Nowy rok bez klauzul opt-out – gdzie jest najgorzej?
Katarzyna Szulik

Nowy rok bez klauzul opt-out – gdzie jest najgorzej?

Początek 2018 roku to cezura obowiązywania wypowiedzeń klauzul opt-out – większość lekarzy zadeklarowało rezygnację z dodatkowej pracy właśnie na ten okres. Jak informuje „Rzeczpospolita” do 28 grudnia włącznie z pracy pod klauzulą zrezygnowało ponad 3500 lekarzy, w tym niemal 1900 rezydentów.

Problemy związane z wypowiadaniem klauzul opt-out zaczęly się już w grudniu, skutkując zapowiedziami ograniczenia bądź całkowitego wstrzymania przyjęć do poszczególnych szpitali. Wcześniej pisaliśmy między innymi o sytuacji w szpitalach dziecięcych, która zaniepokoiła Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. 

Poważne problemy z obsadą szpitali

NZOZ Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie wstrzymał przyjęcia na oddziale dziecięcym, którego działalność prawdopodobnie zostanie zawieszona w styczniu. Na sąsiednim Podlasiu najwięcej klauzul opt-out wypowiedziano w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, który także prowadzi oddziały dla dzieci i młodzieży, oraz w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W tej placówce, zgodnie z informacjami „Dziennika Gazety Prawnej”, z pracy po godzinach zrezygnowało aż 90 proc. lekarzy. O dramatycznej sytuacji mówić można w kontekście Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Na 170 zatrudnionych tu lekarzy klauzule opt-out wypowiedziało aż 104 medyków, w tym wielu anestezjologów, co wymusiło przesunięcie wielu planowych operacji. Wszystko to sprawiło, że zgodnie ze słowami rzeczniczki szpitala, pracuje on w trybie awaryjnym. Problemy czekają także pacjentów Instytutu Matki Polki w Łodzi, gdzie klauzule opt-out wypowiedziała połowa lekarzy.

To właśnie niewielkie placówki mają największe problemy w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out. Duże, znajdujące się między innymi we Wrocławiu, są w stanie „łatać” kadrowe dziury z pomocą zatrudnionego personelu.

I tu jednak odmowa podpisywania klauzul zwiastuje spore problemy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym pracy ponad ustawowy limit 48 godzin tygodniowo odmówili niemal wszyscy lekarze – 266 na 283 zatrudnionych w tej placówce. 

Połowa lekarzy odmówiła dodatkowej pracy

Dokładnie 3528 wypowiedzeń klauzul opt-out, o których informuje Ministerstwo Zdrowia, zdaniem Naczelnej Izby lekarskiej jest liczbą zaniżoną o około 1000.

Jednak nawet uznawana przez resort skala równa się mniej więcej połowie lekarzy, którzy w ogóle mieli możliwość wypowiedzenia klauzul. Mogą to zrobić wyłącznie medycy zatrudnieni na cały etat, co dotyczy stosunkowo niedużej grupy spośród około 23 000 lekarzy pracujących w Polsce. Aż 75 proc. z nich wykonuje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych, a spośród pozostałych wielu zatrudnionych jest tylko na pół etatu. 

Polecane dla Ciebie

Najgorzej w łódzkim

W skali kraju największe problemy związane z wypowiadaniem klauzul opt-out dotkną placówki i pacjentów z województwa łódzkiego. Tu zrezygnowało z nich aż 700 lekarzy, z czego połowę stanowią specjaliści. Na miejscu drugim znalazło się województwo mazowieckie, gdzie protest w tej formie prowadzi około 500 lekarzy skupionych głównie w stolicy. Miejsce trzecie pod względem skali wypowiedzeń zajęło województwo świętokrzyskie, gdzie dodatkowej pracy odmówiło 322 medyków. 

Wypowiadanie klauzul opt-out to kolejna forma protestu lekarzy domagających się polepszenia warunków pracy. Ich głównym postulatem jest zwiększenie finansowania służby zdrowia do poziomu średniej europejskiej, czyli 6,8 proc. PKB. Protest rozpoczął się 2 października i wyszedł ze środowiska rezydentów. Odmowa pracy z czasem przerodziła się w trwającą miesiąc głodówkę. W tym czasie postulaty protestujących nie zostały spełnione, więc zadecydowano o zmianie formy protestu na wypowiadanie klauzul opt-out, co jak pokazuje praktyka, również stanowi realną formę nacisku na władzę. Mimo że rezydenci otrzymali podwyżki i zapowiedzi kolejnych, chcą kontynuować protest z myślą o całościowej poprawie sytuacji w służbie zdrowia. 

Źródła: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij