Założenia ustawy o zdrowiu publicznym
Katarzyna Szulik

Założenia ustawy o zdrowiu publicznym

Profilaktyka jest motywem przewodnim projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Powołany na jej mocy Narodowy Program Zdrowia ma koordynować wszystkie programy zdrowotne i zapewnić bardziej efektywne zarządzanie ich działaniami.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym, nazywanej „Konstytucją zdrowia”, był opracowywany przez lata. Autorką jednej z wersji, pochodzącej z 2011 r., była Ewa Kopacz, ówczesna minister zdrowia. Stworzenie najnowszego projektu nadzorowała wiceminister zdrowia oraz pełnomocniczka rządu ds. ustawy o zdrowiu publicznym Beata Małecka-Libera. Zdaniem ekspertów ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tej kadencji.

Projekt zakłada powstanie Narodowego Programu Zdrowia, który zostanie powołany na mocy rozporządzenia. W realizację programu mają włączyć się wszystkie ministerstwa, samorządy oraz instytucje zajmujące się profilaktyką i edukacją zdrowotną.

Narodowy Program Zdrowia nie jest nową ideą. Wcześniejszy obejmował lata 2007-2015, jednak ze względu na brak finansowania nigdy nie wszedł w życie. Tym razem pieniądze nie powinny być przeszkodą, ponieważ NPZ ma być finansowany ze specjalnie powołanego funduszu zdrowia publicznego zasilanego z kilku źródeł, w tym z wpływów pochodzących z akcyzy które dzięki temu będą wydawane zgodnie z przeznaczeniem. Przykładowo, do Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych trafia 3 proc. wpływów z gier hazardowych objętych państwowym monopolem, które powinny być przeznaczane na leczenie nałogowych hazardzistów. Tak jednak się nie dzieje, bo nie ma chętnych do udziału w programach tego typu, więc 13 mln zł rocznie trafia na inne cele.

Zdaniem ekspertów, na realizację programów trzeba przeznaczyć co najmniej pół miliarda złotych, a ministerstwo twierdzi, że ma do dyspozycji aż 800 mln z różnych programów zdrowotnych, które mogą przejść pod kontrolę narodowego programu zdrowia. Ich realizatorzy nie przyjmują zapowiedzi centralizacji z entuzjazmem, zwłaszcza, że przyszłość części programów znajduje się pod znakiem zapytania – kończą się w tym roku, ale decyzja o ich przedłużeniu jeszcze nie zapadła. Małecka-Libera przekonuje, że przekazanie ich pod skrzydła NPZ będzie korzystne, ponieważ da możliwość wsparcia programów, które do tej pory były niedofinansowane.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij