DNA neandertalczyków wpływa na nasz obecny stan zdrowia
Dominika Węcławek

DNA neandertalczyków wpływa na nasz obecny stan zdrowia

Naukowcy odkryli powiązania między schorzeniami takimi jak zakrzepica, depresja, czy anemia z obecnością fragmentów kodu genetycznego ludzi neandertalskich w naszym organizmie. Następnym krokiem będzie odkrycie tego, jak można tę wiedzę wykorzystać w terapii i profilaktyce.

Około 60 tysięcy lat temu współcześni ludzie opuścili Afrykę, by odkrywać nowe kontynenty. Po drodze spotykali innych przedstawicieli człowiekowatych, na przykład neandertalczyków. Kilka lat temu naukowcy odkryli dowód owych spotkań w postaci specyficznego fragmentu kodu genetycznego zapisanego w naszym DNA. Około 1,5 do 4% Europejczyków to potomkowie człowieka neandertalskiego, wśród Azjatów zaś współczynnik ten może wynosić nawet 20%.

Neandertalska depresja

To, czego naukowcy nie wiedzieli wcześniej dotyczy wpływu DNA praprzodków na nasz obecny stan zdrowia. Po przeanalizowaniu określonego fragmentu kwasu deoksyrybonukleinowego 28 000 ludzi zespół prowadzony przez naukowców z Vanderbilt University odkrył ścisłe powiązania między neandertalskim DNA a 12 różnymi problemami zdrowotnymi w tym z depresją, chorobami skóry i krwi. Badacze opublikowali efekty swojej pracy w czasopiśmie Science z dnia 12 lutego 2016.

Eksperci zidentyfikowali 135 000 alleli, różnic w kodzie genetycznym, które współczesny człowiek przejął od neandertalczyków. Następnie występowanie owych różnic powiązano z 1500 schorzeniami odnotowanymi w kartotekach uczestników badania.

Neandertalskie DNA zostało powiązane z wyższym prawdopodobieństwem pojawienia się depresji, uzależnienia od nikotyny, zmian skórnych wywołanych przez słońce, spowolnionego metabolizmu, nadmiernej krzepliwości krwi i zmian związanych z chorobą Parkinsona.

Dzisiejsze wady to dawne zalety

Zmiany genetyczne nie pomagają nam być zdrowszymi, ale nie zawsze tak było. W czasach, gdy ludzie współcześni pierwszy raz napotkali neandertalczyków i wspólnie przemierzali Europę, takie cechy jak szybkie krzepnięcie krwi dawały większe szanse przeżycia. Rany goiły się prędzej chroniąc organizm przed niebezpiecznymi infekcjami. W ten sposób skłonności do zakrzepicy były traktowane jako pozytywne, podobnie, jak spowolniony metabolizm. Warto pamiętać, że nasi przodkowie funkcjonowali w czasach, gdy pożywienie było nie tylko trudniejsze w pozyskaniu, ale miało także niższą wartość kaloryczną.

Te genetyczne odkrycia pokazują, jak wiele informacji można zebrać mając do dyspozycji tak dużą ilość danych pochodzących od tak wielkiej grupy badanych osób. Oczywiście - co podkreślają naukowcy - prace nie należały do najłatwiejszych. Część medycznych danych nie pasowała do schematu, niektórzy przebadani ludzie nie posiadali dobrze prowadzonej kartoteki. Lekarze zapewniają jednak, że wraz z upowszechnieniem badań genetycznych znacznie łatwiej będzie też prowadzić dalsze obserwacje. Następnym krokiem będzie szukanie mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie konkretnych chorób. Lepsze zrozumienie powodów, dla których genetyczne skłonności do depresji czy uzależnień - dwóch schorzeń często wzajemnie się napędzających - może w przyszłości pomóc nie tylko skutecznie leczyć, ale też zapobiegać jeszcze zanim choroby wystąpią.

Żródło: Popular Science.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak odchudzić stół wielkanocny?

  Święta wielkanocne to wprawdzie tylko dwa dni biesiadowania, ale za to hucznego – do stołu zazwyczaj siadamy rano i nie wstajemy do wieczora, co nie sprzyja zdrowej diecie. Święta rządzą się własnymi prawami, więc w tym okresie wielu z nas chce sobie pofolgować. Jeśli nieco odchudzimy potrawy, można to zrobić z czystym sumieniem.

 • Wykryto związki między nowym ludzkim wirusem a WZW typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C to często bezobjawowa, przewlekła choroba, która prowadzi do wyniszczenia wątroby. Można ją leczyć po wykryciu, nie ma jednak żadnej skutecznej szczepionki. Zdarza się, że do zakażenia dochodzi podczas transfuzji. Naukowcy właśnie odkryli nowy, groźny wirus, którego obecność w komórkach krwi może wywoływać stan zapalny.

 • Pianka cementowa: nowoczesny sposób leczenia trudnych złamań kości

  Francuscy specjaliści opracowali nowoczesne rozwiązanie, które pomoże w sposób możliwie nieinwazyjny leczyć trudne złamania kości. Wstrzykiwana w miejscu kontuzji pianka ma nie tylko spajać szkielet, ale też wspomagać odbudowę kości, a nawet leczenie chorób.

 • Światowy Dzień Chorych na Trąd

  W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. To jedna z niewielu okazji, by przypomnieć o problemach, z jakimi zmagają się zarażeni chorobą Hansena i rozmawiać o zagrożeniach, profilaktyce i leczeniu.

 • Zanieczyszczone powietrze może wywoływać nadwagę

  Do długiej listy powodów, dla których należy ograniczyć emisję spalin dopisano właśnie kolejny. Nowe badania pokazują, że u szczurów, które oddychały niefiltrowanym, pekińskim powietrzem - a właściwie smogiem - rozwinęły się problemy z przemianą materii. Doprowadziło to do znacznego wzrostu wagi w krótkim okresie czasu.

 • Post-COVID-19 syndrome – objawy i postępowanie przy zespole „pocovidowym”

  Infekcja wywołana SARS-CoV-2 została stłumiona, pacjent wyzdrowiał. Niestety w wielu przypadkach COVID-19 historia choroby na tym się nie kończy. Jak przedstawia się długodystansowe oblicze COVID-19? Gdzie uzyskać pomoc, gdy objawy nie ustępują?

 • Protruzja – przyczyny, objawy, leczenie protruzji krążka międzykręgowego

  Termin protruzja oznacza zmiany zwyrodnieniowe obejmujące krążki międzykręgowe kręgosłupa. Ten rodzaj zmian dyskopatycznych charakteryzuje się mniejszym nasileniem dolegliwości niż w przypadku przepukliny krążka międzykręgowego, jednak może stanowić pierwszy etap w jej rozwoju. Jakie są objawy protruzji krążka międzykręgowego?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij