Pierwszy Dzień Profilaktyki Czerniaka w Sejmie
Monika Suska

Pierwszy Dzień Profilaktyki Czerniaka w Sejmie

W Polsce co roku odnotowuje się blisko 3000 przypadków zachorowań na czerniaki. Niestety, nawet do 40% chorych umiera z powodu zbyt późnej wizyty u lekarza, natomiast czerniak wcześnie wykryty jest bardzo łatwo uleczalny. Parlamentarny Zespół ds. Onkologii we współpracy z Akademią Czerniaka zorganizował 22.10.2014 Pierwszy Dzeń Profilaktyki Czerniaka w Sejmie.

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu RP, Radosław Sikorski. Parlamentarny Zespół ds. Onkologii, pod przewodnictwem poseł Alicji Dąbrowskiej prowadzi działania mające na celu poprawę sytuacji osób z chorobami nowotworowymi.

Podczas Dnia Profilaktyki Czerniaka wszyscy parlamentarzyści i pracownicy Kancelarii Sejmu mogli zasięgnąć porad lekarzy dermatologów oraz skorzystać z bezpłatnych badań dermatoskopowych. Prowadzono akcję informacyjną na temat profilaktyki czerniaka i metod jego rozpoznawania. Organizatorzy Dnia Profilaktyki Czerniaka mieli na celu uświadomienie parlamentarzystom, jak ważna jest profilaktyka i upowszechnienie wiedzy na ten temat. Miał to być także bodziec dla polityków, aby organizować podobne przedsięwzięcia w swoich regionach. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Sejmie.

Czerniak występuje zarówno u ludzi dorosłych, jak  również u młodzieży. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zapadalność na tę chorobę zwiększyła się w Polsce aż o 300%. Powodem jest niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka. Usunięcie czerniaka w niezaawansowanym jego stadium daje szanse wyleczenia w ponad 90% przypadków.

W ostatnim czasie medycyna osiągnęła znaczny postęp w leczeniu czerniaka. Zarejestrowane zostały nowoczesne terapie, znacznie wydłużające czas przeżycia pacjentów. Z dniem 1 marca 2014 r. weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Znalazła się na niej pierwsza do tej pory w Polsce innowacyjna immunoterapia, która obejmuje chorych na zaawansowanego czerniaka, w drugiej linii leczenia,  czyli po niepowodzeniu wcześniejszej terapii. Obecnie program ten realizuje 17 ośrodków w Polsce. Największe szanse na wyleczenie mają oczywiście pacjenci, którzy zgłoszą się do lekarza we wczesnym stadium.

Źródło: akademiaczerniaka.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wigilia bez karpia? Święta w wersji wege

  Wigilijna wieczerza kojarzy nam się zazwyczaj z takimi daniami, jak smażony karp, śledzie, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami Tradycyjnie w ten wyjątkowy wieczór podajemy na stół dania postne, jednak od kilku lat dopuszczalne jest także jedzenie mięsa.

 • Zachorowalność na grypę gwałtownie rośnie!

  Liczba zachorowań na grypę niepokojąco rośnie. Od początku września 2015 roku do końca stycznia 2016 roku zarejestrowano ponad milion sześćset przypadków grypy lub podejrzeń zachorowań na grypę, to o 5, 5 proc. więcej niż w zeszłym sezonie grypowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się przede wszystkim w ubiorze nieadekwatnym do warunków pogodowych i lekceważeniu corocznych szczepień.

 • Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

  Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

 • Bieg najmłodszych na stadionie ŁKS

  Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi, bieg Kids Run odbędzie się w tym roku na stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego. Najmłodszym uczestnikom kibicować będą rodzice i mieszkańcy Łodzi. Obecnie na liście startowej zapisanych jest ponad 500 dzieci i nastolatków.

 • Zapraszamy na piknik Dbam o Zdrowie!

  DOZ Maraton Łódź z PZU to nie tylko bieganie, ale także szereg imprez towarzyszących. W sobotę, 16 kwietnia oraz niedzielę, 17 kwietnia warto pojawić się przed łódzką Atlas Areną, gdzie odbędzie się piknik Dbam o Zdrowie. Organizatorzy zaplanowali m.in. badania, pokazy fitness i karate, warsztaty taneczne oraz spotkania z mistrzami łódzkiego sportu. Wszystkie atrakcje dla mieszkańców, kibiców i biegaczy są całkowicie bezpłatne.

 • Weekend pełen atrakcji z łódzkim maratonem

  Przed nami weekend pełen emocji z DOZ Maratonem Łódź z PZU! Dziesięć miesięcy przygotowań i doczekaliśmy finału kolejnej, szóstej już edycji tej wyjątkowej imprezy biegowej. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, by nadchodzący weekend maratonowy był niezapomniany zarówno dla biegaczy, jak i kibiców oraz mieszkańców Łodzi.

 • 6 edycja DOZ Maratonu Łódź z PZU za nami

  Kolejna edycja łódzkiego maratonu już za nami. Zwyciężyli Abraw Misganaw z Etiopii z wynikiem 2:13:24 oraz Jemutai Mutgaa Racheal z Kenii, która pokonała dystans w czasie 2:31:41. Drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci Kenii Melly Rogers Kipchirchir oraz Mutai Kipkemei. Jako druga na mecie pojawiła się Agnieszka Mierzejewska, która jednocześnie po raz drugi w karierze została Mistrzynią Polski w maratonie. Trzecie miejsce na podium należy do Ivanovy Nastassii z Białorusi.

 • Bezpłatne leki dla seniorów od 1 września

  Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia będą mogli nieodpłatnie zaopatrzyć się w leki z listy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Na liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych, bez których nie mogą obejść się m.in chorzy na serce, cukrzycę, POChP, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij