×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zapalenie nerwu łokciowego w okolicy nadgarstka - zespół ciasnoty kanału Guyona

Do zapalenia nerwu łokciowego dochodzi najczęściej w wyniku uprawiania sportów, które powodują jego jednoczesne naciąganie oraz ucisk (np. gra w tenisa, siatkówkę, koszykówkę).

Nie bez znaczenia jest również nieprawidłowa budowa anatomiczna kości łokciowej (nasada wchodząca w skład nadgarstka) lub jej wadliwa ruchomość, a nawet blizny w okolicy nadgarstka.

Objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia nerwu łokciowego należą:

  • uczucie drętwienia, mrowienia w ręce,
  • uczucie naprzemiennych zmian temperatur w kończynie górnej,
  • nadmierna łamliwość paznokci połączona z łuszczeniem się skóry,
  • zaburzenia czucia (szczególnie w małym palcu),
  • w zaawansowanych przypadkach charakterystyczne ułożenie palców, które najbardziej uwidacznia się w palcach IV i V- paliczki dalsze w zgięciu, stawy paliczkowo-śródręczne w wyproście (ręka szponiasta);

Diagnoza

Najprostszym sposobem na zdiagnozowanie zespołu ciasnoty Guyona w warunkach domowych, jest próba pociągnięcia np. szmatki. Należy chwycić ją pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Podczas próby równoczesnego rozciągnięcia materiału w obie strony,dochodzi do silnego zgięcia w stawach międzypaliczkowych kciuka w chorej ręce.

Kolejnym charakterystycznym testem jest próba uchwycenia butelki za pomocą całej dłoni. W chorej ręce jest to nie możliwe ze względu na szponiaste ułożenie palców.

Leczenie

Leczenie opiera się o unieruchomienie ręki i nadgarstka, prawidłowo stopniowanych ćwiczeniach czynnych w ich obrębie oraz elektroterapii. W bardziej zaawansowanych ćwiczeniach wykonuje się zabieg operacyjne (nie należy z nim zwlekać).


Podziel się: