×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak ustrzec dziecko przed żywnością typu fast food?

Gdybyśmy dosłownie czerpali treści zawarte w reklamach moglibyśmy na przykład dojść do wniosku że rodziny jedzące obiady „z papierka” są zdrowe, szczęśliwe i żyjące w idealnej harmonii. Na szczęście my, dorośli mamy do tego dystans, ale pamiętajmy, że oglądają to również nasze dzieci i ich odbiór może być zupełnie inny.

Programy dotyczące zdrowego żywienia – o zaletach picia mleka czy jedzeniu pięciu porcji warzyw – mają budżety wielokrotnie mniejsze niż reklamy fast food. Według amerykańskich danych, popularna sieć fast-food wydaje na cele reklamowe miliard dolarów, a cały przemysł spożywczy 25 miliardów rocznie.

Reklamy telewizyjne pokazują niemal wyłącznie szczupłych, zdrowo wyglądających ludzi, korzystających z reklamowanych produktów, jedzących hamburgery, frytki, pijących colę i inne słodkie napoje. Stoi to oczywiście w sprzeczności z rzeczywistością – gdyby gwiazdy filmowe jadły na co dzień to co reklamują, wyglądały by inaczej. Z drugiej strony nikt nie kupiłby hamburgera reklamowanego przez otyłą osobę.

Wpływ reklamy na dzieci

Czy oglądanie telewizji lub buszowanie w internecie, gdzie też spotyka się dużo reklam jedzenia może mieć faktyczny wpływ na problemy związane z jedzeniem, aktywnością fizyczną i wagą?

Czasami ten wpływ może mieć charakter bezpośredni - gdy widzimy reklamę czekolady nabieramy na nią ochoty, idziemy do kuchni aby sięgnąć po podobny produkt. Także nasze dziecko ma ochotę spróbować polecanej przez swojego idola nowości.

Czasami powiązanie jest bardziej skomplikowane – nastolatki wzorem aktorek czy modelek promowanych w mediach za wszelka cenę pragną mieć podobna sylwetkę, chłopcy widząc umięśnionych mężczyzn mogą sięgnąć po niezdrowe środki zwiększające masę mięśniową.

To, co mogą zrobić rodzice to nauczyć swoje dzieci krytycznego podejścia do tego, co widzą w telewizji, czasopismach i internecie.

Nastolatki muszą wiedzieć że aktorki i modelki w rzeczywistości nie wyglądają tak jak na zdjęciach, poddanych obróbce komputerowej. Należy skłonić je do refleksji, czy możliwe jest osiągnięcie sylwetki modelki po dwutygodniowym jedzeniu reklamowanych płatków albo dlaczego rodzina je na niedzielny obiad pełne chemii „danie w kilka minut”?


Podziel się: