×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

PZ i minister zdrowia doszli do porozumienia

Kilkunastogodzinne rozmowy przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego z ministrem Bartoszem Arłukowiczem zakończyły się sukcesem. Obecni na rozmowach członkowie PZ poinformowali, że udało się podpisać porozumienie, co oznacza, że gabinety lekarskie zostaną otwarte.

Rozmowy rozpoczęły się 6 stycznia o godz. 15:00 i trwały do dzisiejszego poranka – informacje o ich pomyślnym zakończeniu dotarły do mediów około godziny 07:00. Oznacza to, że jeszcze dziś wszystkie gabinety lekarskie powinny zostać otwarte, choć w przypadku lekarzy zrzeszonych w PZ może to nastąpić w późniejszych godzinach. O godzinie 22:00 do zespołu negocjacyjnego dołączyli kolejni przedstawiciele PZ, którzy mieli wspomóc lekarzy w związku z informacjami, że rozmowy idą w złym kierunku.

Z ramienia Porozumienia w rozmowach udział wzięli prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski, członek zarządu Marek Twardowski, eksperci FPZ Tomasz Zieliński i Marek Sobolewski oraz prawnik Ryszard Bigosiński.

Jak na razie ani ministerstwo, ani Porozumienie Zielonogórskie nie wydały oficjalnych oświadczeń w sprawie ustalonych warunków, które powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku godzin. Poranny gość radia TOK FM Jarosław Krawczyk z zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie mówił m.in., że w ramach negocjacji prawdopodobnie nie udało się zmienić stanowiska ministra w sprawie utrzymania uprzywilejowanej pozycji pacjentów chorych na cukrzycę i z przewlekłymi chorobami krążenia ani przywrócić prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania. Zgodnie ze słowami Krawczyka, resort przystał jednak na zapisy związane bezpośrednio z usprawnieniem pracy lekarzy. Jednym z punktów porozumienia jest możliwość zawierania kontraktów z NFZ na czas określony (dokładnie na 12 miesięcy), co może oznaczać kolejne perypetie negocjacyjne już za rok. Zgodnie z zapowiedziami, przedstawiciele PZ domagali się także m.in. całkowitego zniesienia limitów onkologicznych, likwidacji możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ (co, zgodnie ze słowami Krawczyka, również miało się udać) oraz zmiany zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ.

Dzięki porozumieniu gabinety lekarskie mają być otwarte już dziś, co nie oznacza końca negocjacji. Kolejna tura ma dotyczyć zapisów pakietu onkologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźnika wykrywalności nowotworów.

Źródło: TOK FM


Podziel się: