DNA neandertalczyków wpływa na nasz obecny stan zdrowia
Dominika Węcławek

DNA neandertalczyków wpływa na nasz obecny stan zdrowia

Naukowcy odkryli powiązania między schorzeniami takimi jak zakrzepica, depresja, czy anemia z obecnością fragmentów kodu genetycznego ludzi neandertalskich w naszym organizmie. Następnym krokiem będzie odkrycie tego, jak można tę wiedzę wykorzystać w terapii i profilaktyce.

Około 60 tysięcy lat temu współcześni ludzie opuścili Afrykę, by odkrywać nowe kontynenty. Po drodze spotykali innych przedstawicieli człowiekowatych, na przykład neandertalczyków. Kilka lat temu naukowcy odkryli dowód owych spotkań w postaci specyficznego fragmentu kodu genetycznego zapisanego w naszym DNA. Około 1,5 do 4% Europejczyków to potomkowie człowieka neandertalskiego, wśród Azjatów zaś współczynnik ten może wynosić nawet 20%.

Neandertalska depresja

To, czego naukowcy nie wiedzieli wcześniej dotyczy wpływu DNA praprzodków na nasz obecny stan zdrowia. Po przeanalizowaniu określonego fragmentu kwasu deoksyrybonukleinowego 28 000 ludzi zespół prowadzony przez naukowców z Vanderbilt University odkrył ścisłe powiązania między neandertalskim DNA a 12 różnymi problemami zdrowotnymi w tym z depresją, chorobami skóry i krwi. Badacze opublikowali efekty swojej pracy w czasopiśmie Science z dnia 12 lutego 2016.

Eksperci zidentyfikowali 135 000 alleli, różnic w kodzie genetycznym, które współczesny człowiek przejął od neandertalczyków. Następnie występowanie owych różnic powiązano z 1500 schorzeniami odnotowanymi w kartotekach uczestników badania.

Neandertalskie DNA zostało powiązane z wyższym prawdopodobieństwem pojawienia się depresji, uzależnienia od nikotyny, zmian skórnych wywołanych przez słońce, spowolnionego metabolizmu, nadmiernej krzepliwości krwi i zmian związanych z chorobą Parkinsona.

Dzisiejsze wady to dawne zalety

Zmiany genetyczne nie pomagają nam być zdrowszymi, ale nie zawsze tak było. W czasach, gdy ludzie współcześni pierwszy raz napotkali neandertalczyków i wspólnie przemierzali Europę, takie cechy jak szybkie krzepnięcie krwi dawały większe szanse przeżycia. Rany goiły się prędzej chroniąc organizm przed niebezpiecznymi infekcjami. W ten sposób skłonności do zakrzepicy były traktowane jako pozytywne, podobnie, jak spowolniony metabolizm. Warto pamiętać, że nasi przodkowie funkcjonowali w czasach, gdy pożywienie było nie tylko trudniejsze w pozyskaniu, ale miało także niższą wartość kaloryczną.

Te genetyczne odkrycia pokazują, jak wiele informacji można zebrać mając do dyspozycji tak dużą ilość danych pochodzących od tak wielkiej grupy badanych osób. Oczywiście - co podkreślają naukowcy - prace nie należały do najłatwiejszych. Część medycznych danych nie pasowała do schematu, niektórzy przebadani ludzie nie posiadali dobrze prowadzonej kartoteki. Lekarze zapewniają jednak, że wraz z upowszechnieniem badań genetycznych znacznie łatwiej będzie też prowadzić dalsze obserwacje. Następnym krokiem będzie szukanie mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie konkretnych chorób. Lepsze zrozumienie powodów, dla których genetyczne skłonności do depresji czy uzależnień - dwóch schorzeń często wzajemnie się napędzających - może w przyszłości pomóc nie tylko skutecznie leczyć, ale też zapobiegać jeszcze zanim choroby wystąpią.

Żródło: Popular Science.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wykryto związki między nowym ludzkim wirusem a WZW typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C to często bezobjawowa, przewlekła choroba, która prowadzi do wyniszczenia wątroby. Można ją leczyć po wykryciu, nie ma jednak żadnej skutecznej szczepionki. Zdarza się, że do zakażenia dochodzi podczas transfuzji. Naukowcy właśnie odkryli nowy, groźny wirus, którego obecność w komórkach krwi może wywoływać stan zapalny.

 • Pianka cementowa: nowoczesny sposób leczenia trudnych złamań kości

  Francuscy specjaliści opracowali nowoczesne rozwiązanie, które pomoże w sposób możliwie nieinwazyjny leczyć trudne złamania kości. Wstrzykiwana w miejscu kontuzji pianka ma nie tylko spajać szkielet, ale też wspomagać odbudowę kości, a nawet leczenie chorób.

 • Światowy Dzień Chorych na Trąd

  W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. To jedna z niewielu okazji, by przypomnieć o problemach, z jakimi zmagają się zarażeni chorobą Hansena i rozmawiać o zagrożeniach, profilaktyce i leczeniu.

 • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

  Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym jest dokładnie, jakie ma działanie i jak wykorzystać te właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej. 

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij