Pierwszy na świecie przeszczep nerki od żywego dawcy z HIV
Katarzyna Szulik

Pierwszy na świecie przeszczep nerki od żywego dawcy z HIV

Przeszczepy nerek są najczęściej wykonywaną procedurą tego typu na świecie. Można powiedzieć, że niemal rutynową, co nie oznacza, że przestały być wyzwaniem dla lekarzy. Szczególnie trudnym zagadnieniem jest ich wykonywanie u osób przewlekle chorych. Lekarze z USA dokonali przełomu w tej kwestii, wykonując pierwszą transplantację nerek od żywego dawcy z wirusem HIV. 

Przeszczep nerek to jeden z dwóch przypadków (razem z wątrobą), gdy organ może pochodzić od żyjącego dawcy. Wówczas w grę wchodzi darczyństwo rodzinne lub tzw. altruistyczne, gdy narząd oddaje choremu niespokrewniona z nim osoba. W Polsce jest to możliwe wyłącznie w przypadku transplantacji krzyżowych, kiedy organami wymieniają się członkowie dwóch rodzin. Jednak w wielu innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych powszechne jest właśnie dawstwo altruistyczne jako odpowiedź na trudności z pozyskaniem organów od osób zmarłych. 

Przeszczep nerek od żywego dawcy z HIV — zmiana prawa i nowe możliwości

Dodatkowy problem pojawia się w chwili, gdy tego niezbędnego do życia narządu potrzebuje osoba z chorobą przewlekłą, w tym przypadku z HIV. Jeszcze do niedawna prawo federalne w USA zabraniało transplantacji organów między osobami z tą chorobą. Jednak wraz z postępem medycyny stało się jasne, że osoby zarażone, których zdrowie pozostaje pod kontrolą mogą żyć zdrowo i długo oraz być dawcami organów dla innych zarażonych. Ta możliwość pojawiła się w USA w 2013 roku wraz z przyjęciem tzw. HOPE Act, czyli the HIV Organ Policy Equity Act, który zmienił zasady donacji organów pomiędzy osobami dotkniętymi wirusem. 

Zielone światło dla przeszczepów nerek

Po zmianie prawa lekarze nadal nie mieli pewności czy osoby zarażone HIV mogą żyć tylko z jedną nerką, zwłaszcza że ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności tych organów. Dodatkowe obciążenie dla nich stanowi terapia antyretrowirusowa. Aby mieć pewność, że ryzyko takiego zabiegu operacyjnego nie jest zbyt duże w stosunku do ewentualnych korzyści, naukowcy przeanalizowali stan zdrowia około 40 tysięcy osób z wirusem, co pozwoliło im stwierdzić, że w dobie współczesnych, nowoczesnych terapii ryzyko wystąpienia niewydolności nerek w tej grupie jest stosunkowo nieduże. 

Pierwszy przeszczep nerki biorcy z HIV odbył się w 2016 roku przy użyciu organu pochodzącego od martwego dawcy, który również był nosicielem. Do tej chwili w John Hopkins Hospital przeprowadzono 116 operacji tego rodzaju. 

Powodzenie tych zabiegów skłoniło lekarzy z Baltimore do rozpoczęcia przygotowań mających na celu przeprowadzenie transplantacji uwzględniającej dawstwo altruistyczne. 

Dar serca i pierwszy sukces dotyczący przeszczepu nerek

Do przeprowadzenia pierwszej transplantacji tego rodzaju na świecie doszło poniekąd z inicjatywy samej dawczyni, która w 2016 dowiedziała się, że jeden z jej znajomych, również zarażony wirusem wymaga przeszczepu nerki. Nina Martinez na własną rękę skontaktowała się z John Hopkins Hospital, oferując swoje dawstwo. Przyjaciel Niny niestety nie doczekał swojej szansy na normalne życie, ale jej odwaga nie poszła na marne. 

W John Hopkins Hospital 25 marca 2019 roku dokonano pierwszej na świecie operacji, w której żywa, 35-letnia dawczyni z HIV oddała nerkę obcemu biorcy z tą samą chorobą.

Lekarze ostrożnie mówią o sukcesie, choć kobieta czuła się świetnie po zabiegu operacyjnym i rozpoczęła planowanie udziału w maratonie odbywającym się w tym roku. Podczas konferencji prasowej mówiła, że jej celem jest zmiana świadomości społeczeństwa na temat HIV oraz dawanie pozytywnego przykładu tym osobom, które przez wzgląd na chorobę mogą obawiać się przeszczepu. 

Czy dawstwo altruistyczne będzie legalne w Polsce?

W Polsce problem stanowi samo zagadnienie darczyństwa altruistycznego w odniesieniu do osób zdrowych. Obecnie brak pokrewieństwa wchodzi w grę wyłącznie w sytuacji, gdy organ jest pobierany od osoby zmarłej. W przeciwnym razie dawca musi być spokrewniony z biorcą w linii prostej jako rodzic, dziecko, rodzeństwo lub małżonek. W szczególnych przypadkach organ można oddać również partnerowi lub członkowi dalszej rodziny, co jednak wymaga zgody ze strony sądu. Ta sytuacja prawna ma się zmienić. Trwają prace nad ustawą. Poprawki przygotował zespół Ministerstwa Zdrowia składający się z prawników, lekarzy oraz psychologów. Nowe zapisy mają rozszerzyć możliwość przekazywania narządów na wszystkie osoby, które spełnią kryteria medyczne i psychologiczne. Dawstwo altruistyczne prawdopodobnie będzie obwarowane ograniczeniami, jakie zapobiegną handlowi organami, czyli przekazywaniu ich za opłatą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij