×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gen odkryty przez Polaków pomoże w leczeniu raka piersi

Polscy naukowcy we współpracy z badaczami z Kanady zidentyfikowali nowy gen, którego mutacje pięciokrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi. Odkrycie genu RECQL ułatwi profilaktykę przeciwnowotworową oraz leczenie jego nosicielek.

Odkrycia dokonano w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a jego współautorami są również kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Toronto oraz Uniwersytetu McGill w Montrealu. Wyniki ich badań zostały opublikowane w piśmie „Nature Genetics”.

Identyfikacja genu to efekt poszukiwań przyczyn wywołujących raka piersi, wśród których znajduje się dziedziczność (ok 10 proc. przypadków), a także obecność w organizmie pewnych typów genów, które zwiększają predyspozycje do zapadnięcia na chorobę. Na nowotwór piersi zapadają jednak również kobiety niemające wspomnianych mutacji ani rodzinnej historii nowotworów i to właśnie na pytanie o przyczyny ich zachorowań starali się odpowiedzieć naukowcy.

Polki i Kanadyjki świetnie nadawały się do badań pod tym kątem, ponieważ populacje obu krajów są homogenne, a więc ich geny są wymieszane słabo. U wybranych kobiet (144 z Polski i 51 z Kanady) naukowcy postanowili zbadać geny odpowiedzialne za powstawanie białka, których zaburzenia prowadzą do nowotworów. W ten sposób wykryto, że u chorych na raka przedstawicielek obu krajów pojawiły się te same mutacje genu RECQL. Dalsze testy potwierdziły prawdziwość wstępnego wniosku mówiącego, że osoby z mutacją w tym genie są pięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie raka piersi. Jeśli dodatkowo są obciążone dziedzicznie, ryzyko wzrasta do ponad 50 proc.

Pozytywnym aspektem odkrycia jest fakt, że guzy u nosicielek tego genu były stosunkowo małe (poniżej 2 cm) i zostały szybko rozpoznane, co rokuje dobrze pod kątem wyleczenia.

Odkrycie RECQL było możliwe dzięki programowi "Identyfikacja nowych genów raka piersi za pomocą sekwencjonowania nowej generacji" sfinansowanemu kwotą 1,5 mln zł przez Narodowe Centrum Nauki.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: