Inne zawody medyczne dołączają do protestu lekarzy
Katarzyna Szulik

Inne zawody medyczne dołączają do protestu lekarzy

Już nie Protest porozumienia Rezydentów, ale protest Porozumienia Zawodów Medycznych. W obliczu fiaska rozmów z rządem strajk lekarzy rozszerza się na przedstawicieli wszystkich zwodów medycznych, którzy mają zamiar głodować w całym kraju.
Porozumienie Zawodów Medycznych tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Od chwili rozpoczęcia protestu rezydentów organizacja wspierała ich starania, a w związku z brakiem porozumienia z rządem jej członkowie aktywnie włączają się w protest.

Już w sobotę manifestacje poparcia dla rezydentów odbyły się w 21 miastach Polski, a przy tej okazji lekarze z kilku z nich zadeklarowali chęć przestąpienia do protestu głodowego. Głodówkę mają podjąć strajkujący z Wrocławia, Krakowa i Szczecina, a taką wolę jak na razie wyraziło 30 osób.

Wzrost nakładów na zdrowie to konieczność

Porozumienie Zawodów Medycznych przejęło wszystkie postulaty, w imię których protestowali lekarze, ze szczególnym uwzględnieniem starań o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB. W tym kontekście w resorcie zdrowia toczą się prace nad zwiększeniem nakładów do poziomu 6 proc. PKB, jednak w dłuższej perspektywie czasu niż zakładają rezydenci. W tym roku mają one przekroczyć 4,7 proc. PKB, co ma być wskaźnikiem najwyższym w historii Polski. 

Średnia płaca dla każdego rezydenta

W poniedziałek młodzi lekarze przedstawili także swój postulat szybszego wzrostu wynagrodzeń do poziomu 1,05 średniej krajowej natychmiast, a nie od 2022 roku, jak zakłada plan Ministra Radziwiłła. Rezydenci domagają się także powołania zespołu mającego zająć się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenie pracowników ochrony zdrowia. Zakłada ona regularny wzrost wynagrodzeń lekarzy i innych pracowników medycznych, co jednak zdaniem protestujących ma odbywać się zbyt wolno. Pierwotne żądania mówiły o tym, by lekarze rezydenci zarabiali dwukrotność średniej krajowej pensji. 

Również w poniedziałek Konstanty Radziwiłł podpisał zarządzenie ds. powołania zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Strajkujący zauważają jednak, że we wspomnianym zespole zabraknie zarówno premier Beaty Szydło, jak i ministrów Radziwiłła i Morawieckiego, co w ich opinii nie daje gwarancji na wypracowanie jakichkolwiek rozwiązań. 

Prezydent włączy się w rozmowy?

Z kolei we wtorek 17 października o ewentualnym udziale Kancelarii Prezydenta w rozmowach z protestującymi mówił szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Taka możliwość wiązałaby się jednak z dalszym, negatywnym rozwojem wypadków w kontekście protestu i wyczerpaniem możliwości porozumienia – mówił Szczerski na antenie RMF FM. 

Poparcia rezydentom na antenie TVN24 udzielił Jerzy Owsiak. Zadeklarował, że trzyma za nich kciuki, pochwalił słuszność protestów, ale też zwrócił uwagę, że do tej pory żadne protesty w służbie zdrowia nie osiągnęły nadrzędnego celu. 

Rezydenci protestują od 2 października, a sercem ich strajku jest Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, gdzie prowadzony jest protest głodowy. 

Źródło: TOK FM, Gazeta Wyborcza, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij