×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Szokujący błąd szczecińskich lekarzy

Trwa ustalanie przyczyny nieprawidłowo wykonanego zabiegu zapłodnienia metodą in vitro w podszczecińskich Policach. W wyniku przeprowadzonego zabiegu młoda kobieta urodziła córeczkę, która jak wykazały testy DNA, nie jest jej biologicznym dzieckiem.

O tragicznej w skutkach pomyłce kliniki ginekologicznej jako pierwsze poinformowały media lokalne. Młoda kobieta, która wraz z mężem zdecydowała się na zabieg zapłodnienia pozaustrojowego, urodziła córkę, która nie jest jej dzieckiem biologicznym. Dziewczynka urodziła się z licznymi wadami wrodzonymi i przebywa aktualnie w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Do zapłodnienia metodą in vitro doszło w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w szpitalu w Policach, który stanowi część szpitala klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Laboratorium realizuje rządowy program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016".

W trakcie procedury użyto komórki jajowej, która, jak się potem okazało, musiała pochodzić od innej kobiety. Jak informuje „Głos Szczeciński” nie był to pierwszy zabieg zapłodnienia pozaustrojowego, jakiemu poddała się młoda para. Podejmowane wcześniej próby kończyły się niepowodzeniem.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował wczoraj o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia błędu medycznego, a także o decyzji nałożenia na klinikę kary finansowej, podkreślając, że miała miejsce profesjonalna kontrola konsultanta krajowego we współpracy z innymi ekspertami. Sytuacja podszczecińskiej kliniki pokazała, jak ważna jest regulacja procedur ustawowych dot. zapłodnienia in vitro – podsumował minister.


Podziel się: