Dolegliwości stawowe u małych dzieci - czy to możliwe?
Anna Posmykiewicz

Dolegliwości stawowe u małych dzieci - czy to możliwe?

Większości z nas ból stawów kojarzy się z chorobami starszych ludzi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niestety rożnego rodzaju przypadłości związane ze stawami mogą dotyczyć też małych dzieci.

Każdy rodzic na pewno nie raz usłyszał od swojej pociechy: "Mamo, tato, boli mnie nóżka”. W takiej sytuacji zwykle bagatelizujemy dolegliwości malucha mówiąc "Nie przejmuj się, do wesela się zagoi, na pewno się uderzyłeś w czasie zabawy". I w zdecydowanej większości przypadków rzeczywiście tak jest. Jednak czasami ból stawów u dzieci związany jest z dużo bardziej poważnymi sprawami.

Kiedy zatem narzekania naszego dziecka powinniśmy zacząć traktować poważnie?

Przede wszystkim wtedy, kiedy maluch zgłasza dolegliwości bardzo często. W takiej sytuacji zawsze należy dokładnie obejrzeć bolące miejsce. Dodatkowym bardzo niepokojącym objawem jest obrzęk bolącego stawu, jak  również nadmierne ucieplenie skóry w bolącej okolicy, może wystąpić też jej zaczerwienienie. Zazwyczaj także dochodzi do ograniczenia ruchomości w stawie, dziecko oszczędza bolącą nóżkę (widoczne jest utykanie), nie jest w stanie sprawnie wykonywać czynności bolącymi rączkami. W takiej sytuacji często pojawia się też podwyższona temperatura ciała bez żadnej uchwytnej przyczyny. Jeśli pojawiają się takie objawy, należy porozmawiać z dzieckiem czy na pewno nie uderzyło się w nóżkę, nie przewróciło się czy nie przycięło paluszka drzwiami. Jeśli maluch twierdzi, że nie, wtedy powinniśmy wzmożyć swoją czujność i udać się z dzieckiem do pediatry rejonowego.

Rozpoznanie

Lekarz po zebraniu wywiadu i po zbadaniu malucha podejmie decyzję czy i jakie dalsze badania diagnostyczne należy wykonać. W obrębie poradni POZ lekarz może zlecić rtg lub usg bolącej okolicy, wskaźniki stanu zapalnego (poziom białka CRP, OB), morfologię krwi z poziomem płytek krwi. Nawet, jeśli wyniki badań będą prawidłowe, a obraz kliniczny będzie budził wątpliwości pediatry, wtedy skieruje on dziecko do dalszej diagnostyki do Poradni Reumatologicznej lub ewentualnie Ortopedycznej lub nawet do szpitala, gdzie zostaną wykonane specjalistyczne badania umożliwiające wyjaśnienie przyczyny dolegliwości.

Jakie zatem choroby mogą dawać dolegliwości bólowe ze strony stawów u dzieci?

W takiej sytuacji zawsze należy brać pod uwagę zakażenia bakteryjne. Jeśli dziecko zostało ukąszone  przez kleszcza, w pierwszej kolejności  należy pomyśleć o boreliozie. Inne choroby infekcyjne, które mogą dawać dolegliwości ze strony stawów, to salmonelloza, jersinioza, gruźlica, toxoplasmoza, toxocaroza, zakażenie mykoplazmą. Także infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego mogą dawać dolegliwości stawowe.  Ponadto, istnieje szereg chorób autoimmunologicznych, atakujących stawy u dzieci. Należą do nich między innymi młodzieńcze idiopatyczne zapalnie stawów,  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak również choroby tkanki łącznej, jak np. toczeń rumieniowaty. 

Rodzicu, bądź czujny!

Widać zatem, że także u maluchów mogą występować poważne choroby dotyczące stawów. W przebiegu chorób infekcyjnych wystarczy wtedy właściwa antybiotykoterapia, czasami dość długa, zaś w przypadku chorób autoimmunologicznych leczenie jest bardziej złożone (obejmuje między innymi leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, czasami leczenie biologiczne) i trwa niestety do końca życia. Dlatego tez pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy bagatelizować dolegliwości naszych dzieci i zawsze powinniśmy być czujni. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij