Dolegliwości stawowe u małych dzieci - czy to możliwe?
Anna Posmykiewicz

Dolegliwości stawowe u małych dzieci - czy to możliwe?

Większości z nas ból stawów kojarzy się z chorobami starszych ludzi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niestety rożnego rodzaju przypadłości związane ze stawami mogą dotyczyć też małych dzieci.

Każdy rodzic na pewno nie raz usłyszał od swojej pociechy: "Mamo, tato, boli mnie nóżka”. W takiej sytuacji zwykle bagatelizujemy dolegliwości malucha mówiąc "Nie przejmuj się, do wesela się zagoi, na pewno się uderzyłeś w czasie zabawy". I w zdecydowanej większości przypadków rzeczywiście tak jest. Jednak czasami ból stawów u dzieci związany jest z dużo bardziej poważnymi sprawami.

Kiedy zatem narzekania naszego dziecka powinniśmy zacząć traktować poważnie?

Przede wszystkim wtedy, kiedy maluch zgłasza dolegliwości bardzo często. W takiej sytuacji zawsze należy dokładnie obejrzeć bolące miejsce. Dodatkowym bardzo niepokojącym objawem jest obrzęk bolącego stawu, jak  również nadmierne ucieplenie skóry w bolącej okolicy, może wystąpić też jej zaczerwienienie. Zazwyczaj także dochodzi do ograniczenia ruchomości w stawie, dziecko oszczędza bolącą nóżkę (widoczne jest utykanie), nie jest w stanie sprawnie wykonywać czynności bolącymi rączkami. W takiej sytuacji często pojawia się też podwyższona temperatura ciała bez żadnej uchwytnej przyczyny. Jeśli pojawiają się takie objawy, należy porozmawiać z dzieckiem czy na pewno nie uderzyło się w nóżkę, nie przewróciło się czy nie przycięło paluszka drzwiami. Jeśli maluch twierdzi, że nie, wtedy powinniśmy wzmożyć swoją czujność i udać się z dzieckiem do pediatry rejonowego.

Rozpoznanie

Lekarz po zebraniu wywiadu i po zbadaniu malucha podejmie decyzję czy i jakie dalsze badania diagnostyczne należy wykonać. W obrębie poradni POZ lekarz może zlecić rtg lub usg bolącej okolicy, wskaźniki stanu zapalnego (poziom białka CRP, OB), morfologię krwi z poziomem płytek krwi. Nawet, jeśli wyniki badań będą prawidłowe, a obraz kliniczny będzie budził wątpliwości pediatry, wtedy skieruje on dziecko do dalszej diagnostyki do Poradni Reumatologicznej lub ewentualnie Ortopedycznej lub nawet do szpitala, gdzie zostaną wykonane specjalistyczne badania umożliwiające wyjaśnienie przyczyny dolegliwości.

Jakie zatem choroby mogą dawać dolegliwości bólowe ze strony stawów u dzieci?

W takiej sytuacji zawsze należy brać pod uwagę zakażenia bakteryjne. Jeśli dziecko zostało ukąszone  przez kleszcza, w pierwszej kolejności  należy pomyśleć o boreliozie. Inne choroby infekcyjne, które mogą dawać dolegliwości ze strony stawów, to salmonelloza, jersinioza, gruźlica, toxoplasmoza, toxocaroza, zakażenie mykoplazmą. Także infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego mogą dawać dolegliwości stawowe.  Ponadto, istnieje szereg chorób autoimmunologicznych, atakujących stawy u dzieci. Należą do nich między innymi młodzieńcze idiopatyczne zapalnie stawów,  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak również choroby tkanki łącznej, jak np. toczeń rumieniowaty. 

Rodzicu, bądź czujny!

Widać zatem, że także u maluchów mogą występować poważne choroby dotyczące stawów. W przebiegu chorób infekcyjnych wystarczy wtedy właściwa antybiotykoterapia, czasami dość długa, zaś w przypadku chorób autoimmunologicznych leczenie jest bardziej złożone (obejmuje między innymi leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, czasami leczenie biologiczne) i trwa niestety do końca życia. Dlatego tez pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy bagatelizować dolegliwości naszych dzieci i zawsze powinniśmy być czujni. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij