×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pierwszy Dzień Profilaktyki Czerniaka w Sejmie

W Polsce co roku odnotowuje się blisko 3000 przypadków zachorowań na czerniaki. Niestety, nawet do 40% chorych umiera z powodu zbyt późnej wizyty u lekarza, natomiast czerniak wcześnie wykryty jest bardzo łatwo uleczalny. Parlamentarny Zespół ds. Onkologii we współpracy z Akademią Czerniaka zorganizował 22.10.2014 Pierwszy Dzeń Profilaktyki Czerniaka w Sejmie.

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu RP, Radosław Sikorski. Parlamentarny Zespół ds. Onkologii, pod przewodnictwem poseł Alicji Dąbrowskiej prowadzi działania mające na celu poprawę sytuacji osób z chorobami nowotworowymi.

Podczas Dnia Profilaktyki Czerniaka wszyscy parlamentarzyści i pracownicy Kancelarii Sejmu mogli zasięgnąć porad lekarzy dermatologów oraz skorzystać z bezpłatnych badań dermatoskopowych. Prowadzono akcję informacyjną na temat profilaktyki czerniaka i metod jego rozpoznawania. Organizatorzy Dnia Profilaktyki Czerniaka mieli na celu uświadomienie parlamentarzystom, jak ważna jest profilaktyka i upowszechnienie wiedzy na ten temat. Miał to być także bodziec dla polityków, aby organizować podobne przedsięwzięcia w swoich regionach. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Sejmie.

Czerniak występuje zarówno u ludzi dorosłych, jak  również u młodzieży. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zapadalność na tę chorobę zwiększyła się w Polsce aż o 300%. Powodem jest niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka. Usunięcie czerniaka w niezaawansowanym jego stadium daje szanse wyleczenia w ponad 90% przypadków.

W ostatnim czasie medycyna osiągnęła znaczny postęp w leczeniu czerniaka. Zarejestrowane zostały nowoczesne terapie, znacznie wydłużające czas przeżycia pacjentów. Z dniem 1 marca 2014 r. weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Znalazła się na niej pierwsza do tej pory w Polsce innowacyjna immunoterapia, która obejmuje chorych na zaawansowanego czerniaka, w drugiej linii leczenia,  czyli po niepowodzeniu wcześniejszej terapii. Obecnie program ten realizuje 17 ośrodków w Polsce. Największe szanse na wyleczenie mają oczywiście pacjenci, którzy zgłoszą się do lekarza we wczesnym stadium.

Źródło: akademiaczerniaka.pl


Podziel się: