×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

NFZ tnie wyceny świadczeń onkologicznych

W niektórych placówkach kwota refundacji może spaść nawet o blisko 40 procent – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Zdaniem lekarzy zmiany oznaczają jedno: więcej pracy za te same pieniądze.

Zapisy o zmianach znalazły się w zarządzeniach NFZ w sprawie warunków umów leczenia szpitalnego, które zanalizowała Kancelaria Doradcza Rafała Janiszewskiego, eksperta ds. ochrony zdrowia. Zgodnie z nimi, największe obniżki wyceny czekają placówki leczące chorych z nowotworem piersi, który znajduje się w grupie wykrywanych najczęściej. Szpitale wyspecjalizowane w tym kierunku aktualnie otrzymują 32,4 tys. zł za opiekę i terapię jednego pacjenta. Po obniżce ta kwota zmniejszy się do 19,90 tys. zł, czyli aż o 38 proc. O prawie tyle samo, czyli 37 proc., ma spaść refundacja na leczenie pacjentów onkologicznych z rakiem głowy i szyi.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann tłumaczy, że cięcia nie dotyczą przebiegu lub jakości samej terapii, ale mają na celu obniżenie kosztów pobytowych, związanych z opłatą za łóżko szpitalne. Dzięki temu koszt 42-dniowej hospitalizacji chorego z rakiem jelita grubego obniży się z poziomu 17,4 tys. do 6.5 tys. zł, ale w zamian NFZ sfinansuje dla pacjenta pobyt w hotelu.

Tych tłumaczeń nie przyjmują przedstawiciele szpitali, którzy, głównie anonimowo, krytykują plany obniżki wycen w kontekście zarządzania budżetami placówek. Jeden z dyrektorów zwraca uwagę, że po wprowadzeniu zmian w życie wpływy do kasy szpitala mogą się zmniejszyć o prawie 30 proc. przy założeniu, że liczba pacjentów pozostanie taka sama.

Cięcia nie obejmą wyłącznie wycen świadczeń, ale również środków przeznaczonych na opracowanie planów leczenia pacjentów. Po zmianach szpital za jego przygotowanie ma dostawać 156 zł, podczas gdy za podobny plan w przypadku programów lekowych Fundusz płaci dwa razy tyle. Mimo to Sławomir Neumann zapewnia, że onkolodzy będą w stanie opracowywać je szybko, ponieważ często dotyczą terapii standardowych.

Choć zmiany budzą sprzeciw, eksperci nie mają wątpliwości, że ich opracowanie ma służyć wprowadzeniu w życie zapisów pakietu onkologicznego, a więc skrócenie kolejek oraz likwidację limitów leczenia onkologicznego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się: