×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nowa szansa dla cukrzyków ze schorzeniami wzroku

Zmodyfikowana witrektomia to najnowsza metoda usuwania cukrzycowego obrzęku plamki, schorzenia dotykającego około 40 proc. dorosłych cukrzyków. Opracowali ją okuliści z Japonii, a w Europie po raz pierwszy zastosowali ją lekarze z Łodzi.

Cukrzycowy obrzęk plamki to schorzenie występujące powszechnie wśród cukrzyków, a w jego konsekwencji dochodzi do poważnego pogorszenia widzenia, między innymi uniemożliwiającego czytanie i pisanie. Wspomniana choroba dotyka przede wszystkim osoby w wieku średnim, a więc wciąż aktywne zawodowo. 

Laserowo lub zastrzykiem

Metod leczenia obrzęku plamki jest kilka, a przez lata podstawową były zabiegi laserowe. Obecnie najpopularniejsze są jednak zastrzyki do środka gałki ocznej, które, choć bardziej skuteczne, są jednak bardzo drogie i wymagają częstego powtarzania, nawet raz w miesiącu. W ostatnim czasie wobec takich pacjentów coraz częściej stosuje się witrektomię, polegająca na usunięciu ciała szklistego ze środka oka. Następnie wykonywany jest peeling błony granicznej wewnętrznej, dzięki czemu udaje się trwale zmniejszyć obrzęk będący podstawowym problemem przy tym schorzeniu. Zabieg jest skuteczny, jednak jego efekty są odroczone w czasie – wyraźna poprawa jest odczuwalna dopiero po kilku miesiącach. 

Nowy pomysł i świetne efekty

Metoda opracowana przez Japończyków bazuje na witrektomii, jednak uwzględnia jej lekką modyfikację przy przeprowadzaniu zabiegu. W tym wypadku również dochodzi do usunięcia ciała szklistego ze środka oka, czemu towarzyszy wycięcie wspomnianej wcześniej błony granicznej wewnętrznej. Największą nowością jest jednak połączenie tej metody z wykonaniem zastrzyku z soli fizjologicznej tuż pod plamką żółtą, co prowadzi do jej odwarstwienia. Dzięki temu możliwe jest wypłukanie szkodliwych produktów metabolizmu, które przedostają się do oka w związku z cukrzycą. Wspomniana metoda pozwala na szybkie, skuteczne i trwałe przywrócenie wzroku pacjentowi. 

Innowacja na refundację

Japończycy jak dotąd wykonali 24 zabiegi tego typu, a ich efekty opisali na łamach "Japanese Journal of Ophthalmology". Ich metodą zainteresowali się lekarze z Łodzi, gdzie do tej pory przeprowadzono 7 zabiegów z wykorzystaniem zmodyfikowanej witrektomii. Ponieważ przy wstrzykiwaniu stosuje się sól fizjologiczną, sama zmiana metody jest niewielka i zabieg można refundować w ramach NFZ. Mała zmiana daje świetne efekty – pacjenci odzyskują zdolność prawidłowego widzenia już po tygodniu od zabiegu. 

Pierwsze zabiegi na polskich pacjentach zostały przeprowadzone w grudniu 2016 roku i udowodniły skuteczność metody. Obecnie wszystkie osoby, które je przeszły, cieszą się zdrowym wzrokiem i nie zaobserwowano u nich nawrotów choroby. 

Cukrzyku, pamiętaj o oczach!

Schorzenia oczu są jednymi z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Z tego względu osoby na nią chorujące powinny regularnie badać stężenie glukozy oraz cholesterolu we krwi, a także pamiętać o badaniach okulistycznych pozwalających na wykrycie schorzenia w porę. 

Źródło: PAP, Rynek zdrowia


Podziel się: