Lekarze z Katowic uratowali nogę pacjenta przed amputacją
Katarzyna Szulik

Lekarze z Katowic uratowali nogę pacjenta przed amputacją

Jeden z pacjentów Górnośląskiego Centrum Medycznego zgłosił się do lekarzy z żądaniem amputacji nogi, która uniemożliwiała mu normalne funkcjonowanie. Medycy, związani przysięgą Hipokratesa, nie chcieli się na to zgodzić, więc znaleźli sposób na to, by złagodzić dolegliwości pacjenta i uratować kończynę.

Do wspomnianej placówki z nietypową prośbą zgłosił się pan Mirosław, któremu już kilka lat wcześniej usunięto jedną z nóg. Taka konieczność była następstwem wypadku, jakiego doznał w dzieciństwie, w wyniku którego doszło między innymi do uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu nóg. Przez lata uraz powodował kolejne powikłania, a w 2011 roku stan zapalny w biodrze zmusił lekarzy do amputacji. Niestety, z czasem schorzenia dotknęły także drugą nogę mężczyzny, skazując go na przebywanie w pozycji lezącej, ponieważ przez wzgląd na zwyrodnienia nie był w stanie siedzieć i jeździć na wózku inwalidzkim. 

Jak zapobiec amputacji?

W tej sytuacji pan Mirosław uznał, że amputacja drugiej nogi mogłaby być wyjściem z jego sytuacji, pozwalając mu na ponowne używanie wózka. Lekarze, do których się zwrócił, odmówili wykonania zabiegu, ale postanowili przyjrzeć się bliżej jego sytuacji i spróbować jej zaradzić. Kierownik Oddziału Ortopedii Górnośląskiego Centrum Medycznego prof. Damian Kusz tłumaczył podczas konferencji prasowej, że po przeprowadzeniu badań postanowiono przeciąć powstałe w nodze skostnienia i usunąć fragment kości, by nie dopuścić do ich ponownego wystąpienia. Dzięki temu po operacji pan Mirosław był w stanie zginać staw biodrowy i kolanowy bez obaw i bólu

Pacjent nie od razu przystał na ten pomysł i wymagał sporej dozy przekonywania, zwłaszcza, że z jego perspektywy amputacja oznaczała pozbycie się ewentualnych problemów w przyszłości. Lekarze argumentowali między innymi, że z punktu widzenia osoby jeżdżącej na wózku posiadanie choć jednej nogi ma ogromne znaczenie, ponieważ stabilizuje i równoważy ciało. 

Chodzić bez protezy

W tym wypadku usunięcia kończyny udało się uniknąć, jednak często amputacja jest jedynym sposobem na uratowanie życia i zdrowia. Można jednak przeprowadzić ją tak, by w możliwie najmniejszym stopniu utrudniała życie choremu, co udało się lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Na początku 2016 roku do placówki trafił bezdomny pacjent, któremu przez wzgląd na skrajne odmrożenia trzeba było amputować obie stopy. Lekarze, mając świadomość, że człowieka w takiej sytuacji nie będzie stać na drogie protezy, postarali się, by mógł on chodzić nawet bez nich. 

By tak się stało, usunęli stopy do wysokości stawu skokowego, a następnie pobrali z uda pacjenta fragment skóry razem z częścią mięśnia, naczyniami i tkanką nerwową, a następnie przeszczepili ją w miejscu amputacji. Ten zabieg miał mu stworzyć niezbędną amortyzację umożliwiającą chodzenie, przy jednoczesnym pozbawieniu funkcji czuciowych, by poruszanie się nie sprawiało mu bólu. Po takiej amputacji jedynym „wspomaganiem”, jakiego potrzebuje pacjent są buty ortopedyczne ze specjalną wkładką, które są powszechnie dostępne i co ważniejsze, niedrogie. 

Źródło: Onet.pl, Gazeta.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij