×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zakończył się pierwszy w Polsce przeszczep łańcuchowy nerek

Operacja polegająca na przeszczepie organów między trzema parami, które wymieniły się nerkami między sobą, trwała 12 godzin i zakończyła się we wtorek wieczorem. Jej przeprowadzenia, jako pierwsi w Polsce, podjęli się specjaliści z kliniki chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Zdaniem lekarzy, operacja przebiegła zgodnie z planem i bez komplikacji, a wszystkie osoby biorące udział w przeszczepie czują się dobrze. Dwie z trzech transplantacji przeprowadzono na drodze nieinwazyjnej laparoskopii 3D, natomiast trzeci był klasyczną operacją. W przeszczepie łańcuchowym uczestniczyły trzy pary, które nie mogły być dawcami narządów bezpośrednio dla swoich bliskich, dlatego zdecydowano się na proces krzyżowy, czyli wymianę łańcuchową, do której konieczna jest właśnie taka ilość osób.

Przeszczep łańcuchowy, który przeprowadzili prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek, był pierwsza tego typu operacją w Polsce. Na początku tego roku ten sam zespół przeprowadził pierwszy przeszczep krzyżowy nerek u żywych dawców niespokrewnionych, w którym uczestniczyły dwie pary.

Źródło: Onet.pl


Podziel się: