×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Koronawirus – dla kogo wirus COVID-19 stanowi realne zagrożenie życia?

Najnowsze dane płynące z Chińskiego Centrum ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób można odebrać jako pozytywne, a przynajmniej uspokajające. Jak się okazuje, ponad 80 proc. zdiagnozowanych przypadków koronawirusa nie niesie za sobą poważnego zagrożenia dla zdrowia. Wirus COVID-19 stanowi największe zagrożenie dla osób starszych oraz cierpiących na inne dolegliwości zdrowotne. 

Niska śmiertelność z tytułu koronawirusa

Wspomniane informacje pochodzą z badania przeprowadzonego 11 lutego tego roku, więc są jak najbardziej aktualne i przedstawiają obecny stan epidemii na terenie Chin, gdzie odnotowano zdecydowaną większość wszystkich zakażeń. W międzyczasie koronawirus z Chin otrzymał także oficjalną nazwę, obecnie w obiegu są dwie: COVID-19 oraz SARS-CoV-2, które są stosowane zamiennie. Analizie poddane zostały dane o zdrowiu pacjentów, u których potwierdzono obecność wirusa lub też jest on podejrzewany, co dało grupę ponad 72 tys. osób.

Badanie wykazało, że niemal 81 proc. przypadków koronawirusa można sklasyfikować jako łagodne i nie stanowiące zagrożenia dla zdrowia i życia. Wśród przypadków poddanych analizie odnotowano nieco ponad 1000 śmiertelnych, co odpowiada 2,3 proc. ogółu.

Współczynnik śmiertelności z powodu zarażenia wirusem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem. Dla osób przed 39 rokiem życia wynosi on zaledwie 0,2 proc., ale już dla chorych po 70. roku życia sięga 8 proc. 

Choroby serca i cukrzyca największym zagrożeniem dla osób z COVID-19

Analiza pozwoliła stwierdzić, że na dzień dzisiejszy skutki epidemii koronawirusa są znacznie łagodniejsze od tych, jakie przyniosła za sobą epidemia SARS w latach 2002–2003, która również wybuchła w Chinach. W jej wypadku średni współczynnik śmiertelności wahał się od 14 do 15 proc. Mowa wprawdzie o danych z całego okresu epidemii, niemniej jednak trudno sobie wyobrazić, by śmiertelność  z tytułu koronawirusa zaczęła tak gwałtownie rosnąć, by osiągnąć tak duży wskaźnik śmiertelności. 

Udało się również ustalić, którzy chorzy są najbardziej narażeni na śmierć z tytułu koronawirusa. Mowa o osobach cierpiących na schorzenia układu sercowo–naczyniowego, choroby płuc, nadciśnienie, nowotwory oraz cukrzycę. Najnowsze dane pokazują również, że tendencja zarażeniowa spada, a tempo zachorowań powoli zaczyna maleć. W ich opinii przyczyniło się do tego szerokie informowanie o zagrożeniu i konieczności podejmowania środków zaradczych, takich jak noszenie maseczek, częste mycie rąk oraz szybkie kierowanie się do lekarzy w razie wystąpienia objawów mogących wskazywać na COVID-19. 

Czy maseczka uchroni przed zarażeniem koronawirusem?

Maska chirurgiczna wykonana jest z kilku warstw włókniny, dopasowuje się do twarzy za pomocą gumek mocowanych za uchem. Noszenie maseczek stało się tak powszechnie w Chinach, że wielu producentom skończyły się zapasy, a one same stały się towarem deficytowym i trudnodostępnym. 

Trzeba jednak pamiętać, że standardowa maseczka chirurgiczna sama w sobie może być źródłem drobnoustrojów, które pozostają na jej powierzchni lub mogą się wydostać bocznymi krawędziami. Tego typu maseczki nie mogą być stosowane wielokrotnie, a po każdym dotknięciu maseczki należy dokładnie umyć ręce. 

Bieżąca eliminacja zagrożenia wirusowego jest szczególnie ważna w przypadku koronawirusa, ponieważ jego cząsteczki pozostają żywotne nawet przez 9 dni, a więc znacznie dłużej niż w przypadku wirusa grypy, który „znika” po upływie 24 godzin. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. R. Funnell, Do face masks prevent coronavirus?, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/do-face-masks-prevent-coronavirus/, [dostęp:] 20.02.2020.
  2. The Novel Coronavirus Pneumonia Emergency Response Epidemiology Team, The epidemiological characteristics of an outbreak of 2019 novel coronavirus diseases (COVID-19) — China, "China CDC Weekly" 2020, [dostęp:] 20.02.2020.
  3. World Health Organization, Novel coronavirus – China. Geneva, Switzerland: World Health Organization, “who.int” [online], https://www.who.int/csr/don/12-january-2020-novel-coronavirus-china/en/, [dostęp:] 12.01.2020.

Podziel się: