Nowa szansa dla cukrzyków ze schorzeniami wzroku
Katarzyna Szulik

Nowa szansa dla cukrzyków ze schorzeniami wzroku

Zmodyfikowana witrektomia to najnowsza metoda usuwania cukrzycowego obrzęku plamki, schorzenia dotykającego około 40 proc. dorosłych cukrzyków. Opracowali ją okuliści z Japonii, a w Europie po raz pierwszy zastosowali ją lekarze z Łodzi.

Cukrzycowy obrzęk plamki to schorzenie występujące powszechnie wśród cukrzyków, a w jego konsekwencji dochodzi do poważnego pogorszenia widzenia, między innymi uniemożliwiającego czytanie i pisanie. Wspomniana choroba dotyka przede wszystkim osoby w wieku średnim, a więc wciąż aktywne zawodowo. 

Laserowo lub zastrzykiem

Metod leczenia obrzęku plamki jest kilka, a przez lata podstawową były zabiegi laserowe. Obecnie najpopularniejsze są jednak zastrzyki do środka gałki ocznej, które, choć bardziej skuteczne, są jednak bardzo drogie i wymagają częstego powtarzania, nawet raz w miesiącu. W ostatnim czasie wobec takich pacjentów coraz częściej stosuje się witrektomię, polegająca na usunięciu ciała szklistego ze środka oka. Następnie wykonywany jest peeling błony granicznej wewnętrznej, dzięki czemu udaje się trwale zmniejszyć obrzęk będący podstawowym problemem przy tym schorzeniu. Zabieg jest skuteczny, jednak jego efekty są odroczone w czasie – wyraźna poprawa jest odczuwalna dopiero po kilku miesiącach. 

Nowy pomysł i świetne efekty

Metoda opracowana przez Japończyków bazuje na witrektomii, jednak uwzględnia jej lekką modyfikację przy przeprowadzaniu zabiegu. W tym wypadku również dochodzi do usunięcia ciała szklistego ze środka oka, czemu towarzyszy wycięcie wspomnianej wcześniej błony granicznej wewnętrznej. Największą nowością jest jednak połączenie tej metody z wykonaniem zastrzyku z soli fizjologicznej tuż pod plamką żółtą, co prowadzi do jej odwarstwienia. Dzięki temu możliwe jest wypłukanie szkodliwych produktów metabolizmu, które przedostają się do oka w związku z cukrzycą. Wspomniana metoda pozwala na szybkie, skuteczne i trwałe przywrócenie wzroku pacjentowi. 

Innowacja na refundację

Japończycy jak dotąd wykonali 24 zabiegi tego typu, a ich efekty opisali na łamach "Japanese Journal of Ophthalmology". Ich metodą zainteresowali się lekarze z Łodzi, gdzie do tej pory przeprowadzono 7 zabiegów z wykorzystaniem zmodyfikowanej witrektomii. Ponieważ przy wstrzykiwaniu stosuje się sól fizjologiczną, sama zmiana metody jest niewielka i zabieg można refundować w ramach NFZ. Mała zmiana daje świetne efekty – pacjenci odzyskują zdolność prawidłowego widzenia już po tygodniu od zabiegu. 

Pierwsze zabiegi na polskich pacjentach zostały przeprowadzone w grudniu 2016 roku i udowodniły skuteczność metody. Obecnie wszystkie osoby, które je przeszły, cieszą się zdrowym wzrokiem i nie zaobserwowano u nich nawrotów choroby. 

Cukrzyku, pamiętaj o oczach!

Schorzenia oczu są jednymi z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Z tego względu osoby na nią chorujące powinny regularnie badać stężenie glukozy oraz cholesterolu we krwi, a także pamiętać o badaniach okulistycznych pozwalających na wykrycie schorzenia w porę. 

Źródło: PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij