Chorzy na hemofilię pod specjalną opieką
Katarzyna Szulik

Chorzy na hemofilię pod specjalną opieką

W Sejmie trwają prace nad uruchomieniem podzespołu odpowiedzialnego za realizację Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne. Jak zapowiada posłanka Krystyna Wróblewska, w planach jest monitorowanie działań Ministerstwa Zdrowia i NFZ w zakresie leczenia pacjentów zmagających się z tą chorobą. Profesor Krystyna Zawilska, przewodnicząca Grupy Hemostazy przy Polskim Towarzystwie Hematologów i Transfuzjologów dodaje, że również potrzeba tworzenia ośrodków dla osób cierpiących na hemofilię jest bardzo wysoka.

Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię tłumaczy, że odpowiednio zastosowane leczenie sprawia, że chory może prowadzić normalne, aktywne życie. Co prawda dzięki Narodowemu Programowi Leczenie Chorych na Hemofilię i programowi profilaktycznemu skierowanemu do dzieci pacjenci mają dostęp do krzepnięcia na wystarczającym poziomie. Dodaje jednak, że niewielu lekarzy ma doświadczenie w prawidłowym postępowaniu z cierpiącymi na hemofilię, a każdy inwazyjny zabieg wymaga konsultacji z lekarzem z ośrodka kompleksowego leczenia chorych na hemofilię. Takie ośrodki miały powstać już kilka lat temu, ale proces wstrzymały procedury i zbyt niskie ceny leczenia hemofilii, co nie było opłacalne dla szpitali. Profesor Zawilska dodaje, że pacjenci zmagający się z tą chorobą potrzebują także wsparcia ortopedy, stomatologa, chirurga czy rehabilitanta, a temu właśnie miałyby służyć kompleksowe ośrodki. Kwestią problematyczną obecnie jest także pomoc udzielana przez pogotowie ratunkowe i błędy, które popełniają ratownicy, a później również personel szpitalnych oddziałów ratunkowych. Strach przed potraktowaniem pacjenta z hemofilią w nieodpowiedni sposób sprawia, że niekiedy otrzymuje on wsparcie zbyt późno. 

Kogo najczęściej dotyka hemofilia?

Hemofilia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, najczęściej objawia się u mężczyzn, ale kobiety są nosicielkami genu warunkującego powstanie schorzenia. Jest to choroba rzadka i według danych z 2014 roku dotyczy niespełna 200 000 pacjentów na całym świecie, w Polsce choruje na nią około 3 tysięcy osób. Hemofilia związana jest z niedoborem czynnika krzepnięcia VIII (przy hemofilii A) lub IX (przy hemofilii B). Objawy choroby przy obydwu odmianach schorzenia są takie same – chorzy obserwują u siebie duże siniaki, samoistne krwawienia do stawów (zwłaszcza skokowych, kolanowych i łokciowych) oraz mięśni, a także długotrwałe krwawienia związane ze zranieniami, urazami czy ingerencjami chirurgicznymi lub dentystycznymi. Przewlekłe krwawienie powoduje ból, z czasem zwyrodnienia, natomiast brak leczenia choroby może prowadzić do śmierci, nawet u osób młodych. Nie jest możliwe całkowite wyleczenie hemofilii, ale przyjmując leki, chory może prowadzić normalne, aktywne życie. Pacjenci otrzymują czynnik krzepnięcia krwi w formie dożylnych zastrzyków, sprawiają one zatrzymanie krwawienia.  

Źródła: Rynek Zdrowia, Puls Medycyny 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij