Kosmetyki dla mężczyzn. Czym się różnią od damskich wersji?
Magdalena Wierucka-Rybak

Kosmetyki dla mężczyzn. Czym się różnią od damskich wersji?

Badając strukturę skóry, zazwyczaj zwraca się uwagę na kolor oraz jej wiek. Coraz częściej porusza się także zmiany strukturalne dotyczące płci. Pomimo, że są one minimalne, to jednak różnice spowodowane wydzielaniem testosteronu, wpływają w znaczący sposób na funkcję skóry mężczyzn. Z myślą o nich, przemysł kosmetyczny proponuje specjalną gamę kosmetyków, która sprosta wymaganiom każdego pana.

Budowa skóry u płci męskiej

  • Cechą charakterystyczną, wyróżniającą budowę skóry mężczyzny, jest jej grubość. W porównaniu do delikatnej i cienkiej struktury skóry płci „pięknej”, skóra panów jest grubsza i bardziej tłusta. Ich naskórek posiada większą ilość komórek w warstwie rogowej. Ponadto, skóra właściwa bogatsza we włókna kolagenowe i elastylowe, zwiększa odporność mechaniczną na urazy. Dodatkowym zabezpieczeniem jest również tkanka podskórna, która ściśle przylega do skóry właściwej. Jest ona uboższa w komórki tłuszczowe, ale bogatsza we włókna kolagenowe, co zmniejsza możliwość powstawania obrzęków czy cellulitu. 
  • Skóra mężczyzny ma bardziej kwaśny odczyn, niż kobiety. Wpływ na jej pH ma przede wszystkim większa ilość gruczołów łojowych, które podlegają bezpośrednio wpływom androgenów, w tym testosteronu. Ponadto, skóra mężczyzny nie tylko szybciej się poci, co również związane jest z większą ilością gruczołów potowych, ale również pot charakteryzuje się intensywniejszym zapachem.
  •  Zazwyczaj nie jest szczególnie wrażliwa, a także lepiej toleruje produkty o wyższym pH. Atutem, wydaje się być regularne nawilżenie. Rzadko spotyka się u mężczyzn skórę suchą. Zdarza się, że niektórzy panowie mogą zauważyć suchość naskórka po 60 roku życia, podczas gdy kobiety, z problemem suchości, borykają się nawet całe dorosłe życie.
  • Wszystkie powyższe właściwości budowy sprzyjają wolniejszemu starzeniu się skóry mężczyzny. Starzenie się, można przyrównać do starzenia się skóry pań, u których występuje cera tłusta. Zmarszczki pojawiają się później, ale w postaci głębszych linii.
  • Omawiając różnice budowy skóry, warto wspomnieć o jej przydatkach. Do przydatków skóry należą m.in. paznokcie. Mężczyźni posiadają paznokcie, których grubość płytki wynosi najwyżej 0,4 mm. Warto pamiętać, że ze względu na rodzaj pracy, najczęściej fizycznej, mogą one ulegać łuszczeniu, pękaniu czy rozdwajaniu. Z kolei owłosienie, podlegające ścisłym wpływom androgenów, które warunkują rozwój drugo- i trzecio-rzędowych cech płciowych, rozwija się inaczej i rośnie w charakterystycznych miejscach zależnych od płci. U mężczyzn ponadto, występuje większa ilość układu włosowego.
  • Częstą dolegliwością aparatu włosowego jest zapalenie mieszków włosowych, rogowacenie mieszkowe czy łysienie androgenowe. Szczególnie mężczyźni narażeni są, ze względu na wpływ androgenów, na choroby o podłożu łojotokowym tj. trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry.

Kosmetyki dla Panów

Mężczyźni coraz częściej sięgają po produkty, opracowane pod kątem potrzeb ich aktywnego życia, nie ograniczając się do typowo „męskich” ich zastosowań np. preparatów do golenia. W związku z specyficznymi dolegliwościami skóry mężczyzn, do których należą obok wymienionych również podrażnienia, świecenie się naskórka, czy pogorszenie estetyki wyglądu związane ze spadkiem jędrności i elastyczności skóry, firmy kosmetyczne poszły o krok do przodu, tworząc serie specjalistycznych, nowoczesnych i skutecznych kosmetyków dla wymagających panów.

Powiązane produkty

Czym kieruje się mężczyzna przy wyborze kosmetyków?

  • Przede wszystkim zapach. Mężczyźni preferują i chcą pachnieć męsko. Raczej wielu mężczyzn nie skorzystałoby z wyboru nałożenia kremu po goleniu o zapachu róży, a następnie balsamu o zapachu delikatnego fiołka. Płeć charakteryzuje zapach. Kobiety preferują kwieciste nuty, natomiast mężczyźni oparte o przyprawy i zapachy drzewne, bądź o morskim i odświeżającym aromacie. Dlatego przemysł perfumeryjny jest wykorzystywany w przypadku tworzenia linii zapachowych dla kosmetyków przeznaczonych dla panów w ten sposób, aby dobrana kompozycja zapachowa, nie pozostawiała wątpliwości, co do ich męskiego charakteru.
  • Po drugie, mężczyźni lubią kosmetyki, które są proste w użyciu. Najlepsze dla nich okazują się kosmetyki z dozownikiem, które ułatwiają aplikację kremu. Preparaty te nie tylko nie sprawiają kłopotu z otwarciem, ale i aplikacją. Panie preferują przeróżne formy, począwszy od ampułek, płatków, pudrów, a skończywszy na produktach, które należy przed użyciem odmierzyć. Dlatego też filozofia tworzenia linii produktów dla kobiet, różni się od tej dla mężczyzn.
  • Po trzecie, wielofunkcyjność. Który z panów posiada w swojej kosmetyczne tysiące produktów?  Mężczyźni cenią prostotę. Najlepszym wyborem okazują się serie, dobrane w zależności od wieku mężczyzny, w skład których, wchodzi kilka produktów pielęgnacyjnych. Dla większości młodych panów, produkty do golenia, stanowią podstawę pielęgnacji. Wraz z wiekiem, ich półka poszerza się o dezodoranty, kosmetyki pod prysznic, a z czasem i kremy. Dlatego, biorąc pod uwagę preferencję mężczyzn, producenci starają się stworzyć linie produktów, których wielofunkcyjność zaspokoi potrzeby skóry. Przykładem mogą być kosmetyki pod prysznic w postaci 2w1, typu żel+szampon, co stanowi dużą wygodę i ogranicza konieczność noszenia wielu produktów np. na siłownię.

Ważna jest konsystencja

Najbardziej pożądaną konsystencją kosmetyków dla panów jest lekki krem, czasami zbliżony do formy żelowej. Takie preparaty, łatwo rozprowadzają się po skórze, nawet z zarostem, i szybko wchłaniają, nie pozostawiając uczucia lepkości i tłustości. Mężczyźni zazwyczaj unikają produktów tłustych, po których zastosowaniu skóra będzie błyszczała; oraz tzw. ciężkich, które długo pozostają na skórze. W przypadku pań, takie cechy są pożądane, w związku z innym funkcjonowaniem bariery hydrolipidowej naskórka. Natomiast składniki tłuszczowe, stosuje się w przypadku cery męskiej dojrzałej. 

Podrażnienia

Codzienna pielęgnacja związana z usuwaniem owłosienia z twarzy, może prowadzić do podrażnień i mikrouszkodzeń. Skóra po goleniu pozbawiona jest naturalnych składników nawilżających i natłuszczających, a ostrze, usuwa wierzchnią warstwę naskórka. Powoduje to często uczucie pieczenia i napięcia. Rezultatem jest również zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Dlatego też, wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Preparaty do golenia i po goleniu zawierają nie tylko w składzie składniki łagodzące i przeciwzapalne, ale również pozbawione są alkoholu. Panowie mogą wybierać również produkty polecane dla skór wrażliwych, a nawet hipoalergicznych.

Wśród preparatów do golenia, warto sięgnąć po kremy do skóry z problemem wrastających włosów. Wzbogacane są m.in. w mocznik, ułatwiający wydostanie się wrastającego włosa poza mieszek włosowy. Natomiast wiele balsamów po goleniu zawiera obok czynników łagodzących dodatkowo substancje przeciw zaczerwienieniom skóry. Nowością na rynku są tzw. zżelowane oleje. Ograniczają one nie tylko stany zapalne i podrażnienia, ale również odbudowują barierę lipidową naskórka, uszkodzoną w trakcie zabiegu golenia. Dzięki czemu skóra jest gładka i miła w dotyku.

Istnieje wiele fizjologicznych różnic pomiędzy skórą mężczyzny a kobiety. Dawniej, mężczyźni mogli wybierać jedynie wśród produktów do golenia. Obecnie, producenci oferują szeroką gamę produktów, dostosowanych do potrzeb swojej skóry. Produkty te, inne od linii dla kobiet, nie tylko uwzględniają te różnice, ale również dostosowane są do gusta nowoczesnego mężczyzny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl