PZ i minister zdrowia doszli do porozumienia
Katarzyna Szulik

PZ i minister zdrowia doszli do porozumienia

Kilkunastogodzinne rozmowy przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego z ministrem Bartoszem Arłukowiczem zakończyły się sukcesem. Obecni na rozmowach członkowie PZ poinformowali, że udało się podpisać porozumienie, co oznacza, że gabinety lekarskie zostaną otwarte.

Rozmowy rozpoczęły się 6 stycznia o godz. 15:00 i trwały do dzisiejszego poranka – informacje o ich pomyślnym zakończeniu dotarły do mediów około godziny 07:00. Oznacza to, że jeszcze dziś wszystkie gabinety lekarskie powinny zostać otwarte, choć w przypadku lekarzy zrzeszonych w PZ może to nastąpić w późniejszych godzinach. O godzinie 22:00 do zespołu negocjacyjnego dołączyli kolejni przedstawiciele PZ, którzy mieli wspomóc lekarzy w związku z informacjami, że rozmowy idą w złym kierunku.

Z ramienia Porozumienia w rozmowach udział wzięli prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski, członek zarządu Marek Twardowski, eksperci FPZ Tomasz Zieliński i Marek Sobolewski oraz prawnik Ryszard Bigosiński.

Jak na razie ani ministerstwo, ani Porozumienie Zielonogórskie nie wydały oficjalnych oświadczeń w sprawie ustalonych warunków, które powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku godzin. Poranny gość radia TOK FM Jarosław Krawczyk z zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie mówił m.in., że w ramach negocjacji prawdopodobnie nie udało się zmienić stanowiska ministra w sprawie utrzymania uprzywilejowanej pozycji pacjentów chorych na cukrzycę i z przewlekłymi chorobami krążenia ani przywrócić prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania. Zgodnie ze słowami Krawczyka, resort przystał jednak na zapisy związane bezpośrednio z usprawnieniem pracy lekarzy. Jednym z punktów porozumienia jest możliwość zawierania kontraktów z NFZ na czas określony (dokładnie na 12 miesięcy), co może oznaczać kolejne perypetie negocjacyjne już za rok. Zgodnie z zapowiedziami, przedstawiciele PZ domagali się także m.in. całkowitego zniesienia limitów onkologicznych, likwidacji możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ (co, zgodnie ze słowami Krawczyka, również miało się udać) oraz zmiany zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ.

Dzięki porozumieniu gabinety lekarskie mają być otwarte już dziś, co nie oznacza końca negocjacji. Kolejna tura ma dotyczyć zapisów pakietu onkologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźnika wykrywalności nowotworów.

Źródło: TOK FM

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij