×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Szczepienie dzieci przeciwko grypie o połowę zmniejsza ryzyko hospitalizacji

Lekarze są zgodni co do tego, że szczepienie przeciw grypie sprzyja nam wszystkim, ale jego rola jest szczególna w przypadku dzieci. To właśnie im wirus zagraża najbardziej, powodując stosunkowo wysokie ryzyko komplikacji wymagających pobytu w szpitalu. Jak dotąd niewiele badań potwierdziło zasadność szczepienia dzieci przeciw grypie w tym kontekście, ale najnowsze, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan sugeruje, że oddanie dziecka pełnej serii szczepień przeciw tej chorobie, obejmujących dwie dawki, zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad połowę.

Wspomniane badanie zostało oparte o dane pochodzące z największego funduszu zdrowotnego w Izraelu. Objęło informacje o zdrowiu niemal 3800 dzieci od 6 miesiąca do 8. roku życia, które w związku z grypą znalazły się w szpitalu między 2015 a 2018 rokiem. Jak się okazało, szczepienie przeciw niej zmniejszało ryzyko hospitalizacji związanej z chorobą aż o 54 proc. i potwierdziło, że redukcja zagrożenia jest największa, jeśli dziecko otrzyma nie jedną, ale dwie dawki szczepionki. Warto pamiętać, że na komplikacje pogrypowe narażone są zwłaszcza dzieci z astmą i chorobami serca, w których wypadku podanie szczepionki jest kluczowe dla zachowania ochrony przed wirusem.

Dzieci powinny otrzymywać pełną dawkę szczepionki przeciw grypie

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia w Izraelu, dzieci powinny być szczepione przeciw grypie co roku, najlepiej jeszcze przed sezonem grypowym. Im szybciej podana zostanie szczepionka, tym lepiej, ponieważ w grupie szczególnego ryzyka zakażenia znajdują się zwłaszcza dzieci do 5. roku życia. Podobne wytyczne obowiązują w USA, gdzie zaleca się, by dzieci poniżej 8. roku życia, które nigdy nie były szczepione lub otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki, dostały kolejną, by zwiększyć skuteczność ochrony.

Szczepione ciężarne rzadziej trafiają do szpitala

Wspomniane badanie potwierdza wyniki poprzedniego, prowadzonego przez ten sam zespół, które pokazało 40 proc. redukcję ryzyka hospitalizacji w związku z powikłaniami grypy u kobiet w ciąży, które przyjęły szczepionkę. To kolejny dowód na to, że szczepienie w tym kierunku ma sens i może uchronić przed najcięższymi konsekwencjami zakażenia wirusowego.

Badanie dodatkowo pokazało, że szczepienie było równie skuteczne o każdej porze roku i w każdym sezonie, niezależnie od szczepu wirusa, zwłaszcza w grupie szczególnie narażonej na jego konsekwencje, którą są dzieci.

Coraz bliżej uniwersalnej szczepionki przeciw wirusowi grypy

Problem może stanowić fakt, że jak dotąd nie wynalezionego uniwersalnej szczepionki na wszystkie typy wirusa. Badania w tym kierunku trwają, a obiecujące wyniki przyniosło to przeprowadzone przez naukowców z Georgia State University. Wynaleźli oni szczepionkę opartą o nanocząsteczki, która – jak pokazało badanie na myszach – zapewnia szeroką i długotrwałą ochronę przeciw różnym szczepom wirusa grypy. Zawiera ona macierz z dwóch typów białek wirusowych, a myszy, którym podano nanocząsteczkę, uodporniły się na sześć różnych szczepów wirusa. Wspomniane proteiny znajdują się we wszystkich typach wirusów grypy i nie ulegają znaczącym mutacjom, co przesądza o ich uniwersalnym charakterze. Naukowcy z Georgia State University jako jedni z niewielu zdecydowali się oprzeć szczepionkę przeciw wirusowi o oba typy protein, ponieważ wiedza na ich temat w ostatnich latach została poszerzona. Gdyby dało się opracować uniwersalną szczepionkę przeciwko tej chorobie, możliwe byłoby zapobieganie jej epidemiom niezależnie od czasu i miejsca występowania. Wirus wywołujący ją ulega szybkim mutacjom, przez co zaszczepienie się w jednym sezonie nie gwarantuje ochrony w kolejnym.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. Georgia State University, Universal flu vaccine protects against 6 influenza viruses in mice, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200107104909.htm, [dostęp:] 23.01.2020.
  2. University of Michigan, Full influenza vaccination among children cuts hospitalization in half, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/uom-fiv012120.php, [dostęp:] 23.01.2020.
  3. U. Baum, S. Kulathinal, K. Auranen, H. Nohynek, Effectiveness of two influenza vaccines in nationwide cohorts of Finnish two-year-old children in the seasons 2015/16-2017/18, “Clinical Infectious Diseases”, DOI: 10.1093/cid/ciaa050.
  4. Y. Wang, L. Deng, G.X. Gonzalez, L. Luthra i inni, Double‐layered M2e‐NA protein nanoparticle immunization induces broad cross‐protection against different influenza viruses in mice, “Advanced Healthcare Materials”, DOI: 10.1002/adhm.201901176.

Podziel się: