Leki dla kobiet dotkniętych rozsianym rakiem piersi (HER2-dodatnim) przestały być refundowane
Justyna Piekara

Leki dla kobiet dotkniętych rozsianym rakiem piersi (HER2-dodatnim) przestały być refundowane

Od maja dwie linie leków, standardowo stosowane w przypadku rozsianego raka piersi z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego, przestały być refundowane. Fakt ten wzbudził kontrowersje i spotkał się z wyraźnym sprzeciwem ze strony pacjentek onkologicznych. Czy pominięcie farmaceutyków jest wynikiem pomyłki?

Rak piersi HER2-dodatni. Co dla pacjentów oznacza brak terapii?

Ten typ raka zasadniczo nie jest uleczalny, terapia może jedynie wydłużyć czas do progresji choroby i poprawić jakość życia pacjenta. Jednak obecnie, dzięki powstaniu nowoczesnych sposobów leczenia, o raku piersi można mówić jak o chorobie przewlekłej.

Eksperci zalecają badanie wszystkich inwazyjnych przypadków raka piersi na obecność HER2. Wyniki badania wpływają na zalecenia i decyzje dotyczące leczenia. W przypadku nawrotu lub rozprzestrzeniania się choroby, komórki rakowe bada się ponownie pod kątem HER2 i statusu receptorów hormonalnych, ponieważ w porównaniu z pierwotną diagnozą mogą one ulec zmianie.

Gen HER2 odpowiada za wytwarzanie białek HER i receptorów ludzkiego, naskórkowego czynnika wzrostu HER2 (lub ERbB2). Ich nadekspresja może przyczyniać się do wzrostu guza i rozprzestrzeniania się przerzutów. W przypadku raka piersi typu HER2-dodatniego częściej dochodzi do nawrotów choroby, niż gdy mamy do czynienia z typem HER2-ujemnym.

Dzięki terapii hormonalnej prawdopodobieństwo nawrotów choroby jest mniejsze. Osoby, które rozpoczną leczenie we wczesnym stadium, mogą ich w ogóle nie doświadczyć. Badania potwierdziły, że nie podejmując terapii celowanej, guz nowotworowy zachowuje się bardziej agresywnie. W związku z tym znacznie skraca się czas życia pacjentek zmagających się z chorobą. W przeszłości rozpoznanie raka piersi HER2-dodatniego wiązało się ze złymi rokowaniami, jednak postępy w farmakoterapii wpłynęły na poprawę możliwości leczenia.

Leki anty-HER2

Rak piersi HER2-dodatni może być leczony lekami, które blokują receptory HER2, należą do nich trastuzumab emtanzyna i lapatynib, które od maja tego roku przestały widnieć na ministerialnej liście leków refundowanych:

 1. Trastuzumab emtanzyna (Kadcyla) to koniugat, który dociera bezpośrednio do komórek nowotworowych i wydłuża czas wolny od progresji choroby. Ku ogromnej uciesze pacjentek i onkologów, w styczniu 2020 roku stał się w Polsce lekiem refundowanym w programie lekowym „B.9. Leczenie raka piersi".
 2. Lapatynib (Tyverb) to inhibitor kinazy tyrozynowej receptora czynnika wzrostu naskórka oraz receptorów HER2 komórek nowotworowych. Może pomóc opóźnić postęp choroby, gdy rak piersi z przerzutami stanie się oporny na trastuzumab. Można go łączyć z doustną chemioterapią lub leczeniem hormonalnym.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że w związku z napływającymi sygnałami możliwość refundacyjna zostanie przywrócona. Minister poinformował też, że rozmawiał już z Maciejem Miłkowskim, wiceministrem, który jest odpowiedzialny za sprawy związane z refundacją. Ministerstwo zidentyfikowało, że w skali kraju problem dotyczy około 80 kobiet. Niektórzy lekarze i pacjentki twierdzą, że wynik ten jest mocno niedoszacowany.

Resort zdrowia opublikował komunikat, w którym informuje, że „zmiana nastąpiła wskutek błędu redakcyjnego i zostanie dokonana korekta zapisów w treści programu lekowego w najbliższym, możliwym terminie, tj. w ramach planowanego obwieszczenia na 1 lipca 2021 roku”.

Do tego czasu, jeśli zostanie stwierdzony przypadek raka piersi z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego z HER2-dodatnim i pacjent będzie kwalifikował się do leczenia farmaceutykami, takimi jak lapatynib, kapecytabina, trastuzumabem, świadczeniodawca powinien wystąpić do Ministra Zdrowia z wnioskiem o wyrażenie zgody na kwalifikację do programu „Leczenie chorych na raka piersi (ICD-10 C50)”.

Pandemia ograniczyła dostęp do świadczeń medycznych

Wśród Polek rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. W 2019 roku typ HER2-dodatni stwierdzono u około 20% kobiet z rakiem sutka. U mężczyzn choroba występuje rzadko i stanowi około 1% ogółu przypadków zachorowań na raka piersi.

Chociaż w ostatnim czasie ogłoszono refundację najbardziej nowoczesnych opcji terapeutycznych, to wkrótce po tym nastała pandemia COVID-19, która wpłynęła negatywnie na sytuację pacjentów onkologicznych. Według raportu przygotowanego przez Fundację Onkologia 2025, podczas pandemii do ośrodków onkologicznych na wizyty pierwszorazowe zgłosiło się o 40% mniej chorych. Dla wielu osób taka sytuacja oznacza utratę możliwości wczesnego rozpoczęcia terapii.

 1. H. Jiang, H. S. Rugo, Human epidermal growth factor receptor 2 positive (HER2+) metastatic breast cancer: how the latest results are improving therapeutic options, „Ther Adv Medical Oncology” 2015, nr 7(6), s. 321–339, [online] doi: 10.1177/1758834015599389, [dostęp:] 24.05.2021.
 2. R. Madell, HER2-positive breast cancer survival rates and other statistics, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/breast-cancer/her2-positive-survival-rates-statistics, [dostęp:] 24.05.2021.
 3. ESMO, Rak Piersi: Przewodnik dla pacjentów, [online] https://www.esmo.org/content/download/237348/3986262/1/PL-Rak-Piersi-Przewodnik-dla-Pacjentów.pdf, [dostęp:] 24.05.2021.
 4. T. Pieńkowski, Lapatynib w leczeniu chorych na raka piersi, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” 2011, nr 7.
 5. Rak piersi: nowe terapie w refundacji, czyli dobry rok dla pacjentek, „politykazdrowotna.com” [online], https://www.politykazdrowotna.com/52346,rak-piersi-nowe-terapie-w-refundacji-czyli-dobry-rok-dla-pacjentek, [dostęp:] 24.05.2021.
 6. Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie programu lekowego ,,Leczenie raka piersi”, „gov.pl” [online], https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-programu-lekowego-leczenie-raka-piersi [dostęp:] 24.05.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij