Trwają badania kliniczne nad amantadyną – czy okaże się skuteczna w leczeniu COVID-19?
Justyna Piekara

Trwają badania kliniczne nad amantadyną – czy okaże się skuteczna w leczeniu COVID-19?

Amantadyna (chlorowodorek amantadyny) to substancja czynna leków powszechnie stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Ponieważ  wykazuje ona także działanie wirusostatyczne, już jakiś czas temu zaczęto zastanawiać się nad wykorzystaniem jej w leczeniu COVID-19. Na początku kwietnia ruszyły w Polsce badania kliniczne mające ocenić wpływ amantadyny na pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy uzyskali zgodę Urzędu Rejestracji Leków, na finansowanie badań zdecydowała się Agencja Badań Medycznych. Czy potwierdzi się skuteczność substancji w leczeniu COVID-19?

Czy amantadyna zyska nowe przeznaczenie medyczne?

Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku wykazało, że u pacjentów, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przyjmujących amantadynę zgodnie z jej dotychczasowym przeznaczeniem medycznym (lek ma zastosowanie neurologiczne i podawany jest osobom z chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym), nie rozwinęły się ciężkie objawy COVID-19.

Jakiś czas temu ogłoszono, że zbliżone obserwacje poczyniła grupa naukowców z Uniwersytetu w Cambridge u pacjentów z chorobą Parkinsona. Niedawno uczeni z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie opublikowali w czasopiśmie „Viruses” raport na temat potencjału amantadyny w leczeniu choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2. Oba zespoły sugerują dalsze badania w tym kierunku.

Profesorowie Konrad Rejdak (kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) oraz Paweł Grieb (kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN) opublikowali artykuł, w którym sugerują, że amantadyna wykazuje działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażenie komórek układu oddechowego i zapobiegać rozwojowi ostrej niewydolności oddechowe (ARDS). Podkreślają, że warunkiem skuteczności amantadyny w przypadkach COVID-19 jest zastosowanie leku we wczesnej fazie choroby.

Kontrowersje wokół amantadyny

Obecnie nie ma jeszcze żadnych naukowych dowodów na to, że amantadyna jest skutecznym lekiem przeciwko COVID-19. W związku z tym nie ma podstaw do wpisywania leku w rekomendacje. Leki z amantadyną w Polsce dostępne są jedynie na receptę, stosowanie ich na własną rękę, poza zarejestrowanymi wskazaniami klinicznymi, może być niebezpieczne i wiązać się z wieloma niepożądanymi efektami (np. zawroty głowy, pobudzenie psychomotoryczne, problemy z koncentracją i snem, obrzęki).

Sprawa amantadyny wzbudza wiele kontrowersji i podzieliła polskie środowisko medyczne. Niektórzy eksperci uważają, że zastosowanie substancji może wywoływać szybkie mutacje koronawirusa i wiązać z możliwością powstania lekoopornych szczepów SARS-CoV-2.

Rozpoczęcie badań klinicznych

W Polsce ruszyły badania kliniczne mające zweryfikować hipotezę. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adam Niedzielski poinformował, że pierwszych wyników badań można spodziewać się w drugiej połowie kwietnia.

Konrada Rejdak przewodniczy grupie, która prowadzi badania na populacji leczonych ambulatoryjnie osób z łagodnym przebiegiem COVID-19. Z kolei zespół pod kierownictwem prof. Adama Barczyka prowadzi obserwacje populacji pacjentów z umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby, którzy wymagających hospitalizacji. W badaniu bierze obecnie udział 200 osób. Niewykluczone, że grupa pacjentów biorących udział w testach w przyszłości się powiększy, jeżeli wyniki badań okażą się obiecujące. Oprócz amantadyny lub placebo, pacjenci przechodzą też standardowe leczenie w przypadku COVID-19.

Wykazanie skuteczności i bezpieczeństwa leczenia przypadków klinicznych COVID-19 za pomocą amantadyny, byłoby znaczącym krokiem w walce ze skutkami panującej pandemii, ponieważ jest ona tanim i łatwo dostępnym lekiem. W ocenie Ministra Zdrowia, jeśli wyniki badania nad amantadyną okażą się pozytywne, lek mógłby być stosowany w leczeniu COVID-19 jeszcze w tym roku.

Ośrodki, które realizują projekt:

 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie,
 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
 • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,
 • Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie,
 • Pracownia Medycyny Rodzinnej,
 • Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski,
 • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego,
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu,
 • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij