×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gdzie zaopatrywać się w leki homeopatyczne?

Homeopatia jako sposób leczenia nie może funkcjonować bez aptek. Tylko tu można kupić leki homeopatyczne, które podlegają, tak jak inne produkty lecznicze, stałemu nadzorowi i kontroli odpowiednich organów.

Homeopatia jako sposób leczenia nie może funkcjonować bez aptek. Tylko tu można kupić leki homeopatyczne, które podlegają, tak jak inne produkty lecznicze, stałemu nadzorowi i kontroli odpowiednich organów. Przy okazji należy zaznaczyć, że w ostatnich latach znacznie wzrosła ilość prób wprowadzenia do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych. Problem dotyczy różnych grup leków, a lista wciąż się wydłuża. Ostrożność należy więc zachować również w przypadku leków homeopatycznych i w żadnym wypadku nie ufać lekom pochodzącym np. z targu.

Czy jednak każda apteka posiada pełen asortyment leków homeopatycznych? Otóż większość aptek oferuje wybrane leki złożone, a znaczna większość sprowadzana jest na specjalne zamówienie w uzgodnionym z danym pacjentem terminie. Dotyczy to szczególnie leków pojedynczych (jednoskładnikowych), które przepisuje nam lekarz homeopata, dobierając je indywidualnie, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu.

Są też apteki specjalizujące się w dziedzinie homeopatii. Posiadają one szeroki asortyment leków złożonych, gotowych pojedynczych, a niekiedy nawet leków własnych.  Znajdziemy tu preparaty różnych firm: m.in. Boiron, Heel, Dr Reckeweg, Dagomed, Lehning, DHU i innych. Personel takich aptek uczestniczy często w specjalnych szkoleniach (realizowanych we współpracy z Akademiami Medycznymi lub NRA, OIA i PTHK) poświęconych podstawom homeopatycznej metody leczenia. Dzięki temu służy on w tym zakresie pełniejszą, bardziej fachową poradą.

Czy wszystkie leki homeopatyczne otrzymamy w aptece bez recepty? Nie. Ta reguła dotyczy zarówno leków pojedynczych. Kategorię dostępności pojedynczych leków homeopatycznych (zarejestrowanych bez wskazań) określa odpowiednie rozporządzenie Ministra Zdrowia. Na podstawie recepty dostępne są między innymi leki w rozcieńczeniach Korsakowa. Warto dodać, że w Polsce leki homeopatyczne nie były i nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nigdy nie rozważano takiej możliwości. W tym przypadku w aptece uiszczamy pełną kwotę, niezależnie od posiadanej recepty lekarskiej. We Francji sytuacja przedstawia się inaczej. Są szpitale, w których można uzyskać konsultację lekarza po kursach z homeopatii, a leki homeopatyczne są refundowane przez system ubezpieczeń społecznych.

Zwykle ważne pytania przychodzą nam do głowy dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Wizycie u lekarza często towarzyszy stres „białego fartucha”, a kiedy jesteśmy zdenerwowani, łatwo zdarza nam się zapominać. Pamiętajmy więc, że apteka jest miejscem, w którym możemy rozwiać wątpliwości towarzyszące stosowaniu przepisanych nam leków. Kiedy lekarz homeopata wypisze nam receptę, upewnijmy się jednak, że jesteśmy w stanie ją przeczytać. Jeśli lekarz zaleci stosowanie preparatu dostępnego bez recepty, poprośmy o zapisanie dokładnej nazwy na karteczce. To ułatwi farmaceucie wydanie właściwego leku. Nie liczmy na swoją pamięć. W przypadku leku pojedynczego nie wystarczy przecież sama nazwa. Nazwa łacińska musi być opatrzona cyfrą i odpowiednim symbolem np. CH, który określa stopień rozcieńczenia i sposób przygotowania leku.


Podziel się: