×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Co wiesz o wodzie?

O tym, że woda dobroczynnie wpływa na nasz organizm, nie trzeba nikogo przekonywać. Zawiera mnóstwo składników mineralnych i jest bezkaloryczna. Czy mamy jednak wystarczającą wiedzę na jej temat i na co dzień sięgamy po tę odpowiednią?

Zdecydowana większość Polaków nie wie, czym różnią się dostępne na rodzimym rynku wody. W języku potocznym przyjęło się każdą wodę butelkowaną nazywać „mineralną”, podczas gdy wody butelkowane dzielą się na trzy rodzaje: naturalne wody mineralne, wody źródlane i wody stołowe.

Naturalne wody mineralne stanowią 44 proc. ogółu wód butelkowych, są to wody podziemne o bardzo stabilnym, ale i bardzo zróżnicowanym składzie mineralnym, mającym znaczenie dla procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka.

Wody źródlane stanowią 54 proc. ogółu wód butelkowych, są to wody podziemne charakteryzujące się zwykle niższą zawartością składników mineralnych. Wskazane są dla osób, które z powodów zdrowotnych powinny ograniczyć niektóre pierwiastki i mikroelementy.

Wody stołowe otrzymywane są z mieszaniny wód o różnym stopniu mineralizacji. Wodą stołową jest również woda, do której dodaje się sole mineralne zawierające jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, wodorowęglany.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje wód zawierają takie same pierwiastki i ich związki, różnią się natomiast stopniem ogólnej mineralizacji i stosunku zawartości poszczególnych składników mineralnych. Każdy rodzaj ma inne zastosowanie i inaczej wpływa na nasz organizm – tłumaczy fizjolog żywienia Iza Czajka.

Osobą cierpiącym na kamicę nerkową zaleca się unikanie wody o wysokiej zawartości wapnia, z kolei taka woda wskazana jest osoby chorym na osteoporozę. Po wodę o niskiej zawartości sodu (poniżej 20 mg/dm3) powinny sięgać osoby z nadciśnieniem.

Zdaniem specjalisty ważne jest, abyśmy w ogóle częściej po nią sięgali, zwłaszcza w okresie upałów. Najlepiej jest pić mniejsze ilości wody, ale bezustannie, dlatego starajmy się mieć szklankę lub butelkę wody zawsze pod ręką.


Podziel się: