Syrop z cebuli – nieśmiertelny klasyk
Agnieszka Szałańska

Syrop z cebuli – nieśmiertelny klasyk

Prawdopodobnie każdy z nas był leczony w dzieciństwie syropem z cebuli. To niezawodny sposób babć i mam na walkę z przeziębieniem, stosowany od pokoleń. Sprawdźmy, czy tradycyjny syrop z cebuli faktycznie ma działanie lecznicze.

Prozdrowotne właściwości cebuli

Poza tym, że cebula świetnie sprawdza się w kuchni jako składnik wielu dań, jest też bardzo zdrowa. W zbliżającym się okresie przeziębień warto poznać jej prozdrowotne właściwości – a ma ich bardzo wiele.

Cebula zawiera dwusiarczek alilopropylowy oraz inne fitoncydy (hamują rozwój drobnoustrojów, zazwyczaj są to związki siarkoorganiczne), które odpowiadają za jej działanie przeciwbakteryjne – są to związki, które hamują rozwój bakterii i innych mikroorganizmów. Ponadto w cebuli znajdziemy kwasy organiczne: cytrynowy i jabłkowy, olejek eteryczny oraz flawonoidy (np. kwercetyna) – te ostatnie wpływają na jej moczopędne właściwości, dzięki czemu może ona pomóc w leczeniu infekcji układu moczowego. Poza tym cebula jest źródłem naturalnych przeciwutleniaczy – karotenoidów i witaminy C, a także witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6), które regulują wiele procesów metabolicznych, a także wspierają działanie układu odpornościowego.

To jeszcze nie wszystko! Cebula zawiera również mikro- i makroelementy, takie jak fosfor, wapń, potas, magnez, sód, cynk, żelazo, fluor, miedź, mangan i selen, które w organizmie regulują wiele procesów metabolicznych. Taki skład sprawia, że cebula to naprawdę samo zdrowie – działa antyseptycznie i dezynfekująco, przeciwzapalnie, wykrztuśnie, reguluje trawienie i wzmacnia organizm. Pomaga usunąć wodę z organizmu, zalecana jest więc w chorobach, którym towarzyszy opuchlizna (np. artretyzm), a także w albuminurii (białkomocz) i uremii (zwiększona zawartość mocznika w moczu). Dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi, przeciwdziała zakrzepom i łagodnie obniża ciśnienie krwi. Ponadto cebula znajduje także zastosowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych – zawarte w niej substancje lotne pobudzają błonę śluzową do zwiększonej pracy, a także przywracają prawidłowe ruchy nabłonka i działają bakteriobójczo. Co ciekawe, obróbka termiczna nie likwiduje wszystkich prozdrowotnych właściwości cebuli, choć oczywiście na surowo jest ich najwięcej (np. ugotowana cebula, zastosowana w formie okładu nie wykazuje właściwości rozszerzających naczynia krwionośne, natomiast wciąż działa bakteriobójczo). Teraz pozostaje jedynie wykorzystać te właściwości dla własnego zdrowia.

Przygotowanie syropu z cebuli – to proste!

Przygotowanie syropu z cebuli to bułka z masłem. Cebulę obierz i pokrój w plastry. Plasterki układaj w słoiku, przesypując cukrem. Jeśli wolisz, możesz użyć miodu – wówczas syrop będzie miał szersze działanie dzięki prozdrowotnym właściwościom miodu. Możesz też dodać świeżo siekany czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Ta wersja ma intensywniejszy smak oraz zapach, więc jeśli zamierzasz syrop podawać dziecku, lepiej przygotować łagodniejszy wariant. Zakręć słoik i odstaw na parę godzin (3-5), żeby cebula puściła sok – i gotowe. Tak przygotowany syrop możesz przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie.

Powiązane produkty

Jak stosować syrop z cebuli?

Syrop z cebuli możesz stosować w stanach przeziębienia i grypy, przy uporczywym kaszlu, w zapaleniu oskrzeli i anginie, a także przy zaburzeniach trawienia (biegunki, zaparcia) i w okresach rekonwalescencji. Jeśli syrop zaleci lekarz, na pewno wskaże też odpowiednie dawkowanie. Jeśli stosujemy go bez konsultacji, najlepiej pić go trzy razy dziennie – dorośli po jednej łyżce stołowej, a dzieci po jednej łyżeczce od herbaty.

Warto pamiętać o wykrztuśnym działaniu syropu z cebuli. Z tego powodu polecamy nie pić go bezpośrednio przed snem (3 godziny przed snem), dzięki czemu spokojniej spędzimy noc.

Jeśli borykasz się z uciążliwym katarem, możesz nasączyć gazę lub wacik syropem z cebuli, nasmarować nim delikatnie nozdrza i położyć przy dziurkach od nosa – udrożni to i zdezynfekuje drogi oddechowe.

  1. Cebula obniża poziom cukru we krwi i cholesterol, „Nauka w Polsce” [online], http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C404126%2Ccebula-obniza-poziom-cukru-we-krwi-i-cholesterol.html, [dostęp:] 29.01.2019. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia na gluten – fakty i mity. Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji glutenu?

    Coraz więcej osób przechodzi na dietę bezglutenową. Bez wskazań lekarza, bez potwierdzonej alergii na gluten, profilaktycznie, „dla zdrowia”. Czy gluten faktycznie jest tak niebezpieczny dla zdrowia, jak mogłoby się wydawać? Czy warto z niego rezygnować, jeśli nie stwierdzono u nas żadnej alergii na gluten? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Zioła na włosy – postaw na naturalną pielęgnację!

    Wakacje to okres, w którym włosy narażone są na przesuszenie i uszkodzenia m.in. przez palące słońce, słoną wodę, zmianę temperatur oraz zabiegi fryzjerskie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie zioła na włosy, aby w naturalny sposób zadbać o ich kondycję.

  • Niedobór magnezu — wszystko, co musisz wiedzieć

    Nie można spać, bo w nocy budzą bolesne skurcze? Czasem występuje mimowolne drżenie powieki? A może obecne są problemy z koncentracją i towarzyszące uczucie rozdrażnienia? To mogą być pierwsze objawy niedoboru magnezu. Jak do niego nie dopuścić?

  • Olejki eteryczne do aromaterapii

    Od wieków w medycynie naturalnej z powodzeniem stosowane są olejki eteryczne do aromaterapii. Substancje w nich zawarte mają wiele prozdrowotnych właściwości – ukoją zszargane nerwy, złagodzą bóle głowy, a nawet pomogą w walce z depresją. Poznaj właściwości olejków eterycznych do aromaterapii i ich zastosowanie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij