Popularna roślina może oczyszczać powietrze w domu
Katarzyna Szulik

Popularna roślina może oczyszczać powietrze w domu

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie zmodyfikowali genetycznie popularną roślinę doniczkową – epipremnum – w celu nadania jej właściwości oczyszczania domowego powietrza. Dzięki modyfikacjom może ona oczyszczać powietrze z cząstek chloroformu i benzenu, które przedostają się do domów lub mieszkań między innymi za sprawą spalin.

Modyfikacja wywołała w roślinach ekspresję nowej proteiny o nazwie 2E1, która przekształca szkodliwe molekuły w składniki, które epipremnum może wykorzystać w procesie własnego wzrostu. Wspomniana proteina normalnie znajduje się w organizmach żywych – zarówno ludzi, jak i zwierząt – konkretnie w wątrobie, gdzie jest aktywowana za pomocą alkoholu. Wówczas proteina 2E1 przekształca benzen w składnik chemiczny znany jako fenol, a chloroform w dwutlenek węgla i chlorek żelaza. Poprzez modyfikację genetyczną naukowcy przenieśli tę funkcjonalność na rośliny, które mogą ją wykorzystać do oczyszczania powietrza wokół nas, równocześnie przekształcając szkodliwe składniki w pożywkę. Dwutlenek węgla jest im niezbędny do funkcjonowania, a fenol wchodzi w skład ich ścian komórkowych.

Żywy oczyszczacz o wyjątkowej skuteczności

By tak się stało, naukowcy stworzyli syntetyczną wersję genu na podstawie podobnego znajdującego się u królików, a następnie wprowadzili go do rośliny tak, by każda jej komórka wykazywała ekspresję proteiny. Po modyfikacji nastąpił etap testów, podczas których naukowcy sprawdzali skuteczność, z jaką laboratoryjne epipremnum było w stanie eliminować zanieczyszczenia z atmosfery w porównaniu ze standardową odmianą rośliny. Oba ich rodzaje zostały umieszczone w szklanych tubach, do których wpuszczono gaz zawierający chloroform lub benzen. Rośliny pozostawały w tym stanie przez 11 dni, podczas których badano, w jaki sposób koncentracja każdego z gazów zmienia się w każdej tubie.

W przypadku roślin niezmodyfikowanych, koncentracja gazów nie uległa żadnej zmianie, jednak w przypadku epipremnum wzbogaconego o dodatkową proteinę zawartość chloroformu obniżyła się o aż 82 procent na przestrzeni trzech dni, natomiast w przypadku benzenu spadek wyniósł 75 procent, przy czym proces ten był wyraźnie wolniejszy. By móc zaobserwować tempo spadku, naukowcy użyli gazu o znacznie wyższej koncentracji szkodliwych składników niż ma to miejsce w domu, ale ich zdaniem szybkość oczyszczania powietrza w tym wypadku powinna być identyczna, a nawet szybsza, biorąc pod uwagę mniejszą ilość zanieczyszczeń.

Podkreślają jednak, że – by proces oczyszczania był skuteczny – rośliny powinny znajdować się w miejscu, w którym dochodzi do systematycznego przepływu powietrza, żeby roślina była w stanie oczyścić możliwie jak największą powierzchnię pokoju.

Dalsze modyfikacje i nowe możliwości

Cały proces modyfikacji zajął ponad dwa lata, co wiąże się ze specyfiką zastosowanej do tego celu rośliny. Epipremnum jest rozłożystym pnączem, które jest w stanie rosnąć w bardzo różnych warunkach, a naukowcom zależało przede wszystkim na tym, by roślina była możliwie jak najbardziej uniwersalna.

Obecnie naukowcy pracują nad dalszymi modyfikacjami epipremnum, które pozwolą między innymi na oczyszczenie atmosfery z formaldehydu, obecnego między innymi w dymie papierosowym czy laminatach pokrywających meble czy podłogi.

Nasze domy szkodzą zdrowiu

Zanieczyszczone powietrze to nie jedyne zagrożenie, które może nam szkodzić w naszych własnych domach. Jak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów” autorstwa grupy Velux, na tej liście znajdują się również wilgoć, ciemność, ochłodzenie i przegrzanie. Osoby mieszkające w takich warunkach muszą liczyć się z większym ryzykiem zachorowania na astmę czy nowotwory.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” raport pokazuje, że prawie jedna czwarta polskich domów i mieszkań wymaga natychmiastowego remontu w celu pozbycia się wspomnianych czynników. W 22 proc. z nich panuje wilgoć sprzyjająca rozwojowi astmy i alergii, do 23 proc. nie dochodzi wystarczająca ilość światła, a 26 proc. nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed chłodem w czasie zimy. Poza tym większość naszych domów wymaga remontów przez wzgląd na ich ogólny zły stan techniczny. W Europie problemy tego typu dotykają jednej szóstej mieszkańców.

Astma z grzybów, powikłania z niedogrzania

Czym grozi dom z takimi defektami? Przede wszystkim zachorowaniem na astmę, co dotyczy domów zawilgoconych, a co za tym idzie – najczęściej zagrzybionych. Mieszkanie w takich warunkach zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na astmę o nawet 40 procent. Czynniki takie jak grzyb, pleśń i wilgoć mają przełożenie także na nowotwory.

Badania prowadzone przez onkologa i hematologa Juliana Aleksandrowicza wskazują, że w budynkach z takimi problemami pojawiają się monotoksyny, będące produktem przemiany materii niektórych grzybów, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Badania lekarza dotyczyły właśnie czynników onkogennych zlokalizowanych bezpośrednio w środowisku bytowania człowieka.

Negatywne konsekwencje ma także niedogrzewanie mieszkań związane ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Jest ono wywołane zbyt wysokimi kosztami zapewnienia ciepła w stosunku do dochodów. Zgodnie z raportem, około 9 mln Polaków nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania, a aż 40 proc. gospodarstw domowych przeznacza na nie ponad 10 proc. swoich dochodów. Konsekwencją niedogrzania są najczęściej powikłania chorobowe oraz przedłużający się okres powrotu do zdrowia, wpływający także na sytuację ekonomiczną mieszkańców.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij