×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sucha skóra? Tego musisz unikać zimą

Twoja skóra zimą wymaga specjalistycznej opieki szczególnie, jeśli z natury masz cerę suchą. Trudne warunki atmosferyczne takie, jak mróz i wiatr oraz niska wilgotność powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, do tego nagłe zmiany temperatury. Wszystkie te czynniki powodują nasilenie problemów suchej skóry znacznie bardziej niż w pozostałych porach roku. Czy wiesz, co jeszcze może szkodzić Twojej skórze zimą i czego należy unikać?

Sucha skóra twarzy to często cecha wrodzona, której nie da się wyleczyć, dlatego wymaga specjalistycznej opieki przez cały rok. Może być ona również wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, źle dobranych kosmetyków, alergii, chorób skóry i niskiego nawodnienia organizmu. Trudne warunki atmosferyczne oraz wysuszające działanie niektórych kosmetyków osłabiają ochronną warstwę hydrolipidową skóry, co prowadzi do jej nadmiernego wysuszenia, wzmożonego napięcia i spadku elastyczności. Częściej dochodzi do podrażnień, pękania naczynek i złuszczania naskórka, skóra szybciej się starzeje, mogą powstawać przebarwienia i zmarszczki. Problem ten dotyczy przede wszystkim skóry twarzy, dekoltu i dłoni, które są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników, jednak odpowiednią opieką należy otoczyć całe ciało.

Jakie czynniki mogą nasilać objawy suchej skóry? Czego należy unikać?

Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja, mająca na celu odpowiednie nawodnienie i natłuszczenie skóry oraz ochronę przed wiatrem i mrozem. Jest to związane zarówno z stosowaniem odpowiednich dla tej pory roku kosmetyków, jak i zmianą niektórych nawyków. 

•    Kosmetyki do mycia i demakijażu 

Unikaj kosmetyków zawierających detergenty, sztuczne aromaty i konserwanty, które mogą wysuszać i podrażniać osłabioną skórę. Mydło w kostce, żel pod prysznic oraz sole i płyny do kąpieli najlepiej zastąpić naturalnymi preparatami na bazie olejów. Do demakijażu stosuj płyny micelarne lub oleje OCM (Oil Cleansing Metod). Oleje, które są tłuszczami delikatnie usuwają bród, kurz, makijaż oraz nadmiar sebum, nie zaburzając struktury hydrolipidowej skóry. Zwykła oliwa z oliwek znakomicie sprawdzi się zarówno jako dodatek do kąpieli, jak i skuteczny środek do demakijażu.

W przypadku punktowych zmian skórnych, jak wypryski unikaj stosowania preparatów z alkoholem, nadtlenkiem benzoilu i retinoidami, gdyż mogą one powodować podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie. Warto w tej sytuacji sięgnąć po naturalny olejek np. tamanu, który stosowany punktowo leczy zmiany i nawilża skórę.

•    Kremy i balsamy do ciała

Zimą przede wszystkim zrezygnuj z kosmetyków, które stosowałaś latem. Zazwyczaj zawierają one duże ilości wody, co w wyniku ekspozycji na działanie mrozu i wiatru może prowadzić do nieprzyjemnych zmian, pęknięć i złuszczania naskórka. Stosuj kosmetyki o bogatej konsystencji i wysokiej zawartości lipidów, które regenerują naturalną strukturę skóry i tworzą na jej powierzchni warstwę izolacyjną chroniącą przed mrozem. Powinny zawierać w swoim składzie min. naturalne oleje, masło shea, kwas hialuronowy czy glicerynę. Sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty mogą podrażniać skórę, najlepiej stosować kosmetyki naturalne.

Zachowaj ostrożność podczas stosowania preparatów zawierających kwas salicylowy i retinoidy, należy to robić pod kontrolą dermatologa. 

•    Zabiegi kosmetyczne

Zimą często wykonywane są zabiegi złuszczające, których ze względu na zbyt duże nasłonecznienie nie wykonuje się latem. Mikrodermabrazja, laser czy złuszczanie kwasami organicznymi korzystnie wpływa na stan skóry szczególnie, jeśli masz problemy z przebarwieniami lub przeszkadzają Ci drobne zmarszczki. Pamiętaj jednak, aby zawsze skonsultować się z dermatologiem, nie robić tego w czasie ostrych mrozów i bezwzględnie stosować kremy z wysokim filtrem UV.

W codziennej pielęgnacji unikaj stosowania gruboziarnistych peelingów do twarzy i ciała, gdyż usuwają one naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry.

•    Nawyki 

Gorąca kąpiel, długi prysznic, sauna czy jacuzzi, któż tego nie lubi. Niestety zimą zbyt długi kontakt z wodą szczególnie, jeśli jest ona zbyt ciepła niszczy warstwę ochronną skóry, dlatego postaw na krótkie kąpiele lub szybki prysznic w cieplej wodzie. Zawsze stosuj odpowiednie kosmetyki od razu po kąpieli. Nie wychodź na mróz bezpośrednio po umyciu, zaczekaj 15-30 minut aż skóra wchłonie substancje odżywcze. Nie wychodź z domu bez zastosowania kremu ochronnego z filtrami UV i pomadki do ust. Unikaj zbyt długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych i nadmiernie ogrzewanych, ponieważ zbyt niska wilgotność powietrza wysusza skórę, stosuj nawilżacze powietrza. Ogranicz, a najlepiej rzuć palenie papierosów, dym papierosowy sprzyja wysuszeniu i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Pamiętaj o stosowaniu kremów ochronnych do rąk. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów zmniejsza stopień nawodnienia skóry, wypijaj min 2-3 litry wody dziennie.

Zimą Twoja skóra wymaga szczególnej opieki, dlatego stosuj odpowiednie kosmetyki i unikaj czynników, które mogą osłabiać jej naturalną warstwę ochronną. 


Podziel się: