Zioła i laktacja: roślinni pomocnicy w karmieniu
Katarzyna Szulik

Zioła i laktacja: roślinni pomocnicy w karmieniu

Mleko matki jest najlepsze dla dziecka – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by do 6. miesiąca życia było ono jedynym pokarmem dostarczanym dziecku. To, czy mamie uda się wytrwać w tym postanowieniu zależy od wielu czynników, w tym również od tego, jak dużo mleka jest w stanie wyprodukować jej organizm. W podtrzymaniu laktacji pomóc mogą preparaty na bazie ziół.

W gronie ziół pomagających podtrzymać laktację i zwiększyć produkcję mleka znajdują się:

  • chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
  • drapacz lekarski (Cnicus benedictus)
  • kmin rzymski (Cuminum cyminum)
  • kminek zwyczajny (Carum carvi)
  • kozieradka (Trigonella foenum)
  • malina właściwa (Rubus idaeus)
  • niepokalanek pieprzowy (Vitex agnus castus)
  • ostropest plamisty (Sylimaryna)
  • pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
  • prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)
  • rutwica lekarska (Galega officinalis)

Większość z nich znaleźć można w składzie ziołowych herbatek i kapsułek wspomagających laktację i w tej formie ich zażywanie jest najbardziej polecane.

Warto pamiętać, że w przypadku ziół właściwe dawkowanie ma ogromne znaczenie. Zbyt małe ilości nie dadzą pożądanego efektu, natomiast zbyt duże grożą wystąpieniem skutków ubocznych.

Preparaty ziołowe podtrzymujące laktację zazwyczaj zaczynają działać w okresie od 24 do 72 godzin od rozpoczęcia ich przyjmowania, oczywiście pod warunkiem, że organizm kobiety zareaguje na mieszankę – nie wszystkie zioła będą skuteczne u każdej z mam. 

Zioła pomocne przy dolegliwościach okołolaktacyjnych

Preparaty, wyciągi i napary na bazie ziół mogą wspomagać mamy karmiące również w inny sposób, niekoniecznie pobudzając laktację, ale np. łagodząc towarzyszące je dolegliwości. Kobiety skarżą się często na poranione brodawki – warto na nie stosować okłady z szałwii lekarskiej (Salvia officinalis), rumianku pospolitego (Matricaria recuita) i nagietka lekarskiego (Calendula officinalis). Wykazują one działanie ściągające, dzięki czemu łagodzą ból mogący towarzyszyć karmieniu. 

Kolejną powszechną dolegliwością matek karmiących jest zapalenie sutka. Jeśli przy leczeniu wykluczamy antybiotyk, w tym wypadku pomóc mogą okłady z naparu z rozmarynu, nasion kozieradki lub gotowanego korzenia mniszka lekarskiego. Na zapalenie sutka pomóc może także jedzenie surowego czosnku i picie nalewek z echinacei (jeżówki), która pomaga również w razie infekcji innego typu. 

W kontrze wobec ziół wspomagających laktację znajdują się te, które pomagają ją wyciszyć. Warto je stosować, gdy podejmujemy decyzje o zakończeniu laktacji, ale również w przypadku tzw. nawału mlecznego, czyli nadprodukcji pokarmu, która może powodować krztuszenie się dziecka podczas karmienia. W tych wypadkach pomogą nam napary i suplementy na bazie następujących ziół:

  • barwinek (Vica minor)
  • bodziszek cuchnący (Geranium robertianum)
  • czarny orzech (Juglans nigra)
  • gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
  • jaśmin (Jasminum)
  • krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
  • mięta pieprzowa (Mentha x piperita)
  • melisa (Melissa oficinalis)
  • oregano (Origanum vulgare)
  • pietruszka (Petroselinum crispum)
  • szałwia (Salvia officinalis)
  • szczaw (Rumex)
  • tymianek (Thymus vulgaris)
Warto pamiętać, że zioła pełnią wyłącznie funkcję pomocniczą w przypadku laktacji – bez podejmowania dodatkowych działań nie można mówić o wspomaganiu produkcji pokarmu. Najlepszym sposobem na wspieranie laktacji jest częste karmienie dziecka bądź odciąganie mleka laktatorem. Kluczowa jest więc właściwa i regularna stymulacja piersi, co pozwoli na zwiększenie podaży pokarmu. Zioła mogą wspomagać ten proces, ale z pewnością go nie zastąpią. 

Korzyści z naturalnego karmienia

O mleko i długotrwałe karmienie warto walczyć różnymi sposobami, ponieważ w tym względzie eksperci są zgodni – mleko matki niesie największe korzyści dla dziecka. Nie tylko stanowi pełnowartościowy pokarm, który w pełni zaspokaja jego potrzeby w pierwszych miesiącach życia, ale również buduje jego odporność i sprzyja pozytywnemu przebiegowi jego rozwoju w późniejszym życiu. Wyniki brytyjskich badań opublikowanych na łamach magazynu „Lancet Global Health” sugerują, że wyższy iloraz inteligencji, lepsze wykształcenie i większe zarobki w dorosłym życiu to zasługa między innymi długotrwałego karmienia piersią w okresie niemowlęcym. Wnioski są efektem badania zapoczątkowanego w 1982 roku w brazylijskim mieście Pelotas, gdzie rozpoczęto obserwacje 3500 tysiąca noworodków karmionych piersią, pochodzących z rodzin o różnym statusie społeczno-ekonomicznym. 30 lat później naukowcy przebadali osoby z tej grupy pod kątem poziomu ich inteligencji, a także poziomu wykształcenia oraz dochodów. Jak się okazało, osoby karmione piersią przez co najmniej rok osiągnęły wyższe wyniki na teście inteligencji (średnio o 4 punkty) od karmionych krócej, ich edukacja trwała o rok dłużej, a zarobki były o 1/3 wyższe w stosunku do przeciętnego dochodu.

Zdaniem naukowców takie wyniki można tłumaczyć składnikami zawartymi w mleku matki. Zawiera ono między innymi długołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe (DHA), niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Badanie pokazuje, że pozytywny wpływ na rozwój dzieci ma nie tylko samo spożywanie mleka matki, ale również długość okresu karmienia.

Korzyści płynące z karmienia piersią dla dziecka są znane i szeroko omawiane, ale wiele wskazuje na to, że wpływa ono pozytywnie również na zdrowie matek. Z najnowszych angielsko-chińskich analiz wynika, że karmienie piersią może znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału, choroby wieńcowej i udaru mózgu. 

Źródło: Mlekiemmamy.org, Mlecznewsparcie.pl, Mjakmama24.pl, Tylkonauka.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij