×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy przytyję po rzuceniu palenia?

Wiele osób mających skłonność do tycia boi się rzucić palenie, ponieważ w najbliższym otoczeniu widzą wiele przykładów znacznego przytycia w takiej sytuacji. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj opinie lekarza – dietetyka.

Nie jest to, niestety, mit, większości osób w pierwszym roku po rzuceniu palenia przybywa kilogramów.

Dlaczego tyję?

Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, nikotyna przyśpiesza metabolizm o 20%, a więc po jej odstawieniu powinno się jeść o 20% mniej. Jest to jednak trudne do wykonania, ponieważ w tym czasie wzrasta apetyt, jedzenie bardziej smakuje, gdyż kubki smakowe wracają do równowagi, intensywniej czuje się zapachy. Jedzeniem zastępuje się również odruch sięgania po papierosa.

Poczuj wolność!

Zwiększony apetyt, to uboczny efekt rzucenia palenia, ale i tak warto podjąć to wyzwanie. Niesie to za sobą ogromne korzyści zdrowotne – papierosy niszczą nie tylko układ oddechowy, ale wszystkie inne narządy człowieka. Sprzyjają miażdżycy – a co za tym idzie mogą prowadzić do przedwczesnych zawałów, udarów, nadciśnienia, impotencji, demencji. Chwilowy wzrost wagi nie zniweczy pożytków związanych z odstawieniem papierosów. Potwierdzą to ci wszyscy, którym się udało. Cieszą się lepszą kondycją, ładniejszą skórą i nowym rodzajem wolności.

Przygotuj się do walki!

Podejmując decyzję o rzuceniu palenia należy się do tego przygotować. Wiedza o tym, jak możesz się czuć, że może być trudno, że wzrośnie apetyt, czego konsekwencja może być przybranie na wadze sprawi, że łatwiej będzie Ci się z tym zmierzyć. Po kilku miesiącach , gdy myśli o zapaleniu papierosa będą pojawiać się sporadycznie, docenisz pozytywne zmiany w organizmie (tj. poprawa kondycji, pogłębienie oddechu, promienna cera, zęby bez przebarwień), będziesz gotowy na kolejny krok w kierunku zdrowia - szczupłą i atrakcyjną sylwetkę.


Podziel się: