Inne zawody medyczne dołączają do protestu lekarzy
Katarzyna Szulik

Inne zawody medyczne dołączają do protestu lekarzy

Już nie Protest porozumienia Rezydentów, ale protest Porozumienia Zawodów Medycznych. W obliczu fiaska rozmów z rządem strajk lekarzy rozszerza się na przedstawicieli wszystkich zwodów medycznych, którzy mają zamiar głodować w całym kraju.
Porozumienie Zawodów Medycznych tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Od chwili rozpoczęcia protestu rezydentów organizacja wspierała ich starania, a w związku z brakiem porozumienia z rządem jej członkowie aktywnie włączają się w protest.

Już w sobotę manifestacje poparcia dla rezydentów odbyły się w 21 miastach Polski, a przy tej okazji lekarze z kilku z nich zadeklarowali chęć przestąpienia do protestu głodowego. Głodówkę mają podjąć strajkujący z Wrocławia, Krakowa i Szczecina, a taką wolę jak na razie wyraziło 30 osób.

Wzrost nakładów na zdrowie to konieczność

Porozumienie Zawodów Medycznych przejęło wszystkie postulaty, w imię których protestowali lekarze, ze szczególnym uwzględnieniem starań o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB. W tym kontekście w resorcie zdrowia toczą się prace nad zwiększeniem nakładów do poziomu 6 proc. PKB, jednak w dłuższej perspektywie czasu niż zakładają rezydenci. W tym roku mają one przekroczyć 4,7 proc. PKB, co ma być wskaźnikiem najwyższym w historii Polski. 

Średnia płaca dla każdego rezydenta

W poniedziałek młodzi lekarze przedstawili także swój postulat szybszego wzrostu wynagrodzeń do poziomu 1,05 średniej krajowej natychmiast, a nie od 2022 roku, jak zakłada plan Ministra Radziwiłła. Rezydenci domagają się także powołania zespołu mającego zająć się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenie pracowników ochrony zdrowia. Zakłada ona regularny wzrost wynagrodzeń lekarzy i innych pracowników medycznych, co jednak zdaniem protestujących ma odbywać się zbyt wolno. Pierwotne żądania mówiły o tym, by lekarze rezydenci zarabiali dwukrotność średniej krajowej pensji. 

Również w poniedziałek Konstanty Radziwiłł podpisał zarządzenie ds. powołania zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Strajkujący zauważają jednak, że we wspomnianym zespole zabraknie zarówno premier Beaty Szydło, jak i ministrów Radziwiłła i Morawieckiego, co w ich opinii nie daje gwarancji na wypracowanie jakichkolwiek rozwiązań. 

Polecane dla Ciebie

Prezydent włączy się w rozmowy?

Z kolei we wtorek 17 października o ewentualnym udziale Kancelarii Prezydenta w rozmowach z protestującymi mówił szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Taka możliwość wiązałaby się jednak z dalszym, negatywnym rozwojem wypadków w kontekście protestu i wyczerpaniem możliwości porozumienia – mówił Szczerski na antenie RMF FM. 

Poparcia rezydentom na antenie TVN24 udzielił Jerzy Owsiak. Zadeklarował, że trzyma za nich kciuki, pochwalił słuszność protestów, ale też zwrócił uwagę, że do tej pory żadne protesty w służbie zdrowia nie osiągnęły nadrzędnego celu. 

Rezydenci protestują od 2 października, a sercem ich strajku jest Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, gdzie prowadzony jest protest głodowy. 

Źródło: TOK FM, Gazeta Wyborcza, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij