×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Hirsutyzm: przyczyny obecności nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet

Hirsutyzm to występująca u kobiet nadmierna ilość włosów na obszarach androgenowrażliwych, takich jak warga górna, klatka piersiowa, wewnętrzne powierzchnie ud, plecy i brzuch, układających się w męski typ owłosienia. Jakie są przyczyny obecności nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet i jak wygląda leczenie w przypadku stwierdzenia hirsutyzmu? Odpowiedź w artykule.

Przyczyny obecności nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet

Zazwyczaj do rozwoju nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet przyczyniają się zaburzenia hormonlane. Dochodzi bowiem do nadmiernej produkcji androgenów, pod wpływem których owłosienie zaczyna się powiększać. Nadmierna ilość androgenów może być produkowana przez jajniki, ma to miejsce w sytuacji, kiedy kobieta cierpi z powodu zespołu policystycznych jajników (jest to najczęstsza przyczyna hirsutyzmu) lub też wtedy, kiedy u kobiety zostanie zdiagnozowany guz wirylizujący jajnika. W przypadku hirsutyzmu pochodzenia jajnikowego kobiety mają problem z miesiączkami (zaburzenia miesiączkowania) oraz bezpłodnością. Ponadto do rozwoju hirsutyzmu może dojść na skutek nadmiernej produkcji androgenów przez nadnercza. Ma to miejsce w przebiegu zespołu Cushinga, jak również w przypadku zespołu nadnerczowo-płciowego czy guza nadnerczy produkującego androgeny. Ten rodzaj nadmiernego owłosienia typu męskiego może mieć też związek z zespołem oporności na insulinę. Zdarza się, że hirsutyzm powstaje też na skutek zaburzeń pracy innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nadmierne owłosienie może zatem pojawić się też w przypadku niedoczynności tarczycy oraz akromegalii, choć są to naprawdę bardzo rzadkie przypadki. Hirsutyzm może być też efektem stosowania niektórych leków, między innymi glikokortykosteroidów, testosteronu, danazolu, steroidów anabolicznych czy też niektórych doustnych leków antykoncpecyjnych. Zdarza się też hirsutyzm idiopatyczny, czyli taki, którego przyczyna nie jest poznana, w jego przebiegu poziom androgenów jest prawidłowy.
Zdarza się, że u niektórych kobiet, poza hirsutyzmem, obecne są też inne objawy związane z nadmiarem androgenów. Zalicza się do nich powiększenie łechtaczki, zmniejszenie piersi i macicy, obniżenie głosu, zwiększenie masy ciała, trądzik, łysienie typu męskiego (zaczynające się od kątów skroniowych i widoczne też na czubku głowy). Taki zespół objawów nosi nazwę wirylizacji.

Jak wygląda diagnostyka w przypadku stwierdzenia hirsutyzmu?

Przede wszystkim najpierw lekarz musi zebrać wywiad dotyczący przyjmowania leków oraz zaburzeń miesiączkowania. Ponadto kobieta musi zostać dokładnie zbadana przez ginekologa, należy też wykonać usg ginekologiczne. Następnie oznacza się poziomy hormonów: testosteronu, dehydroepiandrosteronu oraz androstendionu.

Jak wygląda leczenie w przypadku stwierdzenia hirsutyzmu?

Leczenie jest przyczynowe. W przypadku hirsutyzmu powstałego na skutek nadmiernej ilości androgenów stosuje się różnego rodzaju leki, które mają na celu znormalizować poziom hormonów androgenowych. W przypadku guzów zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego. W przypadku zaś hirsutyzmu idiopatycznego jedyną formą "leczenia" jest po prostu regularna depilacja różnymi metodami. 

Podziel się: