Fakty i mity o prezerwatywach
Ewa Nowacka-Polka

Fakty i mity o prezerwatywach

W dobie wszechobecnego seksu należy zachować zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo w kontaktach seksualnych, by kilka chwil przyjemności nie pozostawiło nam problemu na całe życie. Prezerwatywa to najpopularniejsza i najstarsza metoda antykoncepcji zmniejszająca również ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową – czy jesteś pewien, że wiesz o niej wystarczająco dużo?

Czy prezerwatywa jest 100% środkiem antykoncepcyjnym?

Głównym przeznaczeniem prezerwatywy jest zapobieganie ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową. Jest to prosta w użyciu, niewymagająca recepty i jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji na świecie. Niestety nie daje 100% skuteczności, jeśli jednak są one użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi, należą do skutecznych metod. Wśród osób posiadających doświadczenie w ich stosowaniu, współczynnik zawodności (Pearl'a) może być bardzo niski i osiągać wartość 2-4 (czyli 2-4 ciąż na 100 kobiet, stosujących wyłącznie tę metodę antykoncepcyjną przez 12 miesięcy). Natomiast u osób niedoświadczonych i niestosujących się do zaleceń producentów, współczynnik Pearl'a może dochodzić nawet do 12-15.

Czy prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym wyłącznie dla mężczyzn?

Prezerwatywa nie jest antykoncepcją zarezerwowaną wyłącznie dla mężczyzn. Prezerwatywa dla kobiet to stosunkowo młoda metoda mechanicznej antykoncepcji. Niestety sposób jej nakładania jest na tyle skomplikowany, że wiele kobiet, nie radząc sobie z tym, zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Prezerwatywa dla kobiet jest pochewką zakończoną dwoma giętkimi pierścieniami. Jeden z nich jest zamknięty i służy do umieszczania prezerwatywy w pochwie. Drugi, zewnętrzny, otwarty pierścień pozostaje na zewnątrz.

W czasie stosunku prezerwatywa dla kobiet stwarza barierę pomiędzy penisem a pochwą, szyjką macicy i częściowo także sromem. Można ją założyć przed rozpoczęciem stosunku i nie wymaga wyjęcia z pochwy tuż po ejakulacji. Jest jednorazowego użytku, dostępna w jednym rozmiarze i bez recepty. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że połączenie dwóch rodzajów prezerwatywy może spowodować pęknięcie lub zsunięcie się obu.

Czy prezerwatywa może być skuteczna przy powtórnym użyciu?

Nie! Gwarancją skuteczności prezerwatywy jest jej jednokrotne użycie, co oznacza zdjęcie jej, wyrzucenie i założenie nowej po każdej ejakulacji. Nie jest bezpiecznie, gdy po wytrysku członek bez zmiany prezerwatywy pozostaje w pochwie do następnego wzwodu i wytrysku. Równie niebezpieczne jest użycie tej samej prezerwatywy najpierw do seksu oralnego, a następnie do stosunku pochwowego. 

Czy stosowanie środków zwilżających zmniejsza wytrzymałość prezerwatywy?

Wszystko zależy od stosowanego rodzaju lubrykantu. Środki takie jak wazelina, oliwki czy kremy kosmetyczne niszczą lateks każdej grubości, z którego jest zrobiona prezerwatywa. Prezerwatywy wykonane z poliuretanu nie ulegną uszkodzeniu. Przy suchości pochwy zalecane jest jednak używanie prezerwatyw fabrycznie pokrytych dodatkową ilością środka nawilżającego. Jeżeli jednak chce się użyć środka nawilżającego prezerwatywy, to można używać tylko tych środków, które mają podłoże wodne, a nie tłuszczowe.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania prezerwatyw?

Istnieją, jednak są to nieliczne przeciwwskazania. Z prezerwatyw nie mogą korzystać osoby uczulone na lateks (tworzywo, z którego robi się prezerwatywy), mężczyźni z zaburzeniami wzwodu i partnerzy kobiet uskarżających się na suchość w pochwie.

Czy miejsce zakupu prezerwatyw i sposób ich przechowywania ma wpływ na skuteczność tej metody?

Prezerwatywy należy kupować w aptece – jest to jedyne miejsce, w którym gwarantowane jest ich właściwe przechowywanie (chłodne, suche miejsce, bez dostępu światła słonecznego, ponieważ ciepło, wilgoć i ostre światło niszczą gumę). Przed użyciem zawsze należy sprawdzić datę przydatności.

Czy abstynencja seksualna i wierność to jedyne skuteczne metody zapobiegania HIV?

Wiadomo obecnie, że prezerwatywa nie zapobiega wszystkim chorobom przenoszonym drogą płciową, ale znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia się nimi. Wiele drobnoustrojów posiada mniejsze rozmiary niż mikropory (5 ľm), które są elementem struktury materiału, z którego wykonana jest prezerwatywa. Nie zapewnia ona 100% ochrony przed HIV. Skuteczność prezerwatyw w prewencji HIV/AIDS wynosi od 60 do 90%. Oznacza to, że jedynym bezpiecznym sposobem na wyeliminowanie ryzyka zakażenie wirusem HIV drogą płciową jest wierność jednemu partnerowi.

Czy cienkie prezerwatywy są mniej skuteczne?

Mimo iż są one cieńsze niż standardowe, muszą spełniać wszystkie kryteria dotyczące trwałości i wytrzymałości. Przechodzą taką samą kontrolę jakości, jak prezerwatywy o standardowej grubości. Stworzone są w celu zwiększenia intensywności doznań. 

Czy prezerwatywa zmniejsza ilość doznań podczas stosunku?

Seks powinien być związany z rozkoszą. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki asortyment produktów, zaprojektowanych z myślą o jak największym komforcie i przyjemności użytkowników. Nowe prezerwatywy nie uciskają, przewodzą ciepło ciała partnerki, a nawet ją stymulują, inne z kolei są tak cienkie, że niemal niewidoczne. Jednak wielu mężczyzn nie lubi prezerwatyw, bo przez nie „mniej czują”, a przez to ich podniecenie opada.

Do wszystkich nowych doniesień, dotyczących tak wad, jak i zalet tego najstarszego, najłatwiej dostępnego i najmniej kosztownego środka antykoncepcyjnego, o wysokiej skuteczności (zakładając prawidłowe stosowanie), należy podchodzić z rozwagą, rozsądkiem i pewnym dystansem. Należy też mieć na uwadze, że w dobie zagrożenia licznymi chorobami wenerycznymi jej użycie w trakcie przypadkowych kontaktów seksualnych, powinno stać się obowiązkiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij