Nowa szansa dla cukrzyków ze schorzeniami wzroku
Katarzyna Szulik

Nowa szansa dla cukrzyków ze schorzeniami wzroku

Zmodyfikowana witrektomia to najnowsza metoda usuwania cukrzycowego obrzęku plamki, schorzenia dotykającego około 40 proc. dorosłych cukrzyków. Opracowali ją okuliści z Japonii, a w Europie po raz pierwszy zastosowali ją lekarze z Łodzi.

Cukrzycowy obrzęk plamki to schorzenie występujące powszechnie wśród cukrzyków, a w jego konsekwencji dochodzi do poważnego pogorszenia widzenia, między innymi uniemożliwiającego czytanie i pisanie. Wspomniana choroba dotyka przede wszystkim osoby w wieku średnim, a więc wciąż aktywne zawodowo. 

Laserowo lub zastrzykiem

Metod leczenia obrzęku plamki jest kilka, a przez lata podstawową były zabiegi laserowe. Obecnie najpopularniejsze są jednak zastrzyki do środka gałki ocznej, które, choć bardziej skuteczne, są jednak bardzo drogie i wymagają częstego powtarzania, nawet raz w miesiącu. W ostatnim czasie wobec takich pacjentów coraz częściej stosuje się witrektomię, polegająca na usunięciu ciała szklistego ze środka oka. Następnie wykonywany jest peeling błony granicznej wewnętrznej, dzięki czemu udaje się trwale zmniejszyć obrzęk będący podstawowym problemem przy tym schorzeniu. Zabieg jest skuteczny, jednak jego efekty są odroczone w czasie – wyraźna poprawa jest odczuwalna dopiero po kilku miesiącach. 

Nowy pomysł i świetne efekty

Metoda opracowana przez Japończyków bazuje na witrektomii, jednak uwzględnia jej lekką modyfikację przy przeprowadzaniu zabiegu. W tym wypadku również dochodzi do usunięcia ciała szklistego ze środka oka, czemu towarzyszy wycięcie wspomnianej wcześniej błony granicznej wewnętrznej. Największą nowością jest jednak połączenie tej metody z wykonaniem zastrzyku z soli fizjologicznej tuż pod plamką żółtą, co prowadzi do jej odwarstwienia. Dzięki temu możliwe jest wypłukanie szkodliwych produktów metabolizmu, które przedostają się do oka w związku z cukrzycą. Wspomniana metoda pozwala na szybkie, skuteczne i trwałe przywrócenie wzroku pacjentowi. 

Innowacja na refundację

Japończycy jak dotąd wykonali 24 zabiegi tego typu, a ich efekty opisali na łamach "Japanese Journal of Ophthalmology". Ich metodą zainteresowali się lekarze z Łodzi, gdzie do tej pory przeprowadzono 7 zabiegów z wykorzystaniem zmodyfikowanej witrektomii. Ponieważ przy wstrzykiwaniu stosuje się sól fizjologiczną, sama zmiana metody jest niewielka i zabieg można refundować w ramach NFZ. Mała zmiana daje świetne efekty – pacjenci odzyskują zdolność prawidłowego widzenia już po tygodniu od zabiegu. 

Pierwsze zabiegi na polskich pacjentach zostały przeprowadzone w grudniu 2016 roku i udowodniły skuteczność metody. Obecnie wszystkie osoby, które je przeszły, cieszą się zdrowym wzrokiem i nie zaobserwowano u nich nawrotów choroby. 

Cukrzyku, pamiętaj o oczach!

Schorzenia oczu są jednymi z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Z tego względu osoby na nią chorujące powinny regularnie badać stężenie glukozy oraz cholesterolu we krwi, a także pamiętać o badaniach okulistycznych pozwalających na wykrycie schorzenia w porę. 

Źródło: PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij