekcji dróg oddechowych. Czasami mamy problem z katarem, z mokrym lub suchym kaszlem, a niekiedy zaczyna chorować gardło. Każdy zna na pewno to nieprzyjemne uczucie łaskotania, drapania oraz bólu gardła, mniej lub bardziej nasilonego.

Kiedy czujemy, że z gardłem zaczyna się „dziać coś złego”, wtedy w pierwszej kolejności, aby pokonać infekcje możemy spróbować zastosować któryś z domowych sposobów na ból gardła. Takie metody były wielokrotnie w przeszłości używane przez nasze mamy i babcie z bardzo dobrym efektem, dlatego przed ewentualną wizytą u lekarza warto z nich skorzystać.

Jakie są domowe sposoby na ból gardła?

Kiedy czujemy, że zaczyna nas boleć gardło, powinniśmy zadbać o jego właściwe nawilżenie. Musimy pamiętać o właściwej wilgotności w domu, unikając suchego powietrza w sypialni, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy są włączone kaloryfery.

Jeśli mamy nawilżacz powietrza, to po prostu należy go systematycznie używać. Świetnie sprawdzą się także mokre ręczniki położone na kaloryferze – parująca z nich woda znacznie poprawi wilgotność powietrza. 

Musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jeżeli nie odczuwamy pragnienia, powinniśmy pić małymi łyczkami bardzo często wodę, co nawilży błonę śluzową i tym samym załagodzi dolegliwości bólowe. Dodatkowo, by nawilżyć gardło, możemy wykonać inhalacje. Dzięki nebulizatorowi zrobimy inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Brak odpowiedniego sprzętu warto zastąpić starym, domowym sposobem. Nalewamy do miski gorącej wody, pochylamy się nad nią, po czym przykrywamy głowę ręcznikiem. W takiej pozycji przez kilka minut wdychamy parę. 

Dowiedz się, jak wybrać inhalator i czym różni się od nebulizatora.

Kolejnym domowym sposobem na ból gardła jest jego płukanie. Płukanka z rumianku, szałwii i tymianku ma właściwości odkażające, dzięki czemu zadziała również bakteriobójczo i wirusobójczo. Zioła zawarte w mieszance pełnią funkcję przeciwzapalną oraz znakomicie likwidują obrzęk błony śluzowej gardła, dlatego często są składnikami preparatów na ból gardła

Poza ziołowymi wywarami do płukania gardła można wykorzystywać sodę oczyszczoną, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Nada się także woda z solą lub rozcieńczona w wodzie woda utleniona.

Co jeszcze łagodzi ból gardła?

Kolejnym domowym sposobem łagodzącym ból gardła jest picie herbaty z miodem, cytryną i malinami. Miód osłabia ból gardła, a maliny i cytryna hamują rozwój infekcji. Dodatkowo można zrobić napar z siemienia lnianego. Siemię lniane powleka przełyk cienką błonką, redukując drapanie i dolegliwości bólowe. Należy pamiętać także o piciu mleka z masłem oraz miodem – napój nawilża, a także uśmierza wszystkie przykre dolegliwości. 

Jeszcze jednym domowym sposobem na ból gardła jest czosnek. Czosnek sprawdza się znakomicie, gdyż ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, pomaga tym samym w szybszym zwalczeniu choroby. Kiedy odczuwamy niedogodności związane z gardłem, warto zjeść ząbek czosnku razem z kanapką, dzięki temu mamy szansę zdusić infekcję w zarodku.

Powiązane produkty

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy naszego lekarza?

Jeśli pomimo stosowania starych, sprawdzonych domowych sposobów na ból gardła czujemy, że dolegliwości nie ustępują lub stają się bardziej nasilone albo pojawiają się jeszcze inne symptomy, takie jak gorączka bądź kaszel, należy udać się do lekarza POZ. Lekarz zbierze dokładny wywiad dotyczący czasu trwania objawów oraz stosowanych sposobów leczenia, po czym nas zbada. Na tej podstawie oceni czy nie zachodzi potrzeba włączenia do kuracji leczniczej antybiotyku lub innych środków farmakologicznych. 

Domowe sposoby bardzo często okazują się pomocne i dzięki nim możemy pozbyć się bólu gardła bez stosowania środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze okażą się korzystne. Czasami ból gardła związany jest z infekcją bakteryjną, która przyczynia się do powstania anginy. W tej sytuacji niezbędne staje się zastosowanie antybiotyku, gdyż niewłaściwie leczona angina niekiedy doprowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij