Neuromodulacja – przyszłościowa metoda leczenia chorób psychicznych?
Katarzyna Szulik

Neuromodulacja – przyszłościowa metoda leczenia chorób psychicznych?

Innowacyjna metoda neuromodulacji może być sposobem na poprawę komfortu życia osób cierpiących na choroby psychiczne, nietrzymanie moczu, pląsawicę Huntingtona, chorobę Parkinsona czy padaczkę. Odbywająca się w minionym tygodniu konferencja naukowo-szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Neuromodulacji była pretekstem do poszerzenia wiedzy w tym temacie. Obecnie metodę tę wykorzystują przede wszystkim ośrodki w Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie oraz Warszawie.

Neuromodulacja, potocznie zwana leczeniem bólu prądem, to oddziaływanie na układ nerwowy impulsami elektrycznymi o odpowiednich właściwościach. W tym celu w rdzeniu, mózgu lub nerwie obwodowym wszczepiane są niewielkie urządzenia. Jednym z najlepszych ośrodków wykorzystujących metodę neuromodulacji jest gdański Oddział Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika, w nim też jest ona stosowana przy leczeniu choroby Huntingtona, czyli pląsawicy. Ordynator tego oddziału, profesor dr hab. Wojciech Kloc w rozmowie z PAP tłumaczy, że niewielki drucik (elektroda) implantowany w rdzeniu, na nerwie obwodowym lub w mózgu może pozwalać w kontroli choroby oraz modelowaniu układu nerwowego. Jak mówi, oddział w Gdańsku dotychczas wykonał ponad 270 operacji polegających na wszczepieniu symulatorów w celu leczenia różnych chorób. Ośrodek opiekuje się także 70 chorymi ze spastycznością. Profesor Wojciech Kloc dodaje jednak, że metoda ta jest bardzo droga i skorzystać z niej mogą wybrani pacjenci zmagający się z rzadkimi chorobami, u których leczenie farmakologiczne, tradycyjne lub nawet operacyjne nie daje pożądanych efektów. Tak jest też w przypadku osób cierpiących na chorobę Parkinsona, padaczkę czy przewlekły ból – neuromodulację stosuje się wówczas, gdy schorzenie nie może być opanowane farmakologicznie. Przed operacją pacjenci muszą być poddani specjalnym testom neurologicznym i neuropsychologicznym.

Co dalej z neuromodulacją? 

Wysokie koszty przeprowadzania zabiegów sprawiają, że obecnie nie mogą być realizowane na szerszą skalę. Prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia choroby Huntingtona Danuta Lis w rozmowie z PAP mówi, że w przypadku pląsawicy Huntingtona koszt zabiegu wynosi ponad 60 tysięcy złotych, niektórzy pacjenci biorą na ten cel kredyt lub też korzystają z pomocy stowarzyszenia organizującego zbiórki. Jak dodaje, u osób, u których wykonano tę operację, zauważa się znaczną poprawę. Profesor dr hab. Wojciech Kloc z gdańskiego Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika dodaje, że zabiegi są precyzyjne, a ryzyko dla pacjentów jest nieduże. Uwarunkowanie kontraktem sprawia jednak, że takich operacji wciąż przeprowadza się niewiele. Celem Polskiego Towarzystwa Neuromodulacji jest utworzenie kilku ośrodków wiodących w Polsce, które służyłyby chorym w wykorzystaniu neuromodulacji. Powstałyby w nich doświadczone zespołu neurologów, psychologów, neurochirurgów oraz anestezjologów, którzy mogliby reagować w przypadku powikłań pooperacyjnych. Specjaliści przekonują, że rokrocznie odkrywane są nowe obszary zastosowania neuromodulacji, a dalsze badania w tym zakresie pozwoliłyby na poprawę jakości życia wielu pacjentów. 

Źródła: PAP, Rzeczpospolita, Zdrowie Dziennik 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij