×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy soczewka może odkleić się w trakcie intensywnego uprawiania sportu?

Soczewki kontaktowe przyszły z pomocą wszystkim okularnikom, którzy dotąd mieli ograniczone pole manewru jeśli chodzi o uprawianie sportu. Czy intensywna aktywność może spowodować odklejenie się soczewki?

Odpowiedź brzmi: w żadnym wypadku. Dobrze dopasowane soczewki, zarówno pod kątem ich rozmiaru, jak i wady, trzymają się pewnie nawet podczas intensywnego i dynamicznego wysiłku oraz przy uprawianiu sportów wodnych. Co więcej, ich noszenie umożliwia uprawnienie wielu sportów osobom noszącym okulary, które z tego względu musiały zrezygnować z aktywności.

Nosząc okulary, musimy dodatkowo je zabezpieczać, lub w ogóle się ich pozbywać jeśli chcemy uprawiać niektóre rodzaje sportu. Soczewki dają tę swobodę, że np. pływając możemy widzieć świat wokół nas. Wystarczy założyć soczewki i zabezpieczyć oczy okularami do pływania, co przecież i tak robimy wchodząc do chlorowanej wody. Soczewki zwiększają też pole widzenia, które w przypadku okularów jest ograniczone do granicy szkieł. Uprawiając sporty drużynowe lub takie, w których piłka odgrywa dużą rolę, soczewki to jedyna opcja dla graczy z wadami wzroku. Podczas uprawiania sportów na powietrzu, można ubrać specjalne okulary do uprawiania sportów, chroniące przed deszczem, wiatrem i ostrymi promieniami słonecznymi, co w przypadku noszenia okularów korekcyjnych jest mocno ograniczone. Kobiety, które podczas uprawiania fitnessu muszą ściągać okulary w obawie przed ich uszkodzeniem, po założeniu soczewek nie powinny mieć problemów z powtarzaniem nawet najbardziej skomplikowanych kroków na zajęciach. Nosząc soczewki kontaktowe nie trzeba też martwić się o ewentualne zabrudzenia, jak w przypadku okularów korekcyjnych.

Osobom, które na co dzień nie korzystają z soczewek, szczególnie powinny przypaść do gustu soczewki jednodniowe, które należy wyrzucić po ich zdjęciu. Są też dobrym wyjściem na wyjazdy, kiedy nie mamy warunków na dezynfekcję soczewek. Soczewki zapewniają komfort noszenia i jednocześnie nie powodują żadnego ryzyka zsunięcia się ich podczas intensywnego uprawiania sportu.

Każdy sportowiec, niezależnie od tego czy jest amatorem czy uprawia sporty wyczynowo, może bez obaw o zdrowie i dobrą widoczność zakładać soczewki kontaktowe. Oprócz dużego komfortu widzenia, pozwalają też na dodatkowe zakładanie okularów ochronnych, kasków czy okularów pływackich, co zwiększa przyjemność płynącą z uprawiania sportu.


Podziel się: