×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sposób podania potrawy ma wpływ na jej smak

Francusko-kolumbijski szef kuchni Charles Michel stworzył potrawę zainspirowaną obrazem Wassila Kandinskiego, która ostatecznie stała się przedmiotem badawczym psychologów z Oxfordu.

Podczas eksperymentu naukowcy podali badanym trzy sałatki wykonane dokładnie z takich samych składników jednak w inny sposób zaaranżowane na talerzu.

Na pierwszym talerzu składniki po prostu zostały ze sobą wymieszane, na drugim ułożone były w schludny rządek, na trzecim zaś odtworzono wspomniany wcześniej obraz Kandinskiego. Jeszcze przed konsumpcją badani deklarowali, że na ostatnią sałatkę byliby w stanie przeznaczyć większą kwotę pieniędzy, pomimo iż wyobrażali sobie, że nie różni się ona smakiem od pozostałych. Wbrew przypuszczeniom, w ocenie smaku trzecia sałatka również wypadła najlepiej. Zdaniem badaczy nawiązanie aranżacją potrawy do sztuki miało tutaj znaczenie.

Eksperyment naukowców to pierwsze badania dotyczące związku między wyglądem potrawy, a jej smakiem. Dotychczas naukowcom udało się udowodnić, że kolor potrawy może oszukać nasze kubki smakowe. Przykładowo sos koloru czerwonego, będzie wydawał nam się słodszy ze względu na skojarzenie z dojrzałymi owocami. Z kolei woda najbardziej nas orzeźwi, jeśli zaserwujemy ją w niebieskiej szklance, kojarzącej się z chłodem.


Podziel się: