Wymaz z gardła – ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?
Wielokrotnie każdy z nas cierpiał z powodu bólu gardła czy chrypki. Są to najczęściej występujące choroby gardła. Czasem zdarza się jednak, że infekcje gardła dopadają nas zbyt często oraz ciągle nawracają pomimo stosowania właściwego leczenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wtedy można zdecydować się na wykonanie wymazu z gardła, który może pomoc naszemu lekarzowi prowadzącemu w postawieniu właściwej diagnozy i ułatwi też włączenie najlepszego dla nas leczenia.
Gardło jest mięśniowo-włóknistym fragmentem przewodu pokarmowego. Można powiedzieć też, że jest ono miejscem, w którym krzyżuje się przewód pokarmowy z układem oddechowym. Ściana gardła zbudowana jest z kilku warstw, z których najbardziej wewnętrznie położna jest błona śluzowa wyściełająca światło gardła. Gardło jest bardzo dobrze umięśnionym narządem, a w jego skład wchodzą mięśnie należące zarówno do zwieraczy, jak i dźwigaczy. Gardło składa się z kilku części: można wyróżnić w nim cześć nosową (inaczej jest to nosogardło lub też jama nosowo-gardłowa), cześć ustną oraz cześć krtaniową.
Kiedy zatem warto jest wykonać wymaz z gardła?
Wymaz z gardła jest zlecany przez lekarza zazwyczaj z kilku powodów. Przede wszystkim można go wykonać w celu wykonania tradycyjnego posiewu w kierunku hodowli różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych, zarówno bakterii (miedzy innymi Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec, Streptococcus pneumoniae, czyli paciorkowiec, Moraxella catarrhalis oraz Haemophilus influenzae), jak i grzybów, zazwyczaj należących do rodziny drożdżakow, czyli Candida.
Wymaz z gardła czasami wykonywany też jest w przypadku ostrych infekcji. Chodzi tu przede wszystkim o podejrzenie anginy paciorkowcowej oraz zakażenia wirusem grypy, w takich sytuacjach mówi się, że pacjent ma wykonywany szybki test diagnostyczny, na podstawie którego od razu będzie można zastosować właściwe leczenie chorego.
U kogo można wykonać wymaz z gardła?
Wymaz z gardła można wykonać u każdego pacjenta, bez względu na jego wiek. Wymaz z gardła można zatem wykonać zarówno u dziecka – w tym nawet w miarę potrzeb u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego.
Czy wymaz z gardła jest badaniem bezpiecznym?
Jak najbardziej. Wymaz z gardła jest badaniem w pełni bezpiecznym, jego wykonanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.
W jaki sposób należy przygotować się do pobierania wymazu z gardła?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed pobieraniem wymazu z gardła nic nie jeść ani nie pić na minimum trzy godziny przed zgłoszeniem się na pobranie badania. Dzięki temu, nawet jeśli będziemy mieć odruch wymiotny, to jest większa szansa na to, że badanie nie skończy się wymiotami.
Ponadto, należy pamiętać również o tym, aby przed badaniem nie płukać ust i gardła żadnymi płynami o miejscowym działaniu dezynfekującym. Natomiast przed pobraniem wymazu z gardła powinno się umyć zęby samą szczoteczką lub też szczoteczką z naprawdę niewielką ilością łagodnej pasty do zębów.
Jak przebiega pobieranie wymazu z gardła?
Wymaz z gardła powinien być pobierany przez lekarza. Pacjent powinien usiąść wygodnie na krześle, a w przypadku małych dzieci i niemowląt powinny być one mocno trzymane na kolanach przez swojego opiekuna. Następnie, lekarz pobierający wymaz z gardła powinien poprosić pacjenta o szerokie otworzenie jamy ustnej, w przypadku dzieci natomiast, które jeszcze nie umieją lub nie chcą współpracować z osobą pobierającą wymaz, należy otworzyć jamę ustną za pomocą drewnianej szpatułki laryngologicznej.
W następnej kolejności za pomocą specjalnej sterylnej wymazówki (patyczek zakończony wacikiem) lekarz pociera energicznym ruchem powierzchnie obydwu migdałków oraz powierzchnie tylnej ściany gardła; nie wolno przy tym dotykać powierzchni jamy ustnej. Następnie, wymazówkę umieszcza się w jałowej probówce, podpisuje i przekazuje się do laboratorium.
Czy na wynik badania wymazu z gardła długo się czeka?
Wszystko zależy od rodzaju badania. W przypadku tzw. szybkich testów diagnostycznych dotyczących zakażenia wirusem grypy lub też paciorkowcem w ostrej infekcji gardła, wynik uzyskuje się już po kilku minutach i lekarz może włączyć właściwe dla pacjenta leczenie.
W przypadku standardowego wymazu z gardła, wynik jest przekazywany do laboratorium, gdzie poddawany jest on dalszej dokładnej analizie. W przypadku, kiedy w wyniku wymazu z gardła nie stwierdza się drobnoustrojów chorobotwórczych, wynik będzie dostępny dla pacjenta już za dwa, trzy dni i będzie na nim napisane, że w wymazie z gardła wyhodowano saprofityczną florę typową dla gardła i jamy ustnej, taki wynik jest jak najbardziej prawidłowy.
Ile kosztuje wykonanie wymazu z gardła?
Wymaz z gardła w poradni POZ jest wykonywany za darmo, jest to bowiem świadczenie, które zaliczane jest do tzw. pakietu świadczeń poradni POZ. Jest jednak jeden warunek – pacjent musi zgłosić się na badanie ze skierowaniem wystawionym przez lekarza konkretnej poradni POZ.
Jeśli chcemy natomiast wykonać badanie bez skierowania, wtedy musimy liczyć się z kosztem około 20–40 zł w zależności od miejsca, gdzie będziemy badanie wykonywać.