Dolegliwości stawowe u małych dzieci - czy to możliwe?
Anna Posmykiewicz

Dolegliwości stawowe u małych dzieci - czy to możliwe?

Większości z nas ból stawów kojarzy się z chorobami starszych ludzi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niestety rożnego rodzaju przypadłości związane ze stawami mogą dotyczyć też małych dzieci.

Każdy rodzic na pewno nie raz usłyszał od swojej pociechy: "Mamo, tato, boli mnie nóżka”. W takiej sytuacji zwykle bagatelizujemy dolegliwości malucha mówiąc "Nie przejmuj się, do wesela się zagoi, na pewno się uderzyłeś w czasie zabawy". I w zdecydowanej większości przypadków rzeczywiście tak jest. Jednak czasami ból stawów u dzieci związany jest z dużo bardziej poważnymi sprawami.

Kiedy zatem narzekania naszego dziecka powinniśmy zacząć traktować poważnie?

Przede wszystkim wtedy, kiedy maluch zgłasza dolegliwości bardzo często. W takiej sytuacji zawsze należy dokładnie obejrzeć bolące miejsce. Dodatkowym bardzo niepokojącym objawem jest obrzęk bolącego stawu, jak  również nadmierne ucieplenie skóry w bolącej okolicy, może wystąpić też jej zaczerwienienie. Zazwyczaj także dochodzi do ograniczenia ruchomości w stawie, dziecko oszczędza bolącą nóżkę (widoczne jest utykanie), nie jest w stanie sprawnie wykonywać czynności bolącymi rączkami. W takiej sytuacji często pojawia się też podwyższona temperatura ciała bez żadnej uchwytnej przyczyny. Jeśli pojawiają się takie objawy, należy porozmawiać z dzieckiem czy na pewno nie uderzyło się w nóżkę, nie przewróciło się czy nie przycięło paluszka drzwiami. Jeśli maluch twierdzi, że nie, wtedy powinniśmy wzmożyć swoją czujność i udać się z dzieckiem do pediatry rejonowego.

Rozpoznanie

Lekarz po zebraniu wywiadu i po zbadaniu malucha podejmie decyzję czy i jakie dalsze badania diagnostyczne należy wykonać. W obrębie poradni POZ lekarz może zlecić rtg lub usg bolącej okolicy, wskaźniki stanu zapalnego (poziom białka CRP, OB), morfologię krwi z poziomem płytek krwi. Nawet, jeśli wyniki badań będą prawidłowe, a obraz kliniczny będzie budził wątpliwości pediatry, wtedy skieruje on dziecko do dalszej diagnostyki do Poradni Reumatologicznej lub ewentualnie Ortopedycznej lub nawet do szpitala, gdzie zostaną wykonane specjalistyczne badania umożliwiające wyjaśnienie przyczyny dolegliwości.

Jakie zatem choroby mogą dawać dolegliwości bólowe ze strony stawów u dzieci?

W takiej sytuacji zawsze należy brać pod uwagę zakażenia bakteryjne. Jeśli dziecko zostało ukąszone  przez kleszcza, w pierwszej kolejności  należy pomyśleć o boreliozie. Inne choroby infekcyjne, które mogą dawać dolegliwości ze strony stawów, to salmonelloza, jersinioza, gruźlica, toxoplasmoza, toxocaroza, zakażenie mykoplazmą. Także infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego mogą dawać dolegliwości stawowe.  Ponadto, istnieje szereg chorób autoimmunologicznych, atakujących stawy u dzieci. Należą do nich między innymi młodzieńcze idiopatyczne zapalnie stawów,  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak również choroby tkanki łącznej, jak np. toczeń rumieniowaty. 

Rodzicu, bądź czujny!

Widać zatem, że także u maluchów mogą występować poważne choroby dotyczące stawów. W przebiegu chorób infekcyjnych wystarczy wtedy właściwa antybiotykoterapia, czasami dość długa, zaś w przypadku chorób autoimmunologicznych leczenie jest bardziej złożone (obejmuje między innymi leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, czasami leczenie biologiczne) i trwa niestety do końca życia. Dlatego tez pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy bagatelizować dolegliwości naszych dzieci i zawsze powinniśmy być czujni. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij