Trwają badania kliniczne nad amantadyną – czy okaże się skuteczna w leczeniu COVID-19?
Justyna Piekara

Trwają badania kliniczne nad amantadyną – czy okaże się skuteczna w leczeniu COVID-19?

Amantadyna (chlorowodorek amantadyny) to substancja czynna leków powszechnie stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Ponieważ  wykazuje ona także działanie wirusostatyczne, już jakiś czas temu zaczęto zastanawiać się nad wykorzystaniem jej w leczeniu COVID-19. Na początku kwietnia ruszyły w Polsce badania kliniczne mające ocenić wpływ amantadyny na pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy uzyskali zgodę Urzędu Rejestracji Leków, na finansowanie badań zdecydowała się Agencja Badań Medycznych. Czy potwierdzi się skuteczność substancji w leczeniu COVID-19?

Czy amantadyna zyska nowe przeznaczenie medyczne?

Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku wykazało, że u pacjentów, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przyjmujących amantadynę zgodnie z jej dotychczasowym przeznaczeniem medycznym (lek ma zastosowanie neurologiczne i podawany jest osobom z chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym), nie rozwinęły się ciężkie objawy COVID-19.

Jakiś czas temu ogłoszono, że zbliżone obserwacje poczyniła grupa naukowców z Uniwersytetu w Cambridge u pacjentów z chorobą Parkinsona. Niedawno uczeni z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie opublikowali w czasopiśmie „Viruses” raport na temat potencjału amantadyny w leczeniu choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2. Oba zespoły sugerują dalsze badania w tym kierunku.

Profesorowie Konrad Rejdak (kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) oraz Paweł Grieb (kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN) opublikowali artykuł, w którym sugerują, że amantadyna wykazuje działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażenie komórek układu oddechowego i zapobiegać rozwojowi ostrej niewydolności oddechowe (ARDS). Podkreślają, że warunkiem skuteczności amantadyny w przypadkach COVID-19 jest zastosowanie leku we wczesnej fazie choroby.

Kontrowersje wokół amantadyny

Obecnie nie ma jeszcze żadnych naukowych dowodów na to, że amantadyna jest skutecznym lekiem przeciwko COVID-19. W związku z tym nie ma podstaw do wpisywania leku w rekomendacje. Leki z amantadyną w Polsce dostępne są jedynie na receptę, stosowanie ich na własną rękę, poza zarejestrowanymi wskazaniami klinicznymi, może być niebezpieczne i wiązać się z wieloma niepożądanymi efektami (np. zawroty głowy, pobudzenie psychomotoryczne, problemy z koncentracją i snem, obrzęki).

Sprawa amantadyny wzbudza wiele kontrowersji i podzieliła polskie środowisko medyczne. Niektórzy eksperci uważają, że zastosowanie substancji może wywoływać szybkie mutacje koronawirusa i wiązać z możliwością powstania lekoopornych szczepów SARS-CoV-2.

Rozpoczęcie badań klinicznych

W Polsce ruszyły badania kliniczne mające zweryfikować hipotezę. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adam Niedzielski poinformował, że pierwszych wyników badań można spodziewać się w drugiej połowie kwietnia.

Konrada Rejdak przewodniczy grupie, która prowadzi badania na populacji leczonych ambulatoryjnie osób z łagodnym przebiegiem COVID-19. Z kolei zespół pod kierownictwem prof. Adama Barczyka prowadzi obserwacje populacji pacjentów z umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby, którzy wymagających hospitalizacji. W badaniu bierze obecnie udział 200 osób. Niewykluczone, że grupa pacjentów biorących udział w testach w przyszłości się powiększy, jeżeli wyniki badań okażą się obiecujące. Oprócz amantadyny lub placebo, pacjenci przechodzą też standardowe leczenie w przypadku COVID-19.

Wykazanie skuteczności i bezpieczeństwa leczenia przypadków klinicznych COVID-19 za pomocą amantadyny, byłoby znaczącym krokiem w walce ze skutkami panującej pandemii, ponieważ jest ona tanim i łatwo dostępnym lekiem. W ocenie Ministra Zdrowia, jeśli wyniki badania nad amantadyną okażą się pozytywne, lek mógłby być stosowany w leczeniu COVID-19 jeszcze w tym roku.

Ośrodki, które realizują projekt:

  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie,
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
  • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,
  • Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie,
  • Pracownia Medycyny Rodzinnej,
  • Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski,
  • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij