×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Warszawa będzie refundować in vitro mieszkańcom

Stolica już wkrótce ma stać się kolejnym polskim miastem, które będzie wspomagać finansowo pary starające się o dziecko metodą in vitro. Na sesji rady miejskiej w czwartek 8 czerwca ma zostać przyjęty wniosek w tej sprawie, na podstawie którego wsparcie zacznie być udzielane już we wrześniu tego roku.

O planach podczas konferencji prasowej poinformowała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska z Platformy Obywatelskiej. Mówiła wówczas, że wspomniana uchwała to sposób na to, by „zrekompensować warszawiakom to, co zabiera rząd PiS”. Wiadomo także, planowany program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co zgodnie z nadzieją przewodniczącej, pozwoli uniknąć zablokowania planów przez wywodzącego się z PiS wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę. 

Jeśli program zostanie przyjęty, ruszy już we wrześniu, a miasto zamierza dofinansować go kwotą 10 mln złotych rocznie, dzięki czemu możliwość skorzystania z pomocy otrzyma 2,5 tys. par. Zgodnie z założeniami, pomoc będzie oferowana zarówno małżeństwom, jak i osobom pozostającym w związkach nieformalnych, a kobiety poddające się zabiegom muszą mieć nie mniej niż 25 i nie więcej niż 40 lat. Dofinansowanie ma dotyczyć maksymalnie trzech prób zapłonienia in vitro. 

Rządowy program in vitro był prowadzony w 32 klinikach od 2013 do 2016 roku, gdzie do stycznia 2016 tego roku przeprowadzono 31 tys. 735 transferów zarodków do macicy. Dzięki temu droga procedura stała się dostępna dla większej liczby par i doprowadziła do narodzin 5,2 tys. dzieci. Ciążą kończył się średnio co trzeci zabieg, choć w niektórych placówkach zanotowano nawet 40 proc. skuteczność procedury. Jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu były minister zdrowia Marian Zembala przedłużył program do 2019 roku, jednak obecny szef resortu postanowił unieważnić tę decyzję i zastąpić program in vitro tym bazującym na naprotechnologii.

Do tej pory na finansowanie in vitro z miejskiej kasy zdecydowały się Częstochowa, Łódź, Poznań oraz Sosnowiec. Łódzki program in vitro rozpoczął się latem 2016 roku i ma potrwać do 2020 roku i w tym okresie miasto zamierza przeznaczać na ten cel po milion złotych rocznie, co odpowiada kwocie dofinansowania, jaką we Wrocławiu zaproponowała Nowoczesna. 

W tym roku, pod koniec stycznia, o dofinansowaniu in vitro mieszkańcom zadecydowali radni Poznania. Uchwała przeszła stosunkiem 19 do 16 głosów, a pomysł poparli radni PO i Zjednoczonej Lewicy. Uchwała zakłada wsparcie dla par w latach 2017-2020, a wysokość dofinansowania również wyniesie 5 tys. złotych do pierwszego zabiegu. Rocznie miasto planuje przeznaczyć na zabieg 1,9 mln. złotych.

O dofinansowanie zabiegu z miejskiej kasy od 2012 roku mogą starać się również pary mieszkające w Częstochowie, przy czym w tym wypadku środki są znacznie skromniejsze. Pod koniec 2015 roku miasto zadecydowała o kontynuowaniu programu przez kolejne dwa lata, a zeszłoroczny nabór zakończył się w czerwcu, oferując pomoc dla 15 par.

Źródło: Radio dla Ciebie, Portal Samorządowy


Podziel się: