Nowe dowody na związek autyzmu z cukrzycą
Katarzyna Szulik

Nowe dowody na związek autyzmu z cukrzycą

W ostatnich latach dostajemy coraz więcej dowodów na związek cukrzycy ze zwiększonym ryzykiem autyzmu u dzieci matek, którym ją zdiagnozowano. Na łamach Journal of the American Medical Association właśnie ukazały się wyniki kolejnej analizy, wykonanej na grupie ponad 400 tysięcy dzieci, które ponownie potwierdzają tę tezę.

Ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu rośnie niezależnie od typu cukrzycy, na który choruje matka dziecka – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z ośrodka Kaiser Permanente Souther California w Pasadenie. Do tej pory wspomniany związek dostrzegano wyłącznie w przypadku cukrzycy typu 2 (nabytej, tzw. dorosłej) oraz ciążowej, jednak wspomniana analiza wskazuje na związek autyzmu również z cukrzycą typu 1, czyli diagnozowaną w młodym wieku. 

Każdy typ cukrzycy zwiększa ryzyko autyzmu

By dojść do tych wniosków zespół naukowców dokonał analizy danych o zdrowiu pochodzących od ponad 419 tysięcy dzieci urodzonych na przestrzeni niemal 20 lat (dokładnie w latach 1995-2012) między 28 a 44 tygodniem ciąży. 

Podwyższone ryzyko wystąpienia autyzmu dotyczyło matek, u których jakikolwiek z typów cukrzycy zdiagnozowano przed 26 tygodniem ciąży. Zauważono również, że prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu wzrasta, jeśli w okresie ciąży objawy cukrzycy matki ulegają nasileniu bądź jej ciążowa forma rozwinęła się przed III trymestrem. 

Szereg badań potwierdza trend

Wspomniane wyniki potwierdzają efekty identycznych badań prowadzanych przez ten sam ośrodek kilka lat wcześniej na równie dużą skalę. Wówczas skoncentrowano się na korelacji autyzmu z cukrzycą ciążową oraz cukrzycą typu 2. Jak się okazało, ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka rośnie o niemal 59 proc. u kobiet chorujących na cukrzycę typu 2 oraz o 63 proc. u mam, u których pojawiła się ona na etapie ciąży. W tym wypadku okres badań wyniósł 5 lat, a grupa badanych liczyła 320 tys. dzieci urodzonych między 1995 a 2009 rokiem. Warto dodać, że jeśli cukrzycę ciążową zdiagnozowano u matki po 26 tygodniu ciąży, ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka nie tylko nie rosło, ale malało o 2 procent. 

Jasne wnioski, nieznane przyczyny

Wiadomo również, że ekspozycja płodu na hiperglikemię powiązana z cukrzycą zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości w późniejszym wieku. Naukowcy nie są jednak w stanie podać dokładnych przyczyn związku między cukrzycą matki a autyzmem dziecka. Hipotezy formułowane w tej sprawie mówią o niedotlenieniu płodu związanym z glikowaniem hemoglobiny we krwi matki, stresie oksydacyjnym we krwi pępowinowej i tkankach łożyska bądź o stanie zapalnym. 

Na podobne wnioski wskazywały badania prowadzone w Kalifornii w 2012 roku. W tym wypadku badano przede wszystkim związek autyzmu dziecka z wysokim poziomem cukru we krwi matki w kontekście jej otyłości. W tym wypadku jednak korelacja wystąpiła w znacznie mniejszej skali. Autyzm rozpoznano u dzieci nieco ponad 9 proc. kobiet, które chorowały na cukrzycę w ciąży (pod uwagę brano cukrzycę typu 2), jednak odsetek otyłych matek autystycznych dzieci wyniósł już 20 procent. Ta korelacja wydaje się logiczna, biorąc pod uwagę, że występowanie cukrzycy typu 2 często wiąże się z otyłością. 

Słodka plaga

Według ostatnich szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, z cukrzycą żyje 415 milionów ludzi na świecie, czyli co jedenasta osoba. Eksperci ostrzegają, że ta liczba może przez najbliższe 15 lat wzrosnąć do 642 milionów.

Na cukrzycę choruje w Polsce 3 mln osób, ale tylko 1 mln się leczy, ponieważ jest świadoma jej istnienia i konieczności podjęcia jakichkolwiek działań. Wiele przypadków cukrzycy zostaje wykrytych dopiero, gdy dochodzi do sytuacji skrajnych, jak zawał czy udar, przy okazji których wysoki poziom cukru we krwi wychodzi na jaw.

Nieleczona cukrzyca może prowadzić również do zaburzeń pracy nerek, ślepoty czy amputacji kończyn, zwłaszcza gdy towarzyszy jej brak ruchu i ogólne zaniedbywanie swojego zdrowia. 

Kolejne 5 mln Polaków zmaga się ze stanem przedcukrzycowym, co plasuje nas na czwartym miejscu w Europie. Jeśli sytuacja się nie zmieni, już za 15 lat możemy trafić na szczyt tej listy. Stan przedcukrzycowy poprzedza zachorowanie na cukrzycę i umożliwia podjęcie działań zapobiegawczych. Te obejmują przede wszystkim zmianę trybu życia, a więc przejście na dietę i wprowadzenie jakiejkolwiek aktywności fizycznej – warto zacząć nawet od regularnych spacerów.

Tak znaczny wzrost zachorowań na cukrzycę sprawił, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła tę chorobę do jednego z najpoważniejszych zagrożeń cywilizacji XXI wieku, a Organizacja Narodów Zjednoczonych umieściła ją w kategorii chorób epidemicznych, choć nie wykazuje cech zakaźnych.

Głównymi przyczynami zachorowań na cukrzycę są niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz brak ruchu. Choroba ta może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych objawów dlatego osoby, których dotyka nie podejmują żadnego leczenia, przez co cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą. Jej powikłania są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Każdego roku na cukrzycę umiera około 5 milionów ludzi na świecie.

Źródła: Dziennik.pl, PAP, Cukrzycapolska.pl, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij