×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trądzik – najważniejsza jest równowaga bakteryjna skóry

Burza hormonów, złe odżywianie czy niewłaściwa higiena osobista – lekarze wskazują na wiele potencjalnych przyczyn młodzieńczego trądziku, jednak jak dotąd naukowcy nie są w stanie jednoznacznie zdefiniować jego genezy. Badacze z Węgier przeprowadzili badania, które mogą rzucić na tę kwestię nowe światło. Ich zdaniem występowanie trądziku może mieć związek ze składem indywidualnej mikroflory skóry, a więc z zasiedlającymi ją bakteriami. 

Jeśli te tezy się potwierdzą, trądzik powinien być tratowany nie jako jednostka chorobowa wymagająca medycznej interwencji, ale pewien stan przejściowy, charakterystyczny dla młodego wieku, objawiający się różnym nasileniem w zależności od tego, na jakie mikroby i związki chemiczne zostanie wystawiona młoda skóra. 

Trądzik powstaje w porach skóry, w których znajdują się mieszki włosowe produkujące sebum. Ma ono przede wszystkim działanie ochronne, jednak jego nadprodukcja, połączona z nadmiarem martwych komórek skóry, doprowadza do zatkania porów i powstania stanu zapalnego, co skutkuje pojawianiem się łojotoku i w konsekwencji pryszczy.

Mikrobiota skóry kontra wypryski

Teoria naukowców z Uniwersytetu w Debrecen bazuje na tej obserwacji, sugerując, że nadprodukcja sebum zaburza funkcjonowanie flory bakteryjnej skóry, wytwarzając sprzyjające środowisko do rozwoju szkodliwych bakterii wywołujących trądzik, takich jak Cutibacterium acnes

By sprawdzić tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili badanie na modelu zwierzęcym. Myszy zostały zarażone bakteriami wywołującymi trądzik, co z kolei spowodowało zwiększenie stężenia cytokin sprzyjających powstawaniu stanu zapalnego, który bezpośrednio wiąże się z trądzikiem. W opinii badaczy ta obserwacja pozwala powiązać powstawanie trądziku ze stanem mikroflory skóry, podobnie jak negatywne zmiany w mikrobiocie żołądka doprowadzają do pogorszenia szeregu sfer zdrowia, od psychiki po zdolności kognitywne związane między innymi z występowaniem objawów ze spektrum autyzmu. 

Złożone przyczyny trądziku

Powiązanie nie oznacza związku przyczynowo–skutkowego, bo, jak zauważają badacze, na powstawanie młodzieńczego trądziku wpływa mnóstwo rozmaitych, często sprzecznych czynników. Na pewno trzeba uwzględnić rolę wspomnianych już hormonów, aczkolwiek w tym wypadku trudno zidentyfikować je jednoznacznie. 

Trądzik jest powszechnym zjawiskiem w okresie dorastania i dotyka aż 95 proc. młodzieży między 13 a 19 rokiem życia, jednak może wystąpić również później, nawet po ukończeniu 50. roku życia. 

To odkrycie może mieć duże znaczenie w kontekście wynajdywania nowych strategii leczenia. Obecnie w celu pozbycia się trądziku najczęściej stosuje się antybiotyki, które zwalczają bakterie chorobotwórcze, ale przy okazji wyjaławiają mikroflorę. W przypadku antybiotyku w maści można więc przypuszczać, że rozprawiając się ze złymi bakteriami na skórze, lek narusza też naturalną, zdrową florę skóry co może pogarszać jej stan. 

Jeśli nie antybiotyk, to co?

Trend odchodzenia od antybiotyków staje się coraz popularniejszy wśród lekarzy specjalizujących się w leczeniu trądziku. Ten zwrot ma związek nie tylko z obawami o antybiotykooporność coraz to nowych szczepów bakterii, ale również z troską o mikrobiom. Długotrwałe stosowanie antybiotyków przez osoby z trądzikiem może skutkować wzrostem częstotliwości występowania infekcji górnego odcinka dróg oddechowych, jak również wzrostem stężenia cukru we krwi. Alternatywą dla antybiotyków mogą być terapie świetlne lub laserowe, jak również zmiany w diecie, aczkolwiek skuteczność tych metod wymaga dalszych badań, ponieważ związek odżywiania z rozwojem trądziku pozostaje niejasny. 

Na wczesnym etapie rozwoju trądziku wysoką skuteczność wykazują leki na bazie retinoidów, które są w stanie całkowicie zwalczyć przyczyny trądziku aż w 80 proc. przypadków. Poszukiwanie alternatyw jest popularne, jednak w zgodnej opinii lekarzy antybiotyki pozostają najskuteczniejszą bronią w walce z trądzikiem, również u osób w starszym wieku.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. A.    Szegedi, Z. Dajnoki, T. Bíró i in., Acne: Transient Arrest in the Homeostatic Host–Microbiota Dialog?, Cell - Trends in Immunology, Published:September 26, 2019DOI:https://doi.org/10.1016/j.it.2019.08.006.
  2. T. Hale, Acne Could Be A "Natural Transient State" Linked To Teenage Skin's Changing Flora, Study Suggests “iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/acne-could-be-a-natural-transient-state-linked-to-teenage-skins-changing-flora-study-suggests/, [dostęp:] 01.10.2019 r. 
  3. J. W. Marson, H. E. Baldwin, An Overview of Acne Therapy, “Dermatologic Clinics” 2019; 37 (2): 183 DOI: 10.1016/j.det.2018.12.001.
  4. Rutgers University, Doctors turning to antibiotic alternatives to treat acne, sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190424125214.htm>, [dostęp:] 01.10.2019 r.

Podziel się: