×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Odra – objawy, leczenie i jak wygląda przebieg choroby

Odra jest ostrą chorobą wirusową przebiegającą z gorączką i wysypką. Choroba szerzy się drogą kropelkową, zaś źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zarazić się może każdy, kto nie przebył wcześniej odry lub nie był na nią szczepiony. Okres zaraźliwości zaczyna się 5 dni przed wystąpieniem wysypki, zaś kończy 5 dni od jej wystąpienia.

Objawy odry

Objawy kliniczne w przebiegu odry dzieli się na cztery okresy:

Pierwszy okres to tzw. okres  wylęgania, który trwa zazwyczaj 9-11 dni. Przebiega on zwykle bezobjawowo, nie dając podstaw do wczesnego rozpoznania odry. 

Drugi okres związany z objawami odry to tzw. okres zwiastunów. Pojawia się wtedy gorączka, łzawienie oczu, światłowstręt, zapalenie spojówek, niewielki obrzęk powiek, katar i suchy kaszel. Na błonie śluzowej policzków, na łukach podniebiennych, na języczku i tylnej ścianie gardła pojawia się wysypka pod postacią zaczerwienień, które skupiają się w czerwone plamki rożnej wielkości oddzielone od siebie błoną śluzową o barwie naturalnej. Na 2-3 dni przed pojawieniem się wysypki pojawiają się tzw. plamki Koplika - jest to objaw patognomoniczny dla odry, bowiem występuje tylko w tej chorobie. Plamki Koplika pojawiają się na bocznych ścianach błony śluzowej jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych i przedtrzonowych, koło ujścia ślinianki przyusznej. Są to małe, białe plamki na czerwonym tle. W tych samych miejscach mogą też pojawiać się wybroczynki Peteny'ego. Na dzień przed wysypką wśród dodatkowych objawów odry może pojawić się zapalenie krtani,  pogorszenie samopoczucia, wzrost temp. do 40°C. 
 
Kolejny okres objawów odry to okres wysypkowy. Wysypka zazwyczaj pojawia się 14 dni od zakażenia, rozpoczyna się za uszami i wokół ust, na brodzie, następnie przesuwa się na tułów i kończyny. Na początku jest grudkowata, ciemnoróżowa, następnie przybiera barwę ceglastą, rozlewa się łącząc z innymi plamami i pokrywa najczęściej  całą skórę. W końcu, w trzecim lub czwartym dniu, wysypka ustępuje w tej samej kolejności, w jakiej się pojawiła, pozostawiając brudnobrązowe podbarwienia (najmniej na twarzy). 
 
Ostatni okres to okres zdrowienia. Ustępuje gorączka, poprawia się samopoczucie, na skórze twarzy i tułowia pojawia się drobne otrębiaste łuszczenie. 

Powikłania po odrze

W przebiegu odry mogą pojawić się także powikłania. Do najczęstszych należy zapalenie płuc, zapalenie krtani, zapalnie spojówek, które może przejść w zapalenie rogówki i ślepotę. Czasami zdarza się zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby i kłębuszków zapalenie nerek. Do najcięższych powikłań należy zapalenie rdzenia kręgowego oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu. 

Leczenie odry

Jak wygląda leczenie choroby? W przebiegu odry niepowikłanej wykorzystuje się leczenie objawowe: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zaś w przypadku powikłań stosuje się leczenie przyczynowe.

Profilaktyka przeciw odrze

Odrze można się skutecznie przeciwstawić wykonując szczepienia ochronne. Szczepienia te w Polsce przewidziane są jako obowiązkowe w kalendarzu szczepień. Należy pamiętać o tym, aby nie zaniedbywać szczepień, nie być "nadmiernie EKO",  nie wierzyć w pseudomedyczne doniesienia dotyczące negatywnego wpływu szczepień na zdrowie dzieci. Niewykonywanie szczepień przeciwko chorobie z rożnych powodów niestety przyczyniło się do obecnej sytuacji - coraz więcej ludzi choruje na odrę, niedługo będzie można mówić o epidemii. Dlatego jeśli chcemy być zdrowi i jeśli chcemy, aby nasze dzieci nie zostały dotknięte tą niebezpieczną chorobą, wykonujmy szczepienia i uwierzmy w to, że one naprawdę są po to, żeby wyeliminować groźne choroby z codziennego życia. 
 


Podziel się: