×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak efektywnie trenować latem?

Już drugiego stycznia tłumy ruszyły w stronę siłowni, żeby spełnić jedno z noworocznych postanowień: regularny trening. Jedni wytrwali tydzień, inni miesiąc a jeszcze inni weszli w rytm i kilka razy w tygodniu dają z siebie wszystko na siłowni, biegając w lesie czy trenując w zaciszu domowym. Skoro dążyliśmy do tego, żeby latem cieszyć się wymarzoną sylwetką, nie rezygnujmy z tego. Wakacje sprzyjają treningom, dlatego warto je kontynuować, ale pamiętając, że ich specyfika o tej porze roku jest inna.

Czasem kiedy na dworze panuje potworny upał, nie mamy zwyczajnie siły dodatkowo pocić się biegając. Jak więc trenować, żeby trening był efektywny i przyjemny?

Zamiast wysiłku na dworze, można wybrać klub fitness lub siłownię, bo tam pomieszczenia są klimatyzowane, co ułatwia trening. Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu - butelka chłodnej (nie zimnej) wody lub napoju izotonicznego to konieczność podczas każdego treningu.

Bieganie...

Wybierając trening na na dworze, na przykład bieganie, szybki marsz czy zwyczajny spacer, pamiętajmy o nakryciu głowy i posmarowaniu ciała kremem z filtrem. Praktycznym rozwiązaniem będzie lekkie zmoczenie ubrań w chłodnej wodzie. Najlepszą porą na trening będzie wczesny ranek lub wieczór, kiedy słońce jeszcze nie świeci z całą mocą. Dobrze biega się w parku czy lesie, gdzie drzewa dają trochę chłodnego cienia.

...czy pływanie?

Korzystając z pięknej pogody, warto wybrać się na odkryty basen. Chłodna woda przyjemnie orzeźwi ciało, a pływanie angażuje do pracy wszystkie mięśnie równocześnie nie obciążając stawów, więc jest idealne dla osób z chorym kręgosłupem. W tym wypadku również trzeba pamiętać o kremie z filtrem oraz nakryciu głowy, bo nad wodą słońce operuje mocniej. Alternatywą dla pływania jest aqua aerobic. Woda zmniejsza zmęczenie a efekt jest taki sam jak przy aerobiku „naziemnym”.

A może spacer?

Jeśli nie chcesz się przemęczać albo dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, wybierz nordic walking, stworzony do uprawiania na świeżym powietrzu. Angażuje do pracy klatkę piersiową, tricepsy, bicepsy, mięśnie ramion, mięśnia brzucha  oraz nóg. Dobrym wakacyjnym rozwiązaniem będą  też rolki, które co prawda rozwijają głównie mięśnie pośladków i nóg, ale gwarantują dużo spalonych kalorii i mnóstwo wspaniałej zabawy.

Innymi rodzajami letniej aktywności będą kajaki czy rowerek wodny, kiedy spędzasz czas nad wodą, a także gry zespołowe takie jak siatkówka, koszykówka czy badminton (zwłaszcza uprawiane na piaszczystych boiskach) albo zwykły rower.

O czym warto pamiętać?

Na 2-3 godziny przed treningiem zjedz posiłek o niskim indeksie glikemicznym ale najpóźniej 30 minut po skończonej aktywności, dostarcz swojemu organizmowi trochę cukrów prostych.

Pamiętaj jednak, że lepiej na twoje ciało wpłynie 40 minut spaceru niż 5 minut biegu po którym nie będziesz mógł złapać oddechu. Jeszcze ważniejsza jest systematyczność działania - najlepiej trenować 5 razy w tygodniu.


Podziel się: