Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?
Anna Posmykiewicz

Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

Czym jest odruch ssania u dzieci?

Odruch ssania to odruch fizjologiczny, typowy dla każdego ssaka. Dlatego jest on silnie rozwinięty u człowieka i obecny już w życiu płodowym. Po raz pierwszy można zaobserwować go w okolicy dwunastego tygodnia ciąży, kiedy to rozwijający się płód zaczyna podnosić górną wargę. 

W pełni rozwinięty odruch ssania można zobaczyć natomiast na USG w czasie ciąży około siedemnastego tygodnia życia płodowego: w brzuchu mamy maluszek zaczyna już ssać swoje palce.

Czy odruch ssania służy dziecku tylko do jedzenia?

Nie. Oczywiście, jest to jego najważniejsza funkcja, ponieważ to właśnie dzięki niemu, noworodek i niemowlę są w stanie zaspokoić potrzebę fizjologiczną jaką jest głód. Jednak odruch ssania spełnia też inne, bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim powoduje to, że maluch się uspokaja – płaczącemu dziecku, zazwyczaj wystarcza podać smoczek lub przystawić je do piersi; kiedy zacznie ssać, od razu się uspokaja. 

Poza tym odruch ssania daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Gdy dziecko jest złe i zdenerwowane, w momencie ssania, zaczyna się wyciszać i uspokajać. Można powiedzieć, że ten odruch pozwala maluszkowi rozładować napięcie. 

Trzeba pamiętać też o tym, że odruch ssania reguluje organizm dziecka – w bardzo korzystny sposób wpływa na emocje dziecka oraz na pracę narządów wewnętrznych, a nawet na reakcje hormonalne.

Polecane dla Ciebie

Czy odruch ssania jest obecny przez całe życie?

Nie, odruch ssania jest najbardziej nasilony u noworodków, zwykle najbardziej wyrażony jest on w około dwie godziny po narodzinach dziecka. U niemowląt odruch jest obecny i silny, chociaż stopniowo zaczyna się zmniejszać w okolicy 6.-7. miesiąca życia dziecka. Dlaczego? W tym czasie do codziennego żywienia dziecka zaczynają być wprowadzane papki oraz posiłki z drobnymi elementami stałymi, co sprawia, że u dziecka rozwija się odruch żucia, zaś odruch ssania słabnie. W prawidłowych warunkach ssanie powinno całkowicie zaniknąć około pierwszego-drugiego roku życia dziecka.

Czy odruch ssania jest obecny u każdego nowo narodzonego dziecka?

U każdego zdrowego dziecka urodzonego o czasie odruch ssania powinien być obecny. Jego brak może świadczyć o chorobie. W przypadku wcześniaków może nie być on jeszcze do końca wykształcony, a także być zbyt słaby, aby dziecko mogło samodzielnie jeść. Jeśli istnieje taki problem (zarówno u wcześniaków, jak i u dzieci z różnego rodzaju chorobami, zwłaszcza zaburzeniami neurologicznymi), wtedy zachodzi potrzeba karmienia malucha specjalną sondą. U wcześniaków z biegiem dni odruch ssania powinien zacząć się wzmacniać i w końcu karmienie dziecka piersią lub butelką będzie możliwe. 

W przypadku dzieci chorych, niestety, odruch ten czasami nie wykształca się w ogóle – taki maluch musi być karmiony sondą cały czas aż do momentu, gdy będzie w stanie jeść pokarmy podawane łyżeczką, choć przy ciężkich zaburzeniach i tak może zajść potrzeba stosowania sondy.

Czy może zdarzyć się sytuacja, w której odruch ssania zostanie zaburzony?

Tak, może dojść do takiej sytuacji, w której maluch, początkowo niemający żadnych problemów ze ssaniem, zacznie je mieć. Kiedy może się to zdarzyć? Przede wszystkim wówczas, gdy maluszek, który od urodzenia był przystawiony do piersi i karmiony mlekiem mamy, z jakiegoś powodu dostaje do jedzenia mleko modyfikowane z butelki, np. mama wraca do pracy lub jest chora. 

Oczywiście są dzieci, które po podaniu butelki nadal chętnie będą ssały pierś, ale może się zdarzyć, że niestety tak nie będzie. Dlaczego? Picie mleka z piersi wymaga od dziecka innego ułożenia warg i języka. W ssanie piersi dziecko wkłada więcej wysiłku niż w picie mleka z butelki, a to powoduje, że maluch rozleniwia się i po prostu staje się wygodny – wie, że szybciej naje się pijąc z butelki i dlatego „odmawia” ssania piersi.

Co robić, by maluch znowu chciał ssać pierś, kiedy odruch ssania uległ zaburzeniu? 

Chcąc powrócić do karmienia piersią, warto spróbować wspólnych „ćwiczeń” z dzieckiem. Na czym one polegają? Przed wszystkim ćwiczy się szerokie otwieranie buzi – takie, jakie jest potrzebne do chwycenia piersi. Należy drażnić swoją brodawką lub czubkiem smoczka okolicę pod noskiem dziecka, co będzie skłaniało je właśnie do szerokiego otwierania buzi. Trzeba też dostawiać maluszka do piersi tak często, jak się da – nawet jeśli początkowo dziecko będzie się denerwowało i nie będzie potrafiło chwycić piersi we właściwy sposób.

Warto pamiętać o tym, że takie ćwiczenia wymagają dużej cierpliwości i nie można się szybko poddawać. Jeśli zależy nam na karmieniu piersią, trzeba zachować spokój i próbować, a maluch w końcu powinien zacząć z powrotem ssać pierś. Jeśli jednak dziecko nie mogłoby się nauczyć od nowa ssania piersi, wtedy można skonsultować się z poradnią laktacyjną – specjalista pomoże w powrocie do karmienia piersią.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij