×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

PFRON dofinansuje utrzymanie i szkolenie psów przewodników

Taki zapis znalazł się w projekcie noweli rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli wejdzie w życie, więcej osób niewidomych i niedowidzących będzie mogło skorzystać z pomocy czworonożnych asystentów.

Zmiany umożliwiające dofinansowanie psów przewodników mają się znaleźć w rozporządzeniu ws. rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym. By zwierzę mogło wspomagać niewidomych i niedowidzących w codziennych czynnościach, musi być odpowiednio wyszkolone i uzyskać certyfikat, co kosztuje około 30 tys. złotych. Szkolenie zaczyna się od pierwszych tygodni życia psa i trwa około 1,5 roku.

Wysokie są również koszty utrzymania psiego asystenta, który ze względu na intensywny tryb życia, wymagający nawet kilkunastu godzin aktywności na dobę, potrzebuje między innymi specjalistycznej karmy oraz stałej opieki weterynaryjnej. Pies przewodnik jest zdolny do pracy przez maksymalnie 10 lat. Zgodnie z wyliczeniami Fundacji Vis Maior działającej na rzecz osób niewidomych, miesięczny koszt utrzymania zwierzaka to około 250 zł, do których trzeba doliczyć ewentualne koszty opieki związane z chorobą.

Psi asystenci pomagają potrzebującym w bezpiecznym poruszaniu się – informują o schodach i przeszkodach na drodze, również tych znajdujących się na wysokości głowy niewidomego, a także potrafią prowadzić go w określonych kierunkach. Jolanta Kramarz z Fundacji Vis Maior zwraca również uwagę na konieczność rozwiązania kwestii utrzymania emerytowanych czworonogów-asystentów. Część z nich pozostaje przy swoich dotychczasowych opiekunach, a ich miejsce zajmuje drugi pies przewodnik, co również wiąże się z kosztami.

Źródło: PAP


Podziel się: