NFZ tnie wyceny świadczeń onkologicznych
Katarzyna Szulik

NFZ tnie wyceny świadczeń onkologicznych

W niektórych placówkach kwota refundacji może spaść nawet o blisko 40 procent – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Zdaniem lekarzy zmiany oznaczają jedno: więcej pracy za te same pieniądze.

Zapisy o zmianach znalazły się w zarządzeniach NFZ w sprawie warunków umów leczenia szpitalnego, które zanalizowała Kancelaria Doradcza Rafała Janiszewskiego, eksperta ds. ochrony zdrowia. Zgodnie z nimi, największe obniżki wyceny czekają placówki leczące chorych z nowotworem piersi, który znajduje się w grupie wykrywanych najczęściej. Szpitale wyspecjalizowane w tym kierunku aktualnie otrzymują 32,4 tys. zł za opiekę i terapię jednego pacjenta. Po obniżce ta kwota zmniejszy się do 19,90 tys. zł, czyli aż o 38 proc. O prawie tyle samo, czyli 37 proc., ma spaść refundacja na leczenie pacjentów onkologicznych z rakiem głowy i szyi.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann tłumaczy, że cięcia nie dotyczą przebiegu lub jakości samej terapii, ale mają na celu obniżenie kosztów pobytowych, związanych z opłatą za łóżko szpitalne. Dzięki temu koszt 42-dniowej hospitalizacji chorego z rakiem jelita grubego obniży się z poziomu 17,4 tys. do 6.5 tys. zł, ale w zamian NFZ sfinansuje dla pacjenta pobyt w hotelu.

Tych tłumaczeń nie przyjmują przedstawiciele szpitali, którzy, głównie anonimowo, krytykują plany obniżki wycen w kontekście zarządzania budżetami placówek. Jeden z dyrektorów zwraca uwagę, że po wprowadzeniu zmian w życie wpływy do kasy szpitala mogą się zmniejszyć o prawie 30 proc. przy założeniu, że liczba pacjentów pozostanie taka sama.

Cięcia nie obejmą wyłącznie wycen świadczeń, ale również środków przeznaczonych na opracowanie planów leczenia pacjentów. Po zmianach szpital za jego przygotowanie ma dostawać 156 zł, podczas gdy za podobny plan w przypadku programów lekowych Fundusz płaci dwa razy tyle. Mimo to Sławomir Neumann zapewnia, że onkolodzy będą w stanie opracowywać je szybko, ponieważ często dotyczą terapii standardowych.

Choć zmiany budzą sprzeciw, eksperci nie mają wątpliwości, że ich opracowanie ma służyć wprowadzeniu w życie zapisów pakietu onkologicznego, a więc skrócenie kolejek oraz likwidację limitów leczenia onkologicznego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij