Hirsutyzm: przyczyny obecności nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet
Anna Posmykiewicz

Hirsutyzm: przyczyny obecności nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet

Hirsutyzm to występująca u kobiet nadmierna ilość włosów na obszarach androgenowrażliwych, takich jak warga górna, klatka piersiowa, wewnętrzne powierzchnie ud, plecy i brzuch, układających się w męski typ owłosienia. Jakie są przyczyny obecności nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet i jak wygląda leczenie w przypadku stwierdzenia hirsutyzmu? Odpowiedź w artykule.

Przyczyny obecności nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet

Zazwyczaj do rozwoju nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet przyczyniają się zaburzenia hormonlane. Dochodzi bowiem do nadmiernej produkcji androgenów, pod wpływem których owłosienie zaczyna się powiększać. Nadmierna ilość androgenów może być produkowana przez jajniki, ma to miejsce w sytuacji, kiedy kobieta cierpi z powodu zespołu policystycznych jajników (jest to najczęstsza przyczyna hirsutyzmu) lub też wtedy, kiedy u kobiety zostanie zdiagnozowany guz wirylizujący jajnika. W przypadku hirsutyzmu pochodzenia jajnikowego kobiety mają problem z miesiączkami (zaburzenia miesiączkowania) oraz bezpłodnością. Ponadto do rozwoju hirsutyzmu może dojść na skutek nadmiernej produkcji androgenów przez nadnercza. Ma to miejsce w przebiegu zespołu Cushinga, jak również w przypadku zespołu nadnerczowo-płciowego czy guza nadnerczy produkującego androgeny. Ten rodzaj nadmiernego owłosienia typu męskiego może mieć też związek z zespołem oporności na insulinę. Zdarza się, że hirsutyzm powstaje też na skutek zaburzeń pracy innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nadmierne owłosienie może zatem pojawić się też w przypadku niedoczynności tarczycy oraz akromegalii, choć są to naprawdę bardzo rzadkie przypadki. Hirsutyzm może być też efektem stosowania niektórych leków, między innymi glikokortykosteroidów, testosteronu, danazolu, steroidów anabolicznych czy też niektórych doustnych leków antykoncpecyjnych. Zdarza się też hirsutyzm idiopatyczny, czyli taki, którego przyczyna nie jest poznana, w jego przebiegu poziom androgenów jest prawidłowy.
Zdarza się, że u niektórych kobiet, poza hirsutyzmem, obecne są też inne objawy związane z nadmiarem androgenów. Zalicza się do nich powiększenie łechtaczki, zmniejszenie piersi i macicy, obniżenie głosu, zwiększenie masy ciała, trądzik, łysienie typu męskiego (zaczynające się od kątów skroniowych i widoczne też na czubku głowy). Taki zespół objawów nosi nazwę wirylizacji.

Jak wygląda diagnostyka w przypadku stwierdzenia hirsutyzmu?

Przede wszystkim najpierw lekarz musi zebrać wywiad dotyczący przyjmowania leków oraz zaburzeń miesiączkowania. Ponadto kobieta musi zostać dokładnie zbadana przez ginekologa, należy też wykonać usg ginekologiczne. Następnie oznacza się poziomy hormonów: testosteronu, dehydroepiandrosteronu oraz androstendionu.

Jak wygląda leczenie w przypadku stwierdzenia hirsutyzmu?

Leczenie jest przyczynowe. W przypadku hirsutyzmu powstałego na skutek nadmiernej ilości androgenów stosuje się różnego rodzaju leki, które mają na celu znormalizować poziom hormonów androgenowych. W przypadku guzów zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego. W przypadku zaś hirsutyzmu idiopatycznego jedyną formą "leczenia" jest po prostu regularna depilacja różnymi metodami. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij