×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Brzuszki po cesarskim cięciu

Wiele kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie, boryka się z problemem osłabionego brzucha. Początkowo ruchy są ograniczone bólem, w późniejszym czasie pozostaje obawa przed rozerwaniem blizny. Rodzi się więc pytanie: kiedy można bezpiecznie zacząć ponownie wzmacniać mięśnie brzucha?

Po cesarskim cięciu można rozpocząć ćwiczenia górnych partii mięśni brzucha już po połogu, czyli po 6 tygodniach. Natomiast ćwiczenia dolnych partii brzucha (czyli te, w których nogi zostają uniesione nad podłogę) można rozpocząć dopiero po ok. 4 miesiącach od cięcia cesarskiego.

Należy pamiętać, że podczas zabiegu, przecięte zostają mięśnie brzucha. W efekcie gojenia powstaje na nich blizna, która już zawsze będzie mniej elastyczna niż prawidłowa tkanka. Dlatego też w tym miejscu mięsień może być mniej wytrzymały na obciążenia. Należy zatem ostrożnie rozpoczynać ćwiczenia dolnych partii.

Początkowo warto stosować ćwiczenia Pilatesa, które prowadzone są w wolniejszym tempie, co pozwala skupiać się na prawidłowej technice. W ćwiczeniach tych zwraca się uwagę na napięcie tzw. gorsetu mięśniowego, w tym mięśni brzucha. Na początku, podczas ćwiczenia dolnych partii, można umieścić małą, miękką piłkę pod miednicą, między pośladkami. Zmniejszy to obciążenie i pozwoli stopniowo wzmacniać mięśnie brzucha. Z czasem, w miarę wzmacniania się mięśni, można powracać do pełnej aktywności w tym obszarze.


Podziel się: