Dysplazja stawów biodrowych
Jerzy Starzyński

Dysplazja stawów biodrowych

Wrodzone wadliwe ukształtowanie się stawu biodrowego (dysplazja) to jedna z najczęściej notowanych wad wrodzonych wśród ludzi białej rasy. Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie, którym obarczonych jest od 5 do 6 proc. dzieci, kilka razy częściej wada występuje u dziewczynek. Bardzo trudno jest ustalić bezpośrednią przyczynę u konkretnego dziecka. Do powstania takich nieprawidłowości dochodzi najczęściej w czasie życia płodowego, a istniejące zmiany mogą nasilić się w okresie okołoporodowym. Nie istnieje możliwość stwierdzenia wady przed porodem, dysplazję diagnozuje się w pierwszych dniach życia dziecka.

Czym jest dysplazja stawów biodrowych?

Dysplazją stawów biodrowych nazywamy wrodzone wadliwe ukształtowanie się stawu biodrowego. Najczęściej przejawia się to tym, że panewka stawu biodrowego jest nieodpowiednio wykształcona, za płytka i za mała, aby dokładnie objąć głowę kości udowej, która ma tendencję do odchylania się na zewnątrz i może przemieszczać się poza staw. Najbardziej nasilonym stadium dysplazji jest zwichnięcie stawu biodrowego. Wada może dotyczyć jednego stawu biodrowego lub obu.

Każdy noworodek ma nieco płytsze i bardziej stromo ustawione panewki, a szyjka i kości udowe mają większe przodoskręcenie i większy kąt koślawości. Cechy te, choć nie dają żadnych objawów klinicznych, zmniejszają zwartość stawów biodrowych. Przy większym nasileniu tych cech tzw. fizjologiczna dysplazja może przekształcić się w patologiczną. Wtedy nawet niewłaściwe pielęgnowanie może zapoczątkować wadę w kształtowaniu się stawów.

Co sprzyja dysplazji?

 • W ostatnim trymestrze ciąży dziecko ma już bardzo ciasno w jamie macicy i może wówczas przyjmować tzw. ultrafizjologiczną pozycję z nieprawidłowo podkurczonymi nóżkami. W takim ułożeniu głowa kości udowej ma tendencję do wysuwania się z panewki stawu.
 • Częściej dysplazją obarczone są dziewczynki niż chłopcy (u dziewczynek dysplazja występuje 6 razy częściej niż u chłopców). Pod koniec ciąży w organizmie matki pojawia się hormon relaksyna, który ma za zadanie rozluźnić przed porodem stawy miednicy kobiety ciężarnej i przygotować spojenie łonowe do porodu. Hormony te, docierając przez łożysko do dziecka, i u niego również powodują rozluźnienie więzadeł stawowych, stwarzając skłonność do dysplazji – większej u dziewczynek, bo ich organizm także wydziela żeńskie hormony i ich działanie sumuje się z działaniem hormonów matki.
 • Dysplazji sprzyja ułożenie miednicowe płodu w czasie ciąży.
 • Częściej występuje też przy ciążach mnogich, ponieważ w macicy, w której znajdują się dwa lub więcej płodów, jest mniej miejsca dla każdego z nich.
 • Skłonność do dysplazji może być dziedziczna – w związku z tym bardziej narażone są dzieci, których rodzice lub rodzeństwo urodzili się z dysplazją.
 • Wada może powstać także w trakcie porodu, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie okołoporodowe z noworodkiem. Po porodzie dziecko ma fizjologiczny przykurcz nóżek. Nie należy prostować nóżek dziecka nawet w celu zmierzenia długości noworodka, gdyż bardzo łatwo jest wówczas wywichnąć kość udową ze stawu. Maleńkiego dziecka nie wolno zawijać w becik jak "mumię" z wyprostowanymi nóżkami, lecz jego nóżki w beciku powinny być zawsze podkurczone.

Rozpoznanie

Każdy noworodek powinien być zbadany klinicznie przez ortopedę w pierwszym miesiącu życia w celu ujawnienia dysplazji lub jej wykluczenia. Skierowanie do ortopedy wystawia lekarz pediatra z poradni POZ. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie dysplazji jest kluczem do wczesnego podjęcia leczenia, a to daje możliwość kierowania rozwojem dysplastyczności w celu jej zlikwidowania i jest najbardziej istotną częścią profilaktyki wrodzonego zwichnięcia.

Badanie kliniczne polega na sprawdzeniu, czy dziecko symetrycznie odwodzi obie nóżki na boki i czy przy ruchach głowa kości udowej nie wyskakuje ze stawu, czyli czy staw jest stabilny. Lekarz bada też, czy fałdy pośladkowe malucha są symetryczne i czy oba uda są równej długości. Niesymetryczność fałdów nie świadczy jeszcze o dysplazji, natomiast nierówna długość ud jest powodem do niepokoju. Niepokoić może też przechylenie szpary sromowej u dziewczynek, bo może sugerować przesunięcie jednej z kości biodrowych. 

Objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami klinicznymi dysplazji jest objaw przeskakiwania Ortolaniego, objaw wyważania Barlowa oraz objaw ograniczonego odwodzenia. Objaw przeskakiwania i wyważania świadczą o zaburzeniu zwartości stawu i są następstwem zwiększonej wiotkości torebki stawowej. Objawy te mogą zanikać w tydzień po porodzie, choć z reguły utrzymują się do 6 tygodnia życia dziecka. Jeżeli ortopeda ma wątpliwości co do stanu stawów biodrowych dziecka, kieruje je na badanie ultrasonograficzne. Nie należy wykonywać zdjęć rtg stawów biodrowych przed ukończeniem czwartego miesiąca życia, gdyż do trzeciego miesiąca życia dziecka usg jest badaniem nie do zastąpienia. Tylko w aparacie usg widać budowę stawu biodrowego, który u dzieci w tym wieku składa się wyłącznie z chrząstek i tkanki łącznej.

W badaniu usg można rozróżnić następujące typy rozwojowe stawu biodrowego:

 • stawy biodrowe prawidłowe- typ ia i ib,
 • stawy biodrowe fizjologicznie niedojrzałe- typ iia,
 • stawy biodrowe dysplastyczne bez decentracji- typ iib i iic,
 • stawy biodrowe dysplastyczne z decentracja- typ d, iiia, iiib i iv. 

Jeżeli w badaniu usg, mimo wcześniejszych wątpliwości ortopedy, nie wykryto dysplazji, wówczas lekarz zaleci kontrolne badanie po miesiącu. To działanie rutynowe, aby mieć pewność, że stawy rozwijają się prawidłowo. Wczesna diagnoza dysplazji stawów biodrowych jest bardzo ważna, gdyż czas leczenia wady zwykle trwa dwa razy dłużej niż wynosi wiek dziecka, w którym podjęto leczenie - mówi dr Robert Santorek specjalista ortopeda.

– Jeżeli zaczniemy korygować wadę, kiedy dziecko nie ukończyło miesiąca życia – jest szansa, że w wieku trzech miesięcy jego stawy będą mogły dalej rozwijać się prawidłowo bez konieczności stosowanie zaopatrzenia ortopedycznego. Rozpoznanie dysplazji u dziecka półrocznego oznacza leczenie przez co najmniej rok – dodaje.

W okresie życia płodowego i zaraz po narodzinach, dziecko ma podkurczone nogi, bo więzadła stawów biodrowych są wówczas bardzo krótkie. Taka jest fizjologia. W pierwszym roku życia więzadła stopniowo się wydłużają, bo dziecko rośnie, a nogi stopniowo się prostują i jednocześnie w naturalny sposób dochodzi do przebudowy stawów biodrowych. Pierwszy rok życia dziecka to przygotowanie stawów biodrowych do nauki chodzenia - w tym czasie dochodzi do zmiany ułożenia kości udowych w panewkach stawów biodrowych. Jeżeli główka kości udowej ustawiona jest niewłaściwie, wówczas staw biodrowy nie będzie się prawidłowo rozwijał. Dysplazja stawów biodrowych może mieć różny stopień nasilenia. Może to być nawet zwichnięcie stawu biodrowego, kiedy głowa kości udowej przemieszcza się poza panewkę stawu biodrowego i może sobie tworzyć pseudopanewkę. Objawem jest wyraźna dysproporcja w długości nóg dziecka.

Nieleczona dysplazja stawów biodrowych prowadzi w przyszłości do rozwoju zmian zwyrodnieniowych tych stawów, nierzadko wymagających w wieku dorosłym wstawiania sztucznych protez stawu biodrowego. Zwykle jednak jest to po prostu dysproporcja w rozwoju stawów biodrowych względem normy dla danego wieku dziecka.

Leczenie

Zwykle, gdy wada będzie ujawniona w pierwszym miesiącu życia dziecka, do jej korekcji wystarczy tzw. szerokie pieluchowanie. Lekarz zadecyduje o postępowaniu leczniczym i z reguły zaleci kontrolę po upływie 4-6 tygodni – twierdzi dr R. Santorek.
Jeżeli lekarz ujawni wadę, dobierze dla dziecka odpowiedni sposób leczenia.

 • Opóźnienie w rozwoju, spłycenie panewek stawów. Najczęściej wystarczy szerokie pieluchowanie.
 • Dysplazja bardziej nasilona, potwierdzona przez badanie usg.

Lekarz może zalecić stosowanie rozwórki, szyny, poduszki, uprzęży lub gipsu, aby główka kości udowej prawidłowo centrowała, kształtując staw biodrowy. Noworodek unieruchomiony przyjmuje pozycję żabki. Lekarz określi rodzaj i rozmiar aparatu. Z zakupioną rozwórką lub szyną rodzice powinni ponownie zgłosić się do lekarza, który dopasuje ją do dziecka i wyznaczy terminy kolejnych regulacji aparatu. W początkowym okresie korygowania wady rozwórkę zdejmuje się wyłącznie na czas mycia dziecka. Konstrukcja rozwórki pozwala na przewijanie dziecka bez konieczności jej zdejmowania.

Pielęgnacja dziecka unieruchomionego rozwórką wymaga cierpliwości i samozaparcia, ale warto ponieść ten trud. Dziecko trudno przebierać, ułożyć w wózku, nosić. Sam aparat może powodować otarcia naskórka, a zatem należy kilka razy dziennie smarować kremem ciało dziecka w miejscach, gdzie styka się z aparatem.

Unieruchomienie maleńkiego noworodka z odwiedzionymi na boki nóżkami nie stanowi specjalnego problemu dla dziecka, które w tym wieku jeszcze nie jest ruchliwe. Wada szybko zostanie skorygowana, co zapewni dziecku właściwy rozwój ruchowy, a siadać i chodzić zacznie w podobnym wieku jak zdrowe dzieci. Jednak założenie szyny czy rozwórki trzymiesięcznemu niemowlęciu może spotkać się z oporem i wiązać się ze stresem dla niego.

 • Dysplazja rozpoznana dopiero w 6-9 miesiącu życia

Leczenie najczęściej prowadzi się już w warunkach szpitalnych, dostosowując postępowanie do stopnia zaawansowania wady, z leczeniem operacyjnym włącznie. Dzieci, które miały rozpoznaną dysplazję, powinny znajdować się pod opieką poradni ortopedycznej co najmniej do końca drugiego roku życia, bowiem dysplazja może nawracać.

Wcześnie zdiagnozowana i prawidłowo leczona dysplazja stawów biodrowych najczęściej mija, nie pozostawiając żadnych następstw.

Profilaktyka

Dziecko zaraz po narodzeniu powinno zostać zbadane przez ortopedę, bowiem wtedy występują objawy kliniczne dysplazji stawów, które po 2-3 dniach zanikają. Jednak w polskich szpitalach dziecko po urodzeniu badane jest przez neonatologa. Ortopeda wzywany jest na konsultację dopiero gdy coś zaniepokoi neonatologa.

 • Szerokie pieluchowanie jako profilaktyka prawidłowego rozwoju stawów biodrowych powinno być stosowane u wszystkich niemowląt przez pierwsze 6 tygodni życia. Polega ono na zakładaniu dziecku między nóżki dwóch szeroko złożonych pieluch, które ustabilizują nóżki w pozycji odwiedzenia.
 • Dziecko powinno być jak najczęściej układane na brzuszku, wtedy przyjmuje pozycję żabki, ma nóżki zgięte pod kątem prostym w stosunku do tułowia i rozłożone na boki. W takim ułożeniu staw dobrze przebudowuje się i rozwija.
 • Należy pamiętać, aby nie prostować nóżek dziecka - przy przewijaniu należy podnosić na dłoni pupę dziecka w celu podłożenia czystej pieluchy, nigdy nie wolno ciągnąć go do góry za nóżki.
 • Niemowlę należy nosić ustawione w rozkroku tak, aby jego rozłożone na boki nóżki obejmowały biodro lub brzuch niosącego dziecko rodzica. Dziecko należy ubierać w luźne śpioszki niekrępujące ruchów nóg. Nie należy przyspieszać nauki siadania ani chodzenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nasza zima zła

  W mroźne, zimowe dni musimy szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę dziecka przed chłodem i wiatrem. Osłabienie wywołane przechłodzeniem ułatwia bowiem atak drobnoustrojom chorobotwórczym ? wirusom czy bakteriom.

 • Alergia u dzieci. Jak rozpoznać alergię u dziecka?

  Alergia stała się sztandarową dolegliwością dzieci żyjących w cywilizowanym świecie. Nadwrażliwość na pyłki roślin, składniki kurzu, sierść zwierząt czy inne czynniki chemiczne wiąże się, niestety, z zanieczyszczeniem środowiska. Jeszcze sto lat temu, katar sienny był praktycznie nieznany.

 • Z dzieckiem na urlopie

  Wyjeżdżając na urlop z dzieckiem pamiętajmy, aby zabierać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Ciekawe świata dziecko łatwo może się skaleczyć lub zetrzeć skórę na kolanie, a szybka reakcja na uraz w znacznym stopniu zminimalizuje cierpienie malca.

 • Lato z komarami

  W czasie wakacji nie da się uniknąć ukąszenia przez owady. Komary, gzy, szerszenie, osy, czy kleszcze, stają się naszą zmorą. Jak zapobiec ukąszeniom? Co zrobić, kiedy już zostaniemy pokąsani my lub nasze dzieci?

 • Witaminy dla niemowląt i dzieci. Co warto podawać dziecku, by wzmocnić jego odporność?

  Witaminy to substancje, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Witaminy są bardzo ważne w okresie wzrostu, który przypada na wiek dziecięcy, musimy więc zadbać, aby dziecko otrzymywało je we właściwych proporcjach.

 • Higieniczna wyprawka dla noworodka

  Zanim nowonarodzone dziecko przybędzie z mamą do domu należy przygotować dla niego higieniczną wyprawkę. Środki niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dostępne są w aptekach.

 • Zanim dziecko wyjedzie zimą

  Przed częścią z nas zimowe wyjazdy, które stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Jeśli już zaplanowaliśmy zimowy wypoczynek, teraz trzeba przygotować do niego nasze dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij