×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dolegliwości stawowe u małych dzieci - czy to możliwe?

Większości z nas ból stawów kojarzy się z chorobami starszych ludzi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niestety rożnego rodzaju przypadłości związane ze stawami mogą dotyczyć też małych dzieci.

Każdy rodzic na pewno nie raz usłyszał od swojej pociechy: "Mamo, tato, boli mnie nóżka”. W takiej sytuacji zwykle bagatelizujemy dolegliwości malucha mówiąc "Nie przejmuj się, do wesela się zagoi, na pewno się uderzyłeś w czasie zabawy". I w zdecydowanej większości przypadków rzeczywiście tak jest. Jednak czasami ból stawów u dzieci związany jest z dużo bardziej poważnymi sprawami.

Kiedy zatem narzekania naszego dziecka powinniśmy zacząć traktować poważnie?

Przede wszystkim wtedy, kiedy maluch zgłasza dolegliwości bardzo często. W takiej sytuacji zawsze należy dokładnie obejrzeć bolące miejsce. Dodatkowym bardzo niepokojącym objawem jest obrzęk bolącego stawu, jak  również nadmierne ucieplenie skóry w bolącej okolicy, może wystąpić też jej zaczerwienienie. Zazwyczaj także dochodzi do ograniczenia ruchomości w stawie, dziecko oszczędza bolącą nóżkę (widoczne jest utykanie), nie jest w stanie sprawnie wykonywać czynności bolącymi rączkami. W takiej sytuacji często pojawia się też podwyższona temperatura ciała bez żadnej uchwytnej przyczyny. Jeśli pojawiają się takie objawy, należy porozmawiać z dzieckiem czy na pewno nie uderzyło się w nóżkę, nie przewróciło się czy nie przycięło paluszka drzwiami. Jeśli maluch twierdzi, że nie, wtedy powinniśmy wzmożyć swoją czujność i udać się z dzieckiem do pediatry rejonowego.

Rozpoznanie

Lekarz po zebraniu wywiadu i po zbadaniu malucha podejmie decyzję czy i jakie dalsze badania diagnostyczne należy wykonać. W obrębie poradni POZ lekarz może zlecić rtg lub usg bolącej okolicy, wskaźniki stanu zapalnego (poziom białka CRP, OB), morfologię krwi z poziomem płytek krwi. Nawet, jeśli wyniki badań będą prawidłowe, a obraz kliniczny będzie budził wątpliwości pediatry, wtedy skieruje on dziecko do dalszej diagnostyki do Poradni Reumatologicznej lub ewentualnie Ortopedycznej lub nawet do szpitala, gdzie zostaną wykonane specjalistyczne badania umożliwiające wyjaśnienie przyczyny dolegliwości.

Jakie zatem choroby mogą dawać dolegliwości bólowe ze strony stawów u dzieci?

W takiej sytuacji zawsze należy brać pod uwagę zakażenia bakteryjne. Jeśli dziecko zostało ukąszone  przez kleszcza, w pierwszej kolejności  należy pomyśleć o boreliozie. Inne choroby infekcyjne, które mogą dawać dolegliwości ze strony stawów, to salmonelloza, jersinioza, gruźlica, toxoplasmoza, toxocaroza, zakażenie mykoplazmą. Także infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego mogą dawać dolegliwości stawowe.  Ponadto, istnieje szereg chorób autoimmunologicznych, atakujących stawy u dzieci. Należą do nich między innymi młodzieńcze idiopatyczne zapalnie stawów,  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak również choroby tkanki łącznej, jak np. toczeń rumieniowaty. 

Rodzicu, bądź czujny!

Widać zatem, że także u maluchów mogą występować poważne choroby dotyczące stawów. W przebiegu chorób infekcyjnych wystarczy wtedy właściwa antybiotykoterapia, czasami dość długa, zaś w przypadku chorób autoimmunologicznych leczenie jest bardziej złożone (obejmuje między innymi leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, czasami leczenie biologiczne) i trwa niestety do końca życia. Dlatego tez pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy bagatelizować dolegliwości naszych dzieci i zawsze powinniśmy być czujni. 


Podziel się: