Lekarze z Katowic uratowali nogę pacjenta przed amputacją
Katarzyna Szulik

Lekarze z Katowic uratowali nogę pacjenta przed amputacją

Jeden z pacjentów Górnośląskiego Centrum Medycznego zgłosił się do lekarzy z żądaniem amputacji nogi, która uniemożliwiała mu normalne funkcjonowanie. Medycy, związani przysięgą Hipokratesa, nie chcieli się na to zgodzić, więc znaleźli sposób na to, by złagodzić dolegliwości pacjenta i uratować kończynę.

Do wspomnianej placówki z nietypową prośbą zgłosił się pan Mirosław, któremu już kilka lat wcześniej usunięto jedną z nóg. Taka konieczność była następstwem wypadku, jakiego doznał w dzieciństwie, w wyniku którego doszło między innymi do uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu nóg. Przez lata uraz powodował kolejne powikłania, a w 2011 roku stan zapalny w biodrze zmusił lekarzy do amputacji. Niestety, z czasem schorzenia dotknęły także drugą nogę mężczyzny, skazując go na przebywanie w pozycji lezącej, ponieważ przez wzgląd na zwyrodnienia nie był w stanie siedzieć i jeździć na wózku inwalidzkim. 

Jak zapobiec amputacji?

W tej sytuacji pan Mirosław uznał, że amputacja drugiej nogi mogłaby być wyjściem z jego sytuacji, pozwalając mu na ponowne używanie wózka. Lekarze, do których się zwrócił, odmówili wykonania zabiegu, ale postanowili przyjrzeć się bliżej jego sytuacji i spróbować jej zaradzić. Kierownik Oddziału Ortopedii Górnośląskiego Centrum Medycznego prof. Damian Kusz tłumaczył podczas konferencji prasowej, że po przeprowadzeniu badań postanowiono przeciąć powstałe w nodze skostnienia i usunąć fragment kości, by nie dopuścić do ich ponownego wystąpienia. Dzięki temu po operacji pan Mirosław był w stanie zginać staw biodrowy i kolanowy bez obaw i bólu

Pacjent nie od razu przystał na ten pomysł i wymagał sporej dozy przekonywania, zwłaszcza, że z jego perspektywy amputacja oznaczała pozbycie się ewentualnych problemów w przyszłości. Lekarze argumentowali między innymi, że z punktu widzenia osoby jeżdżącej na wózku posiadanie choć jednej nogi ma ogromne znaczenie, ponieważ stabilizuje i równoważy ciało. 

Chodzić bez protezy

W tym wypadku usunięcia kończyny udało się uniknąć, jednak często amputacja jest jedynym sposobem na uratowanie życia i zdrowia. Można jednak przeprowadzić ją tak, by w możliwie najmniejszym stopniu utrudniała życie choremu, co udało się lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Na początku 2016 roku do placówki trafił bezdomny pacjent, któremu przez wzgląd na skrajne odmrożenia trzeba było amputować obie stopy. Lekarze, mając świadomość, że człowieka w takiej sytuacji nie będzie stać na drogie protezy, postarali się, by mógł on chodzić nawet bez nich. 

By tak się stało, usunęli stopy do wysokości stawu skokowego, a następnie pobrali z uda pacjenta fragment skóry razem z częścią mięśnia, naczyniami i tkanką nerwową, a następnie przeszczepili ją w miejscu amputacji. Ten zabieg miał mu stworzyć niezbędną amortyzację umożliwiającą chodzenie, przy jednoczesnym pozbawieniu funkcji czuciowych, by poruszanie się nie sprawiało mu bólu. Po takiej amputacji jedynym „wspomaganiem”, jakiego potrzebuje pacjent są buty ortopedyczne ze specjalną wkładką, które są powszechnie dostępne i co ważniejsze, niedrogie. 

Źródło: Onet.pl, Gazeta.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij